Denizdeki Lahdin Sahibi Simena Antik Kenti

Antik dönemde Likya Uygarlığı’nın kıyı kenti olan ve günümüzde 1. derecede arkeolojik sit alanı özelliğine sahip olan Simena Antik Kenti, tarihi kalıntılarıyla ve doğal güzelliğiyle Akdeniz’in kıyısını güzelleştiriyor. Kekova Tekne Turu‘na katılan misafirler Kekova Körfezi’nde yer alan Simena’ya uğrayarak tarihi güzellikleri yakından görme şansı yakalıyorlar.

Doğal güzelliği ve denizi ile ziyaretçileri memnun eden Simena’daki yaşam, MÖ 4. yüzyıla kadar dayanıyor. Simena Antik Kenti‘nin bir kısmı, yaşanan depremler neticesinde sular altında kalmış. Yarısı su üzerinde, yarısı sular altında olan merdiven ve ev gibi yapıları yakından görmek mümkün.

simena antik kenti gezi rehberi 400x266
simena antik kenti kalekoy gezi rehberi 400x266

Antik Simena Kenti’nin yer yer antik basamaklar eşliğinde 300 metre yüksekliğindeki zirvesine ulaştığınızda ise günümüze kadar sağlamlığını koruyan Simena Kalesi görünür. Stratejik olarak önemi yüksek olan kalenin panoramik manzarası da bir o kadar etkileyici. Üçağız Köyü, batık şehri ve adaları zevkle izlemenize olanak tanıyan kalenin yanında küçük bir de tiyatro bulunuyor. Likya dönemine ait 7 oturma sıralı, 300 kişilik tiyatro, benzerleri ile kıyaslandığında oldukça küçük bir yapı olduğu görülüyor.

simena antik kenti kale manzarasi

Kalenin kuzey yamacında ise Likya dönemine ait çeşitli mezarlar bulunuyor. Likya döneminin nekropolü olan bu ev tipi mezarlardan biri de köyün güney batısındaki, Simena’nın simgesi haline gelmiş lahit. Denizin üzerinde yer alan mezarın yanına yürüyerek gidebilirsiniz. Bunun için dizinize kadar sıvayabileceğiniz bir giysi yeterli olacaktır. Fakat ayaklarınızın rahat etmesi için bir terlikle suya girmenizi tavsiye ederim.

simena antik kenti likya mezarlari 400x266
simena antik kenti simge lahit 400x266

Simena Antik Kenti‘nin üzerine kurulan 30 hanelik köyün bugünkü ismi Kaleköy. Yapıların sahipleri, evlerini daha çok, burada konaklamak isteyen ziyaretçiler için pansiyon olarak kullanmakta, ancak fiyatları biraz pahalı.

Simena Antik Kenti nerede ve nasıl gidilir?

Simena Antik Kenti’ne ulaşım genelde Üçağız’dan kalkan tekne turları ile mümkün olabiliyor. Ada olmamasına rağmen, karadan ulaşımın mümkün olmadığı bu tarihi güzellik sizi, katılacağınız bir günlük tekne turu ile, Kaş’ın birbirinden güzel koylarının yanı sıra Simena’da da misafir etmeye hazır.

Ve Simena’ya kadar gitmişken gezinizin sonunda ANKH Dondurmacısı‘ndan kendi ürettikleri meyvelerle yapılan dondurmaları tatmadan Simena’dan dönmeyin.

kekova gezi yazisi ne yenir 400x266
kekova gezi rehberi ne yenir 400x266