Sinop Arkeoloji Müzesi

Sinop Arkeoloji Müzesi

Şehrin tarihi kalıntılarının fazla olması ve bu eserlerin korunmasını sağlamak bir müze ihtiyacı doğmuştur. Müzecilik faaliyetleri ilk olarak 1921 yılında başlamış. Korunmaya ihtiyacı olan eser sayısının gittikçe artması arkeolojik eserler sergisinin Pervane Medresesi’nde devam etmesini sağlamış. Daha sonra bu amaç için inşa edilen günümüzdeki müze kurulmuş ve 1970 yılında ziyarete açılmış.

MÖ 700’lü yıllarda Milet’ten ayrılan bir grup insan bugünkü Sinop’un olduğu yere gelir. Antik dönemde şehir Sinope adını taşıyordu. Zeus, ırmak tanrısının kızı olan Sinope’ye aşık olur ve onu bugünkü Sinop topraklarının olduğu Sinope’ye götürür. Müzeye girdiğinizde önce müzenin koridorundaki eserler karşılar sizi. Bu eserlerden biri de Irmak tanrısının kızı Sinope’nin kafa heykelidir.

Sinop Arkeoloji Muzesi Sinope Heykeli
Sinop Arkeoloji Muzesi Canak Comlekler

Sinop Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen eserler Sinop merkezi ve çevresindeki antik yapılarda yapılan kazılar sonucu bulunan eserlerdendir. Boyabat’taki höyük ve nekropollerden çıkarılan çanak çömlekler, bilezik, yüzük gibi ziynet eşyaları, bazı cam eserler ile heykeltıraşlık eserler, mezar stelleri, az sayıda mozaik burada sergileniyor. Müze büyük bir müze olmadığından kısa sürede gezmeniz mümkün olabiliyor.

Sinop Arkeoloji Muzesi Heykeltiraslar
Sinop Arkeoloji Muzesi Arkeolojik Eserler

Sinop Müzesi’nin bahçesinin bir bölümü Serapis Mabedi’ne ait tarihi kalıntıları içeriyor. Müze binası bu kalıntıların yanına inşa edilmiş ve bütünlük olması sağlanmış. Mabette yapılan kazılar sonucunda bulunan eserler de müzede sergileniyor. Mısır kökenli bir tanrı olan Serapis, Osiris, Iuppiter, Asklepios gibi tanrılarla bir arada bulunuyor. Hastaları iyi eden Serapis için yaptırılan başka bir tapınağı Bergama’daki Kızıl Avlu’dan hatırlayabilirsiniz.

Sinop Arkeoloji Muzesi Serapis Mabedi Eserleri
Sinop Arkeoloji Muzesi Serapis Mabedi Kalintilari

Bahçede gezilmesi gereken yerlerden biri de 1853 yılında Osmanlı Rus savaşı sırasında Rusların ani baskını sonucu hayatını kaybeden şehitlerin anısına inşa edilen 1853 Sinop Deniz Şehitleri anıtıdır. Bir süredir Ruslarla Kafkas cephesinde savaşan Osmanlı güçlerinin merkezi noktaları Sinop’a bir hayli uzaktı. Daha doğrusu Rusların üssü olan Sivastopol’dan Sinop’a ulaşmak, Osmanlı’nın yardım noktalarından çok daha kısaydı. Ani bir baskınla Ruslar saldırdı ve Osmanlı donanmasına ağır bir darbe indirdi. Anıtın hikayesi de buradan geliyor.

Sinop Arkeoloji Muzesi Sehitler Aniti
Sinop Arkeoloji Muzesi Gezilecek Yerler

Sinop Arkeoloji Müzesi nerede ve nasıl gidilir?

Sinop Arkeoloji Müzesi şehrin merkezinde bulunan bir müzedir. Tarihi Sinop Cezaevi’nden 950 metre, Sinop Kalesi’nden 650 metre, Sinop Etnografya Müzesi‘nden 250 metre uzaklıkta yer aldığı için çevresinde de gezilecek güzel tarihi yapılar bulunuyor.