Sinop Etnografya Müzesi

Sinop Etnografya Müzesi

Sinop Etnografya Müzesi, Sinop merkezde eski bir konak içine yer bulmuş kendine. Aslan Torunlar’a ait olan bu üç katlı konakta, geleneksel bir Sinop konağının nasıl olduğu ilgili fikir sahibi de olabilirsiniz.

Konağın tapu kayıtlarına göre 1890 yılında Rukiye Hanım’a aitmiş ve oğullarından sonra torunlarına geçen konağın ismi de torunlarından biri olan Aslan Torun tarafından satın alınmış. 1979 yılında Kültür Bakanlığı’na bağışlanmış,

Sinop Etnografya Muzesi Yatak Odasi
Sinop Etnografya Muzesi Namaz

Konağın iki girişi bulunuyor. Biri Kemalettin Sami Caddesi üzerinde. Ön taraftaki Derviş Sarabil Caddesi üzerinde de yapının ön giriş kapısı bulunuyor. Binanın alt katının moloz taştan, üst iki katın ahşap ve tuğladan yapılmış. Müzenin avlusundan bahsetmeden geçmek doğru olmaz. En az konak kadar güzel ve bakımlı bir bahçeden geçerek giriyorsunuz konağa.

Sinop Etnografya Muzesi Dokuma Tezgahi
Sinop Etnografya Muzesi Mutfak Malzemeleri

Müze binası Kültür Bakanlığı’nın eline geçtikten sonra derleyip toparlamış ve Sinop’un geleneksel kültürünün ve yaşam biçiminin yansıtıldığı bir müze haline getirilmiş. Binanın duvar süslemeleri tavan süslemeleri, motifleri zaten kendi içinde birer sanat eseri.

Sinop Etnografya Muzesi Gezilecek Yerler

Şehrin kültürünü tanımak için en iyi yerdir etnografya müzeleri. Üst katlar geleneksel yaşam odalarına ayrılmış. İnsanların giydikleri kıyafetlerden, halılara, kilimlere, yataklara ve ahşap dolaplara kadar birçok şey sergileniyor.

Sinop Etnografya Muzesi Silah Odasi
Sinop Etnografya Muzesi Tarihi Eserler

Yatak odaları ve oturma odalarının yanısıra yemek odaları ve yemeklerin pişirilmesi için kullanılan mutfak malzemeleri, yemek yemek için kullanılan tabaklar, kaşıklar, yer sofraları da görebilecekleriniz arasında. Dokuma tezgahları, cilt kapakları, makaslar, gerdanlıklar, kemerler, savaşlarda kullanılan kılıçlar, miğferler, ok ve yaylar, tabancalar da yapılan bağışlar neticesinde sergi salonlarında yer bulmuşlar.

Sinop Etnografya Müzesi nerede ve nasıl gidilir?

Müze, Sinop’un merkezinde yer alıyor. Aşıklar Parkı da denilen Barış Manço Parkı’ndan ve Sinop Kalesi‘nden 500 metre uzaklıkta, 250 metre ilerisinde de Sinop Arkeoloji Müzesi bulunuyor. Tarihi Sinop Cezaevi‘ne giderseniz 1km uzaklıktaki etnografya müzesini de ziyaret edebilirsiniz.