Sinop Gezi Rehberi 1. Gün

Sinop Gezi Rehberi 1. Gün

Sinop’ta Sinop Havalimanı bulunmasına rağmen saatleri ideal bir haftasonu gezisi için uygun olmadığından uçuşumuzu Sinop’a en yakın havayoluna sahip olan Samsun‘a gerçekleştirdik. Sabiha Gökçen Havalimanı‘ndan Samsun Çarşamba Havalimanı‘na Cuma akşamından uçmayı tercih ettik, ancak aşağıdaki plan Cumartesi günü sabah uçuşları için de gayet uygun.

Çarşamba Havalimanı’na indiğimizde önceden ayarladığımız araç kiralama servisi görevlisi bizi araçların olduğu yere götürdü ve aracımızı teslim aldık. Zira, araç kiralamadan Sinop’u gezmek mümkün değil. Cuma akşamından da gitseniz, Cumartesi sabahtan da gitseniz yola olabildiğince erken çıkmalısınız.

Eşimin ailesinin Gerzeli olmaları nedeniyle rotalarımızı Gerze merkezli ayarlayacağız. Gerze; limanı, feneri ve evleriyle ünlü huzur dolu bir turizm mekanıdır. Burada yaşanır diyebileceğimiz ender yerlerdendir, havası ve denizi temizdir. Sabah erkenden uyanıp Gerze’nin limanında sabah yürüyüşüne çıkabilirsiniz. Gerze’de denize girilecek yerler ve yapılacak şeylerle ilgili yazımızı inceleyebilirsiniz.

[postlink id=”5862″ title=”Gerze Gezisi”]

Sinop gezimizin ilk durağı Ayancık, Sinop merkezi ise daha sonra gezeceğiz. Çünkü merkezde de gezilecek bir hayli yer bulunuyor. Ayancık, Sinop’a 60 km (1 saat) mesafede. Yolları bir hayli virajlı ve dua edin önünüze bir kamyon denk gelmesin. Dar ve virajlı yolları git gel olduğundan tıngır mıngır ilerlemenize de neden olabilir bazı araçlar. Ayancık’ta gezilecek çok bir yer yok, Burası bir sahil kasabası. Büyükçe bir plajı var ama denize açık bir konumda olduğundan dalgaları kuvvetli olabiliyor. Yüksek dağlarla çevrili Ayancık’ta deniz kenarında yürüyebilir, kafelerde dondurma yiyebilir, bir şeyler içebilirsiniz.

Ayancık merkezde sırtınızı denize dönüp yukarıya baktığınızda denize dik inen yüksek bir tepe görünür. Manzarasının çok güzel olacağını düşünerek oraya doğru yöneliyoruz. Ayancık merkezde de yollar çok dar ve tek yön olduğundan çıkış biraz zorlu olabilir tabii. Maltepe adındaki bu tepeden Ayancık’ı kuşbakışı izleyebilirsiniz. Tepeye ulaşıp, vericilerin yanından devam ettiğinizde, önce heybetli Karadeniz’i, ardından evleri, camileri, sokaklarıyla birlikte, özellikle kışları dağlardan süzülen suları tahliye eden akarsu havzasıyla bütünleşen hoş bir Ayancık manzarasıyla karşılaşırsınız.

Sinop Maltepe Ayancik Manzarasi
Sinop Maltepe Ayancik Deniz Manzarasi

Bazı kesimlerinde güzel koyları ve sahili bulunan Ayancık’tan çıkıp kendimizi Ayancık sınırları içinde bulunan İnaltı Mağarası‘nın yollarına bırakıyoruz. İnaltı Mağarası’na ulaşmak bir hayli zor. 50 dakikada stabilize yollardan ulaşabileceğiniz İnaltı Mağarası’na doğru ilerlerken keyfi tarif edilemez muazzam yeşillikte yamaçlardan geçeceksiniz. Her ne kadar yol 35 km olsa da, yolların tehlikeli ve virajlı olması sizi yavaşlatıyor. Mağaraya ulaştığınızda aşağıda, büfenin bulunduğu alana aracınızı park ediyorsunuz ve sizi 50 metre yükseğe çıkaracak olan merdivenleri arşınlamaya başlıyorsunuz.

Sinop Ayancik Inalti Magarasi Merdivenleri
Sinop Ayancik Inalti Magarasi Manzarasi

İnaltı Mağarası, Türkiye’nin en güzel mağaralarından biri. Geniş bir ağzı ve içeriye doğru uzayan birkaç galerisi bulunuyor. İnaltı Mağarası, henüz çok bilinen bir mağara değil, Yolu zor olmasına karşın, biz çok memnun kaldık. Eğer görevli yoksa içeri karanlık oluyor, ışıkların şalterini sizin kaldırmanız gerekiyor. Yoksa zifiri karanlıkta önünüzü bile göremezsiniz.

Zaman zaman stabilize, zaman zaman asfalt yollardan ilerlerken gökyüzü ve yollar haricinde her yerin yüksek ağaçlarla kaplı olduğunu, yemyeşil tonlara sahip olduğunu hayal edebilir misiniz? Sinop yollarının büyük bir kısmı bu şekilde. Sinop’un dağlık kesimlerinde ilerlerken, yamaçlarındaki kayalıklar arasından sular aktığını da görüyorsunuz, uçurumun kenarından geçen heyecan verici yolları da.

Sinop Yollari Yesillikleri
Sinop Stabilize Dag Yollari

İnaltı Mağarası’ndan sonra stabilize yollardan geçerek Akgöl istikametine hareket ediyoruz. Yaklaşık 6 km (10 dk) mesafedeki Akgöl, Bolu’daki Abant Gölü‘nü anımsatıyor. Buraya kadar gelirken Akgöl ve İnaltı Mağarası tabelalarını takip etmeye çalışın, kimisi okunaklı ve büyük olsa da, kimisi küçük ve okunaksız olabiliyor. Telefonunuzun çektiği bir noktada haritanızı açıp yolu kaybetmemeye çalışarak gelebilirsiniz. Yemyeşil köknar ağaçları arasındaki saklı göl civarında piknik yapan insanlara vardır burada veya 15 dakikalığına göl etrafında yürüyüşe çıkanlara da rastlayabilirsiniz. Akgöl’ün en güzel yanı da çadırınızla birlikte gelerek, göl kenarında çadır kampı da yapabilmeniz. Gölün kenarında gördüğünüz her yer çadır alanı.

Sinop Akgol Gezilecek Yerler
Akgol Fotograflari Manzarasi Gunesli Gun

Gölün etrafında biraz vakit geçirdikten sonra Boyabat Kalesi’ne doğru ilerliyoruz. Boyabat Kalesi’ne gitmeden sağ tarafta kalacak olan Salar Köyü Kaya Mezarı‘nı ziyaret ediyoruz. MÖ 7. yüzyılda inşa edildiği düşünülen kaya mezarı, bir tepenin yamacındaki kayaların oyulmasıyla ortaya çıkarılmış. Buraya kadar gelmişken, yol üzerinde tabelasını görebileceğimiz kaya mezarını yakından görmeden es geçmiyoruz.

Sinop Boyabat Salar Koyu Kaya Mezari Gezilecek Yerler
Sinop Boyabat Salar Koyu Kaya Mezari Gezi Notlari

Boyabat Kalesi’ne giden anayoldan Boyabat Kayalıkları Tabiat Anıtı istikametinde ilerliyoruz. Magmanın yeryüzüne çıkarak donmasıyla oluşan bazalt kayalıkların bolca bulunduğu alan Boyabat’ta görülmeye değer yerlerden. Özellikle köşeli yapılarıyla dikkat çeken bazalt kayalarının bulunduğu temiz hava deposunda, patika yolları kullanarak yürüyüş de yapabilirsiniz. Anayoldan 15 km’lik bir mesafede virajlı yollarla tabiat anıtına ulaşmanız mümkün.

Sinop Boyabat Bazalt Kayaliklari Tabiat Aniti Gezi Notlari
Sinop Boyabat Bazalt Kayaliklari Tabiat Aniti Patika Yollari

Şehrin dört bir yanından görülebilen Boyabat Kalesi ise bazalt kayalıklardan sonra göreceğimiz bir tarihi yapıdır. Boyabat Kalesi, Boyabat’taki tabelalar aracılığıyla rahatlıkla bulunabilir. Ancak elbette aracınızla kalenin önüne kadar çıkmanız mümkün değil. Tarihi Boyabat evlerinden sonra arabanızı bırakıyor ve kalan yolu yürüyerek devam ediyorsunuz, daha doğrusu basamaklardan çıkarak. Kale, çok iyi bir konumda değil. Özellikle içinde görebileceğiniz hiçbir şey yok. Kalenin meselesi dıştan görünümü, heybetli oluşu ve arkasındaki iki tepeden birinin üzerine kurulmuş olması.

Sinop Tarihi Eski Boyabat Evleri Manzarasi
Sinop Tarihi Eski Boyabat Evleri Mimarisi

Durağan ilçesinde yer alan Durakhan Kervansarayı, Selçuklu Müinüddin Süleyman Pervana tarafından 1246 yılında yaptırılmış. Karadeniz ile İç Anadolu arasındaki ticaret yolu üzerinde yer alan Durakhan Kervansarayı’nın ön tarafı oldukça bakımsız. Arka tarafı gecekondulara dönük olan tarihi yapının duvarları ve bahçeleri çöp içinde. Durakhan Kervansarayı’nı, Durağan’a gittiğinizde tabelalar aracılığıyla rahatlıkla bulabilirsiniz.

Sinop Durakhan Duragan Kervansarayi Gezisi
Sinop Durakhan Duragan Kervansarayi Gezilecek Yerler

Eğer vaktiniz olursa Durakhan ilçesine 15 km mesafede yer alan Terelek Kaya Mezarı‘nı da oraya kadar gitmişken ziyaret edin. Salar Köyü Kaya Mezarı‘na benzer bir yapıdaki kayanın oyulması ile oluşan kaya mezarına, Durakhan’dan tabelalar aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Yorucu, uzun ve yoğun bir gezinin ardından akşam oldu ve tüm bu gezilerin ardından 120 km uzaklıkta yer alan Sinop Gerze’deki evimize dönüyoruz. Neyse ki Boyabat – Sinop arası yol, İnaltı Mağarası ya da Akgöl’e giderken geçtiğimiz yollar gibi değil. Gayet düzgün bir şekilde yolculuk yapabiliyoruz. Bugünkü gezimiz ile birlikte Sinop ilinin büyük bir bölümünü gezmiş oluyoruz. Yarın da güzel yerlere gidip Sinop turumuzu tamamlamayı planlıyoruz. Sinop Gezi Rehberi 2. Gün yazımız ile devam edebilirsiniz.