Sinop Gezi Rehberi 2. Gün

Sinop Gezi Rehberi 2. Gün

Kastamonu ile Samsun arasında yer alan Sinop şehri, tarih boyunca ticaret ve tersane görevleriyle önemli bir yer edinmiştir kendine. Sinop uzun yıllar boyunca burada bulunan Pontus, Roma, Bizans ve Osmanlı tarafından liman kenti olarak kullanılmıştır. Türkiye’nin en kuzey ucundaki İnceburun‘un Karadeniz’e uzanması da bunda etkili olmuştur.

Paflagonya bölgesi içinde kalan Sinop, adını bir zamanlar konuk ettiği Amazonlar’ın kraliçesi Sinope‘den aldığı düşünülüyor. Sinop isminin, aynı zamanda Irmak Tanrısı Asopos‘un kızının da adı olan Sinope’den de geldiği düşünülüyor.

Yine sabahın erken saatlerinde kahvaltımızı edip Gerze üzerinden Erfelek Şelaleleri‘ne doğru hareket ediyoruz. Tatlıca ismi de verilen Erfelek Şelaleleri’nin en temel özelliği sıralı olarak yaklaşık 28 şelaleye ev sahipliği yapması. Herbir şelaleye, öyle yürüyüş yollarından değil vücudunuzun hakkını vererek çıkıyorsunuz.

Sinop Tatlica Erfelek Selaleleri Gorulecek Yerler
Sinop Harika Erfelek Selaleleri

İyi bir yürüyüş parkuru olan Erfelek Şelaleleri’nde aşama kaydetmek için zaman zaman şelalelerin oluşturduğu doğal oyukları kullanarak tırmanış da yapmanız gerekiyor. Kuş sesleri ve yoğun bitki örtüsü eşliğinde buz gibi sularda yapacağınız bu kısa seyahat sizi kendinize getirecek ve gerçekten de çok hoşunuza gidecek anlar birikmesini sağlayacak. Erfelek Şelaleleri’ni bir bir tırmandıktan sonra yorgunluğunuzu en sonda yer alan küçük büfede gidermeniz şart. Burada nefis yayık ayran yapılıyor. Mutlaka tavsiye ederim.

Tatlıca Şelaleleri‘nde Türkiye’nin en güzel gezilerinden birini yaptıktan sonra pusulamızı İnceburun’a yöneltiyoruz. İnceburun, Türkiye topraklarındaki en kuzey nokta. Erfelek’ten yaklaşık 1 saatte ulaşabileceğiniz İnceburun, deniz kontrolünü sağlayan İnceburun Feneri ile ünlü. İnceburun Feneri 1863 yılında inşa edilen tarihi bir fener.

Sinop Inceburun Feneri Binasi
Sinop Inceburun Feneri Gezilecek Yerler

İnceburun Feneri ile birlikte yolculuk sürelerimizi daha kısa hale getiriyoruz. Uzun aralıklı yollar sona erdi. Sinop’a doğru ilerlerken çok iyi bir tabiat alanı olan Hamsilos Koyu‘na uğruyoruz. İnceburun’dan 20 dakikada ulaşacağımız Hamsilos Koyu, yapısal özelliği olarak Türkiye dünyanın sayılı tabiat alanları içerisinde.

[postlink id=”5988″ title=”Hamsilos Koyu Tabiat Parkı ve Çadır Kampı Olanakları”]

Hamsilos Koyu’nda yapılabilecek çok aktivite yok, orada oturup manzarayı izleyebilirsiniz ya da koyda denize girip karşıya doğru  yüzebilirsiniz. Hamsilos Koyu’nun yanı başında yer alan Akliman Plajı ise Karadeniz’in dalgalarından korunmak isteyen denizci ve balıkçı tekneleri için doğal bir liman olarak kullanılıyor. Burası aslında bir mesire alanı. Denize de girilebiliyor, piknik de yapılabiliyor, yemek de yenebiliyor. Kamp yapmak isteyen gezginler için de çadır kamp alanları mevcut.

Sinop Hamsilos Koyu Gezi Notlari
Sinop Hamsilos Koyu Gezi Yazisi

Sinop ilinin çevresini tamamladığımıza göre artık Sinop’un merkezini gezmeye başlayabiliriz. Sinop merkezi gezisini de, gezi noktaları fazla olduğu ve başlı başına bir rehber olabileceği için ayrıca ele almamız gerekiyor Snop merkezinde gezilecek yerler yazımıza Sinop Gezi Rehberi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

[postlink id=”13542″ title=”Sinop Merkez Gezilecek Yerler”]

Sinop’u da gezdikten sonra Gerze’de akrabalarımız olduğu için yine Gerze’ye uğruyor ve bir akşam yemeği yiyoruz. Ardından, Samsun’dan döneceğimiz için araç kiraladığımız araç kiralama firmasına arabayı bırakıyoruz ve havalimanına varıyoruz. Uçuş saatimiz 22:30 olduğundan hafta sonu boyunca Sinop merkezini ve Sinop’un çevresindeki görülmeye değer yerleri bir bir gezdik. Eminim siz de bu kadar kısa sürede muhteşem yerler göreceğiniz için memnun kalacaksınız.