Elektriğin Babası Nikola Tesla Müzesi

Nikola Tesla’nın icatlarını yakından görebileceğiniz bir müze olan Nikola Tesla Müzesi, Belgrad gezinizde mutlaka gezmeniz gereken bir yer. Yaşadığı dönemde kıymeti bilinmeyen ve elektrik ile içiçe olan Tesla’ya ait bir müzeyi ziyaret etmek güzel bir deneyim.

Nikola Tesla kimdir?

Tesla, 19. yüzyılda doğan ve 1943 yılında hayatını kaybeden Sırp asıllı Amerikan bir mucit. Yarattığı icatlarda günümüze ışık tutan Tesla’nın finans desteği kasıtlı olarak kısıtlandığı ve dolayısıyla projelerini gerçekleştirme konusunda engellenmiş olmasına rağmen elektrik ile ilgili dünya tarihinde çok önemli izler bırakmış biri. Nikola Tesla’nın icatları arasında neon ışıklar, mikrodalga fırın, hızölçer, florasan lamba gibi günlük hayatımızda sıkça kullandığımız ürünlere temel olan icatların yer alması bakımından önemli. Sırplar bu isme sahip çıkıyor. Bu nedenle Belgrad’ın dört bir yanında Tesla ismini duyabilirsiniz. Havalimanlarının ismi bile Tesla Havalimanı. O derece önemli.

sirbistan belgrad nikola tesla muzesi gezilecek yerlerNikola Tesla Müzesi

Tesla, ABD’de öldükten sonra eşyalarına ve projelerine ABD hükümeti tarafından el konsa da, ailesi bir şekilde eşyalarının bir kısmını alabilmiş. Nikola Tesla Müzesi, 1952 yılında kurulmuş ve Tesla’ya ait belgeler ve kişisel mektuplar, kişisel eşyalar, teknik çizimler sergileniyor. Tabii bunların yanı sıra bir mucit olan Tesla’nın icatlarını da burada görebiliyorsunuz.

sirbistan belgrad nikola tesla muzesi sahsi esyalar heykeli 400x266
sirbistan belgrad nikola tesla muzesi cizim defterleri 400x266

Girişlerin periyodları var ve o periyodlar süresince içeri alım yapıyorlar. 20-30 kişilik gruplar halinde ziyaretçi alınıyor. İçeri girdiğinizce önce bir video izletisi oluyor. Tesla’nın hayatı 15 dakika kadar İngilizce bir video olarak seyrettiriliyor. Girdikten sonra izletinin olduğu yerdeki sandalyelere oturun, kısıtlı sayıda sandalye var, ayakta izlemek durumunda kalabilirsiniz. Müzenin interaktif bölümlerini görmek için ziyaretinizi rehberli saatlere denk getirmenizi öneririm.

sirbistan belgrad nikola tesla muzesi icatlari 400x266
sirbistan belgrad nikola tesla icatlari muze 400x266

Sonra Başınızda Belgrad Üniversitesi öğrencilerinden olan ve gönüllü anlatıcı olarak orada bulunan bir rehber ile Tesla’nın icatlarını daha yakından tanıma fırsatımız oluyor. Günümüzde Tesla Motors’un araçlarda kullandığı motorun atası olan bir motor anlatılıyor mesela. Tesla’nın yaptığı ilk motorlardan biri olan icat günümüzde hala kullanılıyor. Elektrik fiyatlarını düşürebilecek kapasitede olan ve sırf bunun için maddi destek verilmeyen Wardenclyffe Kulesi, uzaktan kontrol edilebilen bot projesi Philadelphia Deneyi gibi projelerinin küçük modellerini de görebiliyoruz. Elektriği kablosuz olarak aktarılmasını sağlayan Tesla Bobini, sanırım en önemli icatlarından biri. Elimize verdikleri florasan ışığı herhangi bir bağlantı olmadan çalıştırıyorlar.

sirbistan belgrad nikola tesla muzesi tesla bobini 400x266Tesla Bobini
sirbistan belgrad nikola tesla muzesi elektrik deneyimi 400x266Müzede, düşük voltajlı elektriğe temas edebileceğiniz bir düzenek kurulmuş.

Tesla, ölümünden sonra yakılmış olduğundan müzede küllerini görebilirsiniz, daha doğrusu içinde küllerinin bulunduğu kabı. Tesla’nın küllerinin bulunduğu kap, gözden kaçırılamayacak şekilde altın renkli bir küre içinde camekan korumalı bir alanda sergileniyor.

sirbistan belgrad nikola tesla muzesi kulleriNikola Tesla'nın külleri

Nikola Tesla Müzesi giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir?

Tesla Müzesi Pazartesi hariç haftanın her günü ziyaret edilebiliyor. Müze kapılarını saat 10:00’da açıyor, 20:00’de kapatıyor. Tesla Müzesi giriş ücreti 500 RSD.

Nikola Tesla Müzesi nerede ve nasıl gidilir?

Tesla Müzesi, Belgrad’ın en popüler ve işlek caddelerinden biri olan Knez Mihailova’ya 10 dakika uzaklıkta. Aziz Sava Katedrali ile arasındaki mesafe 1km. Kalemegdan’dan gelmek isterseniz 2,7km yürümeniz gerekir.