Niş Gezi Rehberi

Vize istemeyen ülkelerden olan Sırbistan’ın üçüncü büyük kenti Niş hakkında bilgiler, gezilecek yerler ve gezi rotasını sizin için derledik.

Niş gezisi planı yaparken iki uzak nokta ve bir merkezden oluşan bir gezi planı yapılması gerekiyor. Merkezden Memorial Park Bubanj ve Kelle Kulesi’ne doğru iki farklı noktaya gitmek gerektiğini düşünebilirsiniz.


Gün içindeki planlamayı ona göre yapmalı. Birinden başlayıp diğerinde bitirebilir veya merkezi gezdikten sonra git gel yaparak iki noktayı da gezebilirsiniz. Yukarıdaki haritada detayları inceleyin.

Kelle Kulesi

Sırp askerlerinin çıkardığı bir isyan sonucu Osmanlı askerlerinin Sırp askerlerini öldürerek kafataslarından yaptığı Kelle Kulesi bugün hala görülebiliyor.

Bu içerik ilginizi çekebilir

Tarihin kötü yanını gözler önüne seren bu kulenin çevresine bir kilise yapısı inşa edilerek korunması sağlanmış. Çünkü onlara göre bu anıt özgürlüğe ve bağımsızlığa giden yolda yaşanan zorlukları anlatan simgesel bir anıt.

sirbistan kelle kulesi gorulecek yerler 400x266
sirbistan kelle kulesi kafataslari 400x266

Kral Milan Meydanı

Her şehirde olduğu gibi Niş de bir meydanı var. King Milan Square adındaki bu meydan, şehrin en işlek, en popüler yeri. Kral Milan şehri kalkındıran, bağımsızlığının kazanmasına destek olan , orduyu ve şehrin demiryolunu inşa eden kişi olması nedeniyle önemi bir hayli büyük. Şehrin bu merkezi meydanının ortasında da Kral Milan’ın at üzerindeki heykelini görebilirsiniz. Ancak ziyaretimizde meydan inşaat aşamasındaydı.

sirbistan kral milan heykeli meydani 400x266
sirbistan nis heykelleri 400x266

Şehrin ana meydanına bağlanan Obrenoviceva Caddesi de bizdeki İstiklal Caddesi gibi oldukça popüler. Gece gündüz hareketli. Alışveriş için uygun olan bu cadde Kral Milan Meydanı ve devamında Niş Fortness’ın İstanbul Kapı girişine çıkıyor.

Niş Kalesi

Niş Kalesi, Roma ve Bizans’tan sonra 18. yüzyılda Osmanlı’ya ait askeri bir alan olarak kullanılmış. Kalenin girişi olan İstanbul Kapısı, hala tüm güzelliği ile ayakta. Kaleye girdiğinizde günümüzde bir restoran olarak hizmet veren Türk hamamı, minaresi yıkılan Bali Bey Camii gibi birkaç yapı kalıntısı göreceksiniz. Lapidarium adı verilen, Roma ve Bizans döneminden kalma lahit, mezar taşı ve heykel gibi taş eserlerin sergilendiği küçük bir alan da bulunuyor.

Kaleden çok bir eğlence mekanı, bir festival alanı olarak kullanılıyor. Ağaçlar arasında yürüyebileceğiniz yerler ve akşamları güzel vakit geçirebileceğiniz, dinlenebileceğiniz doğal bir ortam bulunuyor.

Kızıl Haç Nazi Toplama Kampı

Niş Kalesi’nin 1 km yakınında acıların yaşandığı, insanların işkencelere maruz kaldığı, idam edildiği yerler olan toplama kamplarından bir tanesi bulunuyor. II. Dünya Savaşı sırasında bir toplama alanı olarak inşa edilen fakat sonrasında ölümlerin olduğu Kızıl Haç Nazi Toplama Kampı günümüzde müze olarak ziyarete açık. Hem merkeze yakın hem de giriş ücreti uygun. Mutlaka ziyaret edin.

Niş Ulusal Müzesi

Arkeoloji ve etnografya alanında Niş’in tarihi gelişimine dair eserler bulabileceğiniz Niş Ulusal Müzesi, büyük bir müze değil. Ağırlıklı olarak arkeolojik eserler göreceksiniz. Küçük heykeller, takılar, kaplar ile birlikte nekropollere de önem verilmiş. Nekropol türlerinin modelleri ile tarihi mezarlar türleri hakkında bilgi alabiliyorsunuz.

Memorial Park Bubanj

Niş kentinin güney tarafında bulunan Bubanj Hill içerisindeki ormanlık bir alan yer alıyor. Burası ağaçların çevrelediği, çakıl taşlarından oluşan yürüyüş yollarının olduğu bir alan. Giriş için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor.

Sırbistan Niş Gezilecek Yerler - Bubanj Anıt Parkı

Red Cross Nazi Toplama Kampı’na gittiyseniz orada yaklaşık 10 bin kişinin öldürüldüğünü görür veya okursunuz. İşte bu kadar insan bu tepedeki ormanlık alanda idam edilmişler. Tepenin ya da ormanlık alan diyebileceğimiz bölgenin ortasında anıtsal bir heykel bulunuyor. Üç devasa yumruktan oluşan ve 1963 yılında yapılan bu heykeller İkinci Dünya Savaşı sırasında bu bölgede idam edilen 10 bin kişinin anısına inşa edilmiş. Erkek, kadın ve çocuk tasviri olan bu heykellerin yanında uzanan mermerde baskı ve şiddeti içeren betimlemelerle başlıyor, zafer ve direniş sahneleriyle sonuçlanıyor.