Sistina Şapeli Michelangelo'nun Büyük Eseri

Papa’nın resmi ikametgahı olan Sistina Şapeli, Vatikan devletinin en ünlü mekânlarındandır. Yapıldığı dönemden itibaren önemli kilise ayinleri ve yeni papa seçimi için toplantı alanı olarak kullanılmıştır.

Sistina Şapeli, adını şapeli inşa ettiren Papa IV. Sixtus‘tan alır. İnşasına 1477 yılında başlanan şapel, 1483 yılında açılmıştır. 20,70 metre yüksekliğe, 40,93 metre uzunluğa ve 13,41 metre genişliğe sahip harikulade bir yapıdır.

İnşa edilen şapelin resimlerle dekoratif olarak canlandırılması kararı Papa II. Julius tarafından verilmişti. 3 katlı olarak inşa edilen duvarların en alt katı, inşa edildikten hemen sonra sanki perde varmış gibi boyanmıştı. Bugün bu resimler hala resmedildikleri gibi duruyorlar.

vatikan sistina sapeli perdeleri

Duvarların orta katında Botticelli, Perugino, Signorelli, Rosselli gibi ünlü ressamlar tarafından yapılan ve İsa ile Musa’nın hayatlarını konu alan fresk tablolar bulunuyor. Üçüncü katta ise, o zamana kadar papalık görevini üstlenmiş olan 32 papanın resimleri bulunuyor.

vatikan sistina sapeli papa resimleri

Sistina Şapeli tavanı ise önceden gökyüzünü betimlediği için maviye boyanmış. Ancak, şapel önemli bir toplantı merkezine dönüştükten sonra tavanın, anlamları olan resimlerle değiştirilmesine karar verilmiş. O dönemlerde iyi bir heykeltıraş olarak ünlenen Michelangelo, Papa II. Julius’un ısrarları üzerine bir kontrat imzalayarak 1508 yılında şapelin tavanının boyanması işini üstlenir.

Kurumamış sıvının üzerine sürürek gerçekleştirilen boya tekniği fresk olarak adlandırılır. Michelangelo da zamanında fresk üzerine çok eser veren bir atölyede çırak olarak çalışmış, hatta atölyenin sahibinin, şapelde yaptığı çalışmalarda da çıraklık etmişti. Sahip olduğu yeteneği ile hızla ustalaşan sanatçı 1508 – 1512 yılları arasında, kendisine verilen görevi başarılı bir şekilde gerçekleştirmiştir ve şapelin tavanını kutsal kitapları olan İncil’in Yaratılış kitabına göre resmetmiştir.

Yaratılış Efsanesi‘ne göre ilk sahnede Tanrı, ışığı karanlıktan ayırmış ve yaratılışın ilk gününü ele almıştır. Burada Michelangelo’nun kendisini resmettiği düşünülür. İkinci sahnede ise gezegenler yaratılıyor. Soldaki tanrı dünyayı yaratırken, sağdaki tanrının solu gündüz vakti güneşi, sağı ise gece vakti ayı yaratıyor.

vatikan sistina sapeli dunya gunes ay 400x266
vatikan sistina sapeli su gok cennet 400x266

Üçünüc sahnede tanrı göğü, sulardan ayırıyor. Tavanın ortasındaki dördüncü sahne ise dünyadaki en ünlü sanat eserlerinin başında geliyor. Bu sahne Adem’in Yaratılışı (Creation of Adam) sahnesidir. İncil’e göre Tanrı, Adem’i kendi suretinde yarattı denilir. Resimdeki iki erkek arasındaki fiziksel benzerlik bunu betimlemekte. Tanrının ilk erkek olan Adem’e parmaklarıyla hayat vermesi bu freskte gösterilmekte ve ilk kadın olan Havva, Tanrı’nın sol kolunun altından bakmakta. Sonraki freskte ise Havva, Adem’in kenarından çıkarak hayat buluyor.

vatikan sistina sapeli ademin yaratilisi 400x266
vatikan sistina sapeli havvanin yaratilisi 400x266

Şeytan tarafından Adem ile Havva’nın aklının çelinmesi ve yasak olan elmayı yemesi canlandırılıyor. Bunun üzerine Cennet Bahçesi‘nden bir melek aracılığıyla kovuluyorlar.

vatikan sistina sapeli yasak elma 400x266
vatikan sistina sapeli cennetten kovulma 400x266

Diğer freskler ise Hz. Nuh‘un büyük tufanı ile ilgili. Yüzen ve sel sularından kaçmaya çalışan insanlar ile tufandan sonra Nuh’un kurban adaması ile ilgili freskler bulunuyor.

vatikan sistina sapeli nuh buyuk tufan

Bu fresklerin yanlarında ise İsa’nın geleceği kehanetinde bulunduklarına inanılan Danyal, Joel, Zechariah, Ezekiel, Isaiah gibi peygamberler ve putperest çağın Sibyliaları da resmedilmiş.

vatikan sistina sapeli peygamber resimleri 400x266
vatikan sistina sapeli peygamber daniel 400x266

Tavanın köşelerinde bulunan pandantiflerde ise İsrailoğulları’nın düşmanlarından ve kendi günahlı yollarından kurtulmalarında ortaya çıkan şiddet olayları betimlenmiş.

vatikan sistina sapeli pandantifler 400x266
vatikan sistina sapeli pandantifleri 400x266

Michelangelo, 1534 – 1541 yılları arasında ise şapelin sunak tarafındaki büyük duvara Kıyamet Günü‘nü anlatan Son Yargı‘yı (Last Judgement) ekleyerek şapelin tamamlanmasını sağlamıştır.

vatika sistina sapeli michelangelo son yargi

Yılda 5 milyonun üzerinde ziyaretçi sayısı ile en çok ziyaretçi çeken yerler arasındaki Vatikan’ı ziyaret eden birçok ziyaretçinin çoğu aslında Sistina Şapeli‘ni ve onun güzelliklerini görmeye gider. İçeride fotoğraf çekmek yasaktır ve sürekli olarak güvenlik görevlilerinin şşş şşş sesleri ile ziyaretçileri susturmaya çalıştığı görülür.

Sistina Şapeli’ni görmeye giderseniz yukarıdaki resimleri mutlaka tek tek inceleyin. Evet, bu biraz boyun ağrıtıcı olabilir ama siz sadece izleyicisiniz. Michelangelo, o resimleri seneler boyunca unutamayacağı boyun ağrıları ile resmetmiştir.

Dilerseniz evinizde oturduğunuz koltukta da Sistina Şapeli’ni ayrıntılarıyla inceleyebilirsiniz. Vatikanlılar, Sistina Şapeli’ni 3 boyutlu olarak izleyip inceleyebileceğimiz bir web sayfası yapmışlar. Bu adrese girerek Sistina Şapeli’nde Ctrl ve Shift tuşları ile birlikte 360 derece gezinti yapılabilir. Sistina Şapeli giriş ücret 16€’dur. Bu fiyata diğer Vatikan Müzeleri de dahildir.

Bu içerik ilginizi çekebilir

Sistina Şapeli ziyaret saatleri:

Sistina Şapeli ve diğer Vatikan Müzeleri Pazar günü hariç haftanın her günü ziyaret açık, ziyaret saatleri ise 09:00 – 16:00 arasında. Saat 16:00’da son girişler alınır ve 18:00’de ise müzeler tamamen kapatılır. Ancak ayın son Pazar’ı saat 09:00 – 12:30 arası ziyaret ettiğinizde ücretsiz olarak giriş yapabilirsiniz. 14:00’te ise tamamen kapanır.