Skywalk Hallstatt ve Alp Dağları'nın Seyir Noktası

Skywalk Hallstatt ve Alp Dağları'nın Seyir Noktası

Hallstatt’ta yapılacak şeyler arasında adeta bir gereklilik olan Hallstatt Skywalk Gözlem Noktası, Hallstatt’ı ve karşı köy olan Obertraun‘u yüksekten kuşbakışı izlemenize olanak tanıyor. Skywalk’un yüksekliği gölden tam 300 metre yukarıda.

Hallstatt Skywalk nerede ve nasıl gidilir?

Bu kadar yükseğe çıkmanın ve tarihi köy Hallstatt’ı yüksekten izlemenin heyecanı yüksek. Hallstatt Dachstein Salzkammergut’un nefes kesici Alp dağları panoramasını da görecekleriniz arasına ekleyin. Göl, dağ, köy manzarası ancak bu kadar iyi izlenebilir. Hallstatt’ın en iyi manzaralarını sunan yerlerinden biri olan Skywalk’a ulaşmak için iki seçeneğiniz var

Füniküler ile Skywalk’a ulaşım: Ulaşım seçeneklerinden biri füniküleri kullanmak. Fünikülerin kalkış noktası, Hallstatt köyünün güneyindeki geniş arazide, araç park alanının hemen yakınında yer alıyor. 500 metre uzunluğundaki füniküler, 510 rakımdan 840 rakıma çıkarıyor 3 dakika gibi kısa bir sürede. Fiyatı çıkış iniş 16€, tek yön ise 9€.

Hallstatt Funikuler Manzarasi
Füniküler ile yukarı çıkarken de, aşağı inerken de aracın aşağısındaki kapısından binip aşağı tarafında durursanız manzaraya hakim olabilirsiniz.
Hallstatt Funikuler Salzberg
Füniküler 3 dakikada çıkıyor, ama çıkarken o yükseliş ve eş zamanlı olarak şehrin küçülmesi kendinizi iyi hissetmenizi sağlıyor. Biraz da animasyon gibi, gerçeklikle bağdaştırmakta zorlanıyor beyin.

Fünikülerden indikten sonra bir asansör vasıtasıyla Rudolfsturm binasının bulunduğu noktaya kadar geliyorsunuz. Rudolfsturm’un ne olduğundan birazdan bahsedeceğim, ama önce Skywalk terasına bir ulaşalım. Rudolfsturm binasını geçtikten sonra Skywalk Hallstatt‘a ulaşmış oluyorsunuz.

Hallstatt Skywalk Teras Manzarasi
Hallstatt Skywalk Manzara Fotograflari

Yürüyerek Skywalk’a ulaşım: Yürüyüş ve trekking yapmayı seviyorsanız, üstelik vaktiniz de bolsa çok daha uzun bir sürede ve tabii ki ücretsiz bir şekilde katedebilirsiniz bu yolu. Skywalk’a girerken herhangi bir giriş ücreti alınmıyor tabii, ücretli olan füniküleri kullanmak. Yürümek isterseniz Market Square’in üst tarafındaki otoparkın yanındaki merdivenleri kullanarak tırmanışa başlayabilirsiniz.

Hallstatt Skywalk Gezi Noktasi Zirvesi

Biz füniküler ile yukarı çıkıp aşağı yürüyerek inmeyi tercih etmiştik. Yürüyüş yolunu mutlaka bir şekilde kullanın, çünkü efsane manzaralarla karşılaşıyorsunuz. Biz inerken, çıkan birkaç turiste denk gelmiştik. Biraz yorucu olabilir, ama buna kesinlikle değer.

Hallstatt Kasaba Meydani Manzarasi
Skywalk'un diğer yüzü de Hallstatt'ın merkezi olan meydana bakıyor.
Hallstatt Skywalk Gozetleme Noktasi
Vaktiniz varsa oturun banklarda, soluklanın biraz. Bu anın tadını çıkarmak en güzeli.

Şimdi Rudolfsturm’a geri dönelim. Biliyorsunuz Skywalk’un biraz yukarısında tarihin ilk tuz madenlerinden biri bulunuyor. Rudolf Kulesi anlamına gelen Rudolfsturm, 13. yüzyılda tuz madeni ile binalarını korumak için inşa edilen bir savunma kulesi. Günümüzde restoran, kafe olarak kullanılıyor burası.

Hallstatt Tuz Madenleri

Hallstatt’ta 7000 yıl önce tuz madenlerine sahip Salzberg dağı keşfedilmiş ve madenlerden çıkarılan tuzlar Hallstatt’ı öne çıkaran bir ticaret unsuru olmuş. Buradaki tuz madenleri dünyadaki ilk tuz madenlerinden biri. Salzwelten Hallstatt madenleri keşfedilmeye değer güzellikte. Yeraltındaki tuz göllerini ve dünyanın en eski tuz madenlerini yakından incelemek gerek.

Skywalk’tan tuz madenlerine 600 metre yürüyerek, hafif bir tırmanış sonrası varıyorsunuz ve tuz madenlerini gezmek isterseniz size özel bir kıyafet giydiriyorlar. Hallstatt’ın tarihi sırrı dağların içinde yatan tuzları. Yüzyıllar boyunca köylüler yüzeyin altında yatan bu madenlerden gelir elde etmişler. Yüzeyin 300 metre derinliğindeki bu tuz madeni turu da 1sa 15dk’ya yakın sürüyor. Yerin yüzlerce metre aşağısına inerken yer yer kaydıraklardan kayıyorsunuz, tuzları inceliyor, yüzyıllar önce tuzların bu madenlerden nasıl çıkarıldığını konu edinen filmler ve slayt gösterileri izleyerek gördüklerinizi pekiştiriyorsunuz ve çıkışta vagon tarzı bir araçla yukarı çekiliyorsunuz. Kapadokya yeraltı şehirleri gibi birkaç kattan oluşuyor yeraltı yolculuğu ve her katın farklı etkinlikleri bulunuyor.

Hallstatt Tuz Madenleri Muzesi
Gruba katılmak için ortadaki büyük binaya girmeniz gerekiyor. Ücreti ödedikten sonra rehber eşliğinde gerekli yönlendirmeler yapılarak madenlere inmeye başlıyorsunuz.
Hallstatt Skywalk Asansoru
Tuz madenlerinden Skywalk'a doğru yürürken, fünikülerden indikten sonra kullanacağınız asansörü ve Skywalk'a doğru giden platformu da göstermek istedim. Burası aynı zamanda yürüyüş parkurunun başlangıç noktası.

Tuz madenlerine biz girmedik. Şimdi fırsatım olsa düşünüyorum da yine fiyatından dolayı hala girip girmemek arasında kalırdım. Yukarı yaya olarak çıktıysanız tuz madeni deneyimi için 22€ ödemeniz gerekiyor. Füniküler normalde gidiş geliş 16€’ydu ya hani. Eğer tuz madenine girip, füniküleri gidiş dönüş kullanmak isterseniz 30€ vermeniz gerekiyor.

Hallstatt Skywalk Yuruyus Parkuru
Hallstatt Skywalk Yuruyus Parkuru Sonu

Şimdi gelelim dönüş yoluna. Dönüş yolunu füniküler kullanmadan, yaya olarak geçmek isterseniz cebinizde 7€ kalması anlamına geliyor. Skywalk’tan yaya yolunu kullanarak iniş 35-40 dakika kadar sürüyor. Yol boyu ormanlık ve bir füniküler yolculuğundan çok daha cezbedici. Skywalk tarafında yol ayrımında patika yolları işaret eden çeşitli tabelalar bulunuyor. Trekking yapmak için farklı yollar da mevcut tabii, ama Hallstatt merkezine doğru inmek isterseniz birbirine benzer iki farklı yol var. Yol güzergahı tabelada işaretlenmiş ve kaç dönüş yapılacağı, nelerle karşılaşılacağı belirtilmiş.