Sofya'da Ulaşım

Sofya'da Ulaşım

Sofya, ulaşım konusunda sıkıntı yaratmayan bir şehir. Sofya’da ulaşmak da kolay, Sofya içinde seyahat etmek de. Türkiye’ye yakın bir konumda olduğu için çeşitli otobüs seferleri mevcut, bölgede havalimanı da var. Şehir içinde de her ne kadar çeşitli toplu taşıma araçları olsa da yaya olarak birçok yer gezilebiliyor.

Sofya’ya Uçak ile Ulaşım: Sofya’nın merkezine 9 km mesafede Sofya Havalimanı (SOF) yer alıyor. İstanbul’dan 1 saat 20 dakikalık bir yolculukla Sofya’ya ulaşabilirsiniz. Sofya’ya indikten sonra şehir merkezine ulaşmak için 84 numaralı otobüs hattını kullanabilirsiniz. Bu hattın havalimanı ile merkez arasındaki mesafesi yaklaşık 40 dakikadır. 384 numaralı ekspres hattı kullanırsanız daha hızlı varırsınız şehir merkezine. Biletler otobüs şoförlerinden ya da durakların yanlarındaki küçük kulübelerden alabilirsiniz. Aldığınız bileti zımbalatmayı unutmayın, yoksa görevliler ceza yazabilir, tüm Avrupa şehirlerinde olduğu gibi.

Sofya’ya Otobüs ile Ulaşım: Sofya’ya uçak ile gitmek cebinizi biraz yakabilir. Ekonomik bir gezginseniz uçak yerine otobüsü tercih edebilirsiniz. Çünkü İstanbul’dan Sofya’ya otobüs ile ulaşım çok kolay. Alpar Turizm ya da Metro Turizm gibi birçok otobüs firması Esenler Otogar’dan ya da Alibeyköy’den Bulgaristan’a sefer düzenliyor. Sınırda harcadığınız saatler dahil yaklaşık 8 saatte Sofya’da olmanız mümkün.

Sofya’da Şehiriçi Ulaşımı: Şehirde metro, tramvay, troylebüs ve otobüs hatları mevcut. Toplu taşıma araçlarını gün boyu kullanabilirsiniz ve biletleri otobüs şoförlerinden alabilirsiniz. Biz şehir içinde toplu taşımaya binme ihtiyacı hissetmedik. Sadece bir iki defa uzak noktalardaki müzelere gitmek için kullandık, o kadar. O da vaktimiz sınırlı olduğu için, yoksa yürüyerek de gidilebilecek yerlerdi.

Sofya Ulasim Agi Haritasi

Toplu taşıma sabah 05:00’ten 00:00’a kadar devam ediyor. Tek kullanımlık bilet ya da çoklu bilet fiyatları için kendi siteleri olan Metro Sofia‘dan bilgi alabilirsiniz. Sofya’nın ulaşım ağı haritasına da buradan ulaşabilirsiniz.

Taksi ile Ulaşım: Sofya’da taksi ile ulaşım imkanı da var, ancak dikkat etmeniz gereken bir husus var. Sofya’da, özellikle turistlerin yoğun olduğu bölgelerde, alışveriş mağazalarında Fake taksiler yer alıyor. Bu taksilerin ücretleri daha pahalı. Fake taksiler dahil tüm taksiler arka koltuk penceresine, tarife tablolarını asmakla yükümlüdür. Eğer tablo görünmüyorsa binmeyin.

Bindiğiniz taksinin taksimetresinin olduğuna emin olun. Eğer sabit bir ücrete anlaşırsanız bilin ki, taksimetrenin göstereceği ücretten daha yüksek bir fiyata anlaşmışsınız demektir. Rastgele değil de bilinen taksi firmalarını kullanarak taksiye binmeniz sizin için en karlı yolculuk olur. Çoğu taksi firmasında tarifeler hemen hemen aynıdır.