Teknik ve Teknoloji Temalı Ulusal Politeknik Müzesi

Teknik ve Teknoloji Temalı Ulusal Politeknik Müzesi

Sofya‘daki birkaç müzeden biri olan Ulusal Politeknik Müzesi, birbirinden farklı teknikler ve teknolojilerin yakından incelenebileceği bir müze. Müzik aletleri, hesaplama teknikleri, maden lambaları, otomobiller gibi birbirleriyle ilgisiz makinelerin koleksiyonları sergileniyor.

Müzeye giriş yapabilmek için kişi başı 5 Leva vermeniz gerekiyor. Müzeye giriş yaptığınızda ise sergilenen mekanik eşyaların açıklamalarının Bulgarca yazıldığını görüyoruz. Açıklamalar, anlayamayacağımız bir dilde olmasına rağmen bazı açıklamalar görsel unsurlarla desteklenmiş. Böylece bazı aletlerin temel mantığını kavrayabiliyorsunuz.

Sofya Politeknik Muzesi Gezilecek Yerler
Sofya Politeknik Muzesi Teknik Cihazlar

İçeride envai çeşit ürün bulunuyor. Ürünler kategorileştirilmiş ve kategoriye göre tek bir alanda toplanmışlar. Örneğin cep telefonu teknolojisinin geçmişten günümüze geldiği noktayı görebiliyoruz. Sony Ericsson’un antenli ve büyük telefonları gösteriliyor.

Sofya Politeknik Muzesi Telefonlar
Sofya Politeknik Muzesi Gezisi

Başka bir vitrin hesap makinelerin tarihine ilişkin bilgiler veriyor ve 150 yıl önce kullanılmaya başlanan hesap makineleri aletleri sergileniyor.

Sofya Politeknik Muzesi Hesap Makineleri
Sofya Politeknik Muzesi Hesap Makineleri Detay

Müze, mutfakta yemek konusuna da el atmış. Şimdi makinelerde kolaylıkla halledebildiğimiz teknolojik aletler ortaya çıkmadan önce kullanılan aletler bir hayli ilginç. 20. yüzyılın başında dondurma yapmak için kullanılan makineler, meyve sıkacakları gibi bugün elektrikle çalışan ve daha az emek harcadığımız aletleri eskiden nasıl olduklarını görebiliyoruz.

Sofya Politeknik Muzesi Mutfak Gerecleri
Sofya Politeknik Muzesi Aletleri

Teknik ekipmanlara, işleyişlere ve temel çalışma mantıklarına ilginiz varsa müzeyi mutlaka ziyaret edin.