Spitfire ve Hurricane Anıt Müzesi

Spitfire ve Hurricane Anıt Müzesi

Spitfire ve Hurricane Anıt Müzesi, Britanya Savaşı anılarının korunmasına adanmış bir hayır kurumu. İki uçağın savaşın kazanılmasına nasıl yardımcı olduğunun hikayesi, hava muharebesi tarihindeki en önemli hikayelerden biri ve müze bu hikayenin doğru ve ilgi çekici bir şekilde anlatılmasını sağlıyor. Fiziksel konumlarının yanı sıra müze, kapsamlı bir web sitesi ve sosyal medya kanallarıyla büyüyen bir online varlığa da sahip. Britanya Savaşı hakkında daha fazla bilgi edinmek ve savaşın seyrine yön veren bu uçakları görmek için Spitfire & Hurricane Anıt Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Bu uçaklardan bahsediyorsak Britanya Savaşı’ndan da söz etmek gerekir. Britanya Savaşı, 10 Temmuz – 31 Ekim 1940 tarihleri arasında İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri ile Alman Hava Kuvvetleri arasında gerçekleşmiş bir savaş. Tamamen hava kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen ilk büyük harekât olmasının yanı sıra aynı zamanda o zamana kadar tarihteki en büyük ve en uzun süreli bombardıman harekâtı. Alman harekâtının amacı, İngiltere’nin olası bir işgaline hazırlık olarak Kraliyet Hava Kuvvetleri üzerinde hava üstünlüğü sağlamaktı. İngilizler ise Almanların bu çabalarını engellemeye ve anavatanlarını savunmaya çalıştı. Nihayetinde İngilizler Alman işgalini önlemede başarılı oldular ve Britanya Savaşı İkinci Dünya Savaşı’nın dönüm noktalarından biri olarak kabul edildi.

Spitfire Hurricane Monument Plane Closeup
Chris Day

Britanya Savaşı 1940 yazı ve sonbaharında İngiltere semalarında gerçekleşmiş bir savaş. Alman Hava Kuvvetleri, Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAF) üzerinde hava üstünlüğü elde etmeye çalışmış. Hugh Dowding komutasındaki RAF, Spitfire ve Hurricane olarak bilinen bu küçük savaş uçaklarıyla tüm ülkeyi savunmayı başarmış.

Spitfire Hurricane Monument Plane Toy
NTG842
Spitfire Hurricane Monument Museum Visiting

Spitfire belki de İkinci Dünya Savaşı’nın en ünlü uçağı olmuştur. Reginald Mitchell tarafından tasarlanmış, tek pilot koltuklu ve Rolls Royce Merlin motoruna sahip Spitfire, ilk kez 1936 yılında uçmuş. Spitfire hızlı ve manevra kabiliyeti yüksekti, makineli tüfekten oluşan güçlü bir silaha sahipti. Britanya Savaşı sırasında Spitfire, Alman Messerschmitt Bf 109 ile karşı karşıya geldi. İki uçak eşit düzeydeydi, ancak İngiliz pilotlar kendi sahalarında savaşmanın avantajına sahipti. Ayrıca, birçoğu savaştan önce muharebede uçma deneyimine sahipti. Bu da onlara, çoğu deneyimsiz pilotlardan oluşan Alman meslektaşlarına karşı bir üstünlük sağlıyordu. Ekim 1940’a gelindiğinde, Luftwaffe’nin hava üstünlüğünü elde edemediği açıktı ve Hitler işgal planlarını erteledi. Britanya Savaşı, savaşta bir dönüm noktası olmuş ve iyi eğitimli pilotlardan oluşan küçük bir kuvvetin bile çok daha büyük bir düşman kuvvetini yenebileceğini göstermişti.

Spitfire & Hurricane Anıt Müzesi, İkinci Dünya Savaşı tarihine ilgi duyan herkesin ziyaret etmesi gereken yerlerden biri. Müze, RAF’ın en önemli iki savaş uçağının hikayesini interaktif sergiler, restore edilmiş uçaklar ve kişisel eserler aracılığıyla anlatıyor. Londra’nın doğu kıyısında yer alan müzeye Londra merkezden araba ile gitmek isterseniz 73 mil yol kat etmeniz gerekir. Bu da yaklaşık 2 saate denk gelir. Çok yakınında yer alan ve başka savaş uçakları görmenize imkan tanıyan RAF Manston History Museum’u da ziyaret edebilirsiniz.