St. Gilgen Wolfgang Gölü'nde Romantik Bir Kasaba

St. Gilgen Wolfgang Gölü'nde Romantik Bir Kasaba

St. Gilgen, Salzburg Hallstat yolu arasındaki birçok güzel manzaralı köyden sadece biri. Wolfgangsee Gölü‘nün kenarına inşa edilmiş bu muazzam köy, Avusturya’da ünlü ve harika görünen göllerin bulunduğu Salzkammergut bölgesinde yer alıyor. Hallstatt’a doğru yola çıkmışken bir anda otoban üzerinde karşımıza bir manzara çıktı ve bu manzaranın iç yüzünü de görmek için şehrin içine dalıverdik. İyi ki de girmişiz, çünkü çok beğendik. Dağ, tepe, göl güzelliği bir yana, köyün rengi ve canlılığı da çok hoşumuza gitti.

Bölgenin ismi adı üzerinde bir azizden geliyor. Latince ismi Aegidius olan Saint Giles, ismini köye vermiş ve köy Sankt Gilgen olarak anılmaya başlanmış. Bu bölgeye Mozart Köyü denmiş son yıllarda. Her ne kadar ünlü besteci Wolfgang Amadeus Mozart buraya adımını dahi atmamış olsa bile, dedesi Wolfgang Nikolaus Pertl burada çalışmış ve annesi burada doğmuş. Kız kardeşi Nannerl evlendikten sonra buraya taşınmış. Bildiğimiz Mozart’ın köyle ilişkisi olmasa bile ailesinden uğramayan kalmamış.

[postlink id=”15307″ title=”Mozart’ın Doğduğu Ev”]

Mozart’ın annesi Anna Maria Pertl’in burada doğduğundan bahsetmiştik. Doğduğu bine krem renkte, St. Gilgen International School’un yanıbaşında yer alıyor ve günümüzde kültürel etkinliklere ev sahipliği yapıyor, bir kısmı da müze olarak hizmet veriyor. Binanın üzerindeki resimlerden de görebileceğiniz gibi, dünyaca ünlü erkek kardeşinin yanında çok da bilinmeyen Maria Anna Mozart’a (Nannerl) ait birçok eşyayı burada görebilirsiniz. Nannerl’de Mozart gibi iyi piyano çalıyordu. Hatta Mozart konserlerinin çoğunda Mozart’a eşlik bile etmiş.

Salzburg St Gilgen Mozarthaus Gorulecek Yerler
Mozart'ın annesinin doğduğu ev okulun yanındaki bu krem renkteki bina. Binanın üzerindeki resimler muhtemelen kız kardeşine ait. Nannerl ile ilgili bir müzede bazı eşyalar içeride sergileniyor.
Salzburg St Gilgen Kafeleri
Küçük bir kasaba olduğundan turistlere açılabilen en iyi hizmet alanı kafeler. Kasabayı gezerken birçok kafe ile karşılaşırsınız.

Sankt Gilgen müzelerinden biri de bir yerel tarih müzesi olan Heimatkundliches Museum. Müzeciliği sayesinde birçok ödül alan müze, fosilleşmiş kabuklar, mercanlar, Wolfgangsee bölgesindeki deniz yaşamı, cam eserler, zooloji gibi farkl alanlar hakkında bilgi alabileceğiniz bir müze. Diğer bir müze de, müzik enstrümanları hakkında bilgi alabileceğiniz, onları yakından görebileceğiniz Müzik Enstrümanları Müzesi.

Salzburg St Gilgen Mozarthaus Gezilecek Yerler
Burası düğün fotoğrafı çekimi için de harika bir yer. Şansımıza bir düğün çekimine denk gelmiştik. Gelini ortada, beyaz gelinliğiyle görebilirsiniz. Arkadaki manzaraya bakmaktan geline sıra gelirse tabii.

Wolfgang Gölü ise bölgenin en tanınmış göllerinden biri. Avusturya’da Göller Bölgesi olarak bilinen Salzkammergut’un en büyük ikinci gölü olan Wolfgang Gölü, doğa turizminde de önemli bir yere sahip. Göl üzerinde yüzmekten başka birçok deniz sporları aktivitesi bulunuyor. Tekne turu bunlardan biri. Şöyle bir göle açılıp dağları, tepeleri göl üzerinde görmenin keyfi büyüktür. Tur olarak değil de, toplu taşıma olarak bakmak lazım bu teknelere. St. Wolfgang, Strobl gibi Wolfgang Gölü çevresindeki diğer yerleşim alanlarına taşımacılık yapıyor. En uzak mesafesi 10€, günlük bilet ücreti 20€. 10,5 km uzunluğa sahip bu gölün ortasında 200 metre kadar yakınlaşabilen iki kıyı bulunuyor. Bu yakın mesafedeki dargeçidin batısında kalan kısım Abersee olarak da anılıyor aynı zamanda.

Salzburg St Gilgen Golde Toplu Tasima Ulasim
Teknenin kalabalığı tur otobüslerinin burayı basması yüzünden. Özellikle uzak doğulular tarafından çok sevilen Avusturya'da turlara denk gelmemek lazım.

Göl çevresinde de ister arabayla, ister bisikletle geziyor olun, birçok dinlenme noktası bulunuyor ve bu noktalarda dağları, gölü ve kasabayı farklı açılardan fotoğraflayabilirsiniz. Yerlerde tek bir çöp dahi olmadığından gönül rahatlığıyla çimlere uzanabilir, anın tadını çıkarabilirsiniz.

Salzburg St Gilgen Abersee Manzarasi
Bu nokta gölün güney kenarı, Gschwandl'a yakın bir yer.
Salzburg St Gilgen Dinlenme Alani Fotografi
Göle birçok yerden girilebiliyor, suyun temizliği berraklığından anlaşılıyor.

Wolfgang Gölü ve St. Gilgen etkinliklerinden biri de 1500 metre rakıma sahip Zwollerhorn dağına teleferik ile çıkmak. 2740 metre uzunluğundaki teleferik tam 15 dakikada zirveye ulaşıyor ve Salzkammergut bölgesi dağlarının muhteşem manzaralarını ayaklar altına seriyor. Yalnız teleferik ücretleri biraz pahalı, tek yön 17€, çıkış iniş 25€ civarlarında. O nedenle yürüyerek çıkıp inmeyi de tercih edebilirsiniz.

Salzburg St Gilgen Tekne Turlari
Gelelim iskelelere, neredeyse her evin kendine ait bir iskelesi var. Göldeki tekne turizmi o kadar gelişmiş ki, teknelerin yanaşabileceği iskelelerin yapılması gerekmiş.
Salzburg St Gilgen Elektrikli Kiralik Botlar
Göle zarar gelmemesi için tekneler elektrikli. Bu tekneleri kiralayıp büyük teknelerin rotasını izlemek yerine daha keyfi takılabiliyorsunuz.

Yürümek demişken Wolfgang Gölü ve çevresi tam bir yürüyüş parkuru. St. Gilgen, Schafberg ya da St. Wolfgang’ı başlangıç noktası olarak düşünerek çeşitli parkurlarda yol alabilirsiniz. SchafbergBahn istasyonundaki dükkandan temin edebileceğiniz detaylı yürüyüş haritasını da kullanabilirsiniz. Dağ tepe yürümek istemezseniz tüm bu güzel manzaranın tadını çıkarabileceğiniz başka bir yol daha var. 1893 yılından beri güçlü buharlı lokomotifler Schafberg Dağı‘nın 1783 metre yükseklikteki zirvesine taşıma yapıyor. Bu güzel deneyim Mayıs ayından Eylül sonuna kadar devam ediyor ve buharlı lokomotif St. Wolfgang’dan kalkıyor. Tek yön ücreti 25€ olan bu ulaşım aracının gidiş dönüş bilet fiyatı 38€. Wolfgang Gölü tekne ulaşımı ve Schafberg’e tren ücretleri ve sefer saatleri için Wolfgangsee Schifffahrt web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

St. Gilgen nerede ve nasıl gidilir?

Salzburg Saint Gilgen arası muazzam manzaralar eşliğinde 30km (30dk) sürüyor. Özel aracınızla geliyorsanız aracınızı, Hannerl Müzesi’nin (Mozarthaus) tam karşısındaki park alanına bırakabilirsiniz. Salzburg’dan otobüsle gelmek isterseniz de Salzburg Hofwirt (Schallmooser Hauptstraße) durağından her 30 dakikada bir kalkan 150 numaralı otobüsleri kullanabilirsiniz. Otobüsler de St. Gilgen’e, Fuschl Gölü ve Fuschl am See kasabasından geçerek yaklaşık 40 dakikada ulaşıyor.