Aziz Yohanna'nın Evi St. Jean Kilisesi

Aziz Yohanna'nın Evi St. Jean Kilisesi

MS 2. yüzyılda inşa edilen ve Hıristiyanlar’ın Haç Merkezi olarak kullandığı noktalardan biri olan St. Jean Kilisesi, İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunan Ayasuluk tepesinin güneyinde, Selçuk Kalesi’nin hemen yanında yer alıyor.

Kilise içindeki kazılar ilk olarak 1921 yılında başlamış. 1960 – 2006 yılları arasında Kültür Bakanlığı ve Efes Müzesi Müdürlüğü, kilise çevresindeki yapıları kazarak restore etmiş. 2007 yılından itibaren ise kazı ve onarım çalışmalarını Pamukkale Üniversitesi Arkeoloji Bölümü üstlenmiş. St. Jean Kilisesi Hıristiyanlık’ta dini açıdan önemli bir yere sahip.

St Jean Kilisesi Mezari
St Jean Kilisesi Selcuk Kalesi

St. Jean Kimdir?

Hz. İsa’nın 12 havarisinden biri olan St. Jean (St. John), diğer bir adıyla Aziz Yohanna, İncil’in yazarlarından biri. Hz. İsa’nın da isteğiyle, Roma İmparatorluğu’nun baskılarından uzaklaşmak için İsa’nın annesi Meryem’i de alarak bu topraklara gelmiş. Hıristiyanlık’ın yasak olduğu dönemlerde bu işlere kalkışanların karşısındaydı yönetim ve baskılar ölümle sonuçlanıyordu. Zulme maruz kalan öz kardeşi Jacob (Yakub) MS 42 yıllarında Kral Herod Agrippa tarafından kılıçla öldürülmüş ve havariler arasında ilk şehit Jacob olmuş. Öldükten sonra, vasiyeti üzerine Ayasuluk Tepesi‘ne gömülmüş St. Jean. Ölümünden sonra haç planlı olarak inşa edilen kilisenin en büyük kubbesinin altında bulunan mezarı görülmeye değer.

St Jean Kilisesi Justinyen Bazilika
Selcuk St Jean Kilisesi Kalintilari

Aziz Yohannas’ın mezarı üzerine 6. yüzyılda Doğu Roma İmparatoru Jüstinyen’in emriyle daha büyük bir bazilika inşa edilmiş. İnşa edilen bazilika haç şeklindeymiş ve yapının merkezi St. Jean’ın mezarı olacak şekilde ayarlanmış. Günümüzde kilisenin bazı sütunları ve duvarlar hala ayakta. Ayakta duran yapılara bakarak haç şeklindeki yapıyı hayal edebilirsiniz. Selçuk Kalesi‘ne doğru giderken sağ tarafta St. Jean Kilisesi’nin küçük bir maketini görebilirsiniz.

Selcuk St Jean Kilisesi Maketi
Selcuk St Jean Kilisesi Bazilika Kalintilari

St. Jean Kilisesi giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir?

Kilisenin girişi ücretli, eğer Müzekart’ınız varsa ücretsiz giriş yapabilirsiniz. Yaz sezonunda 08:00 – 19:00, kış sezonunda 08:30 – 17:30 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor, üstelik haftanın her günü de açık, Pazartesi dahil.

St. Jean Kilisesi nerede ve nasıl gidilir?

Hıristiyanlar için önemli bir haç merkezi olan St. Jean Kilisesi, Selçuk’u tepeden gören Ayasuluk Kalesi, ya da bir ismiyle Selçuk Kalesi’nin yanıbaşında yer alıyor. Efes Antik Kenti‘ne 3,5km, Efes Arkeoloji Müzesi‘ne 400 metre uzaklıkta yer alıyor. Efes ve İzmir’in tarihi ilçesi Selçuk topraklarında gezilecek yerleri öğrenmek için Selçuk gezilecek yerler sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.