Gent Şehir Müzesi Stadsmuseum Gent (STAM) | Rota Senin

Gent Şehir Müzesi, orijinal dillerinde Stadsmuseum Gent‘in kısa hali STAM olarak da anılıyor. 2010 yılında kapılarını açan şehir müzesi, Gent‘i daha yakından tanımak ve tarihi hakkında kronolojik olarak ayrıntılı bilgi edinmek için en ideal müze.

Müze temellerini ilk olarak 1833 yılında atmış. İstikrarlı bir şekilde büyüyen müze heykeller, büstler, el yazmaları, fresk gibi tarihi eserlerinde aralarında olduğu binlerce objeyle çıkıyor karşımıza. Müze binasının eski bir manastır olması da müzenin cazibesini artırmıyor değil.

gent stadsmuseum stam bahcesi
gent stadsmuseum stam bijlokesite

İlk bölüm günümüz Gent şehrini keşfetmek için oluşturulmuş. Zemindeki büyük harita fotoğrafı ile her detayı görebilirsiniz. Odanın ortasında ise Gent şehrinin bir maketi yer alıyor. Gent’in diğer önemli noktalarına gittiyseniz model üzerinde neyin nerede olduğunu rahatlıkla ayırt edebiliyorsunuz. İçinde bulunduğunuz şehir müzesi de kırmızı renge boyanmış.

gent stadsmuseum zemin haritasi
gent stadsmuseum maketi

Müzenin manastıra ait çeşitli odaları da korunmuş ve olduğu gibi günümüze aktarılmış. Manastır orijinal odalarından biri olduğu gibi aktarılmış, hatta manastırda giyilen kıyafetler de sergilenen objeler arasında. Manastırın müzeye çevrilen başka bir odasında ise 13. yüzyılda Gent kumandanı Hugh II’nin mezarı bulunuyor.

gent stadsmuseum manastir odasi
gent stadsmuseum gent krali hugh mezari

Müzede Gent hakkında her şeyi farklı yönleriyle bulabiliyorsunuz. Örneğin odaların birinde Gent’in topografik topografik haritası çıkarılmış. Gent yükseltisi çok olmayan bir şehir olsa da yüksek kesimleri bu haritaya bakarak görebiliriz. Gent şehrinde bulunan ünlü yapıların 3 boyutlu holografik görüntülerini de burada görmek mümkün.

gent stadsmuseum topografi haritasi
gent stadsmuseum muze gezisi

Odalardan bir diğeri ise orijinalinin St. Bavo’s Cathedral de sergilendiği Van Eyck Brothers tarafından yapılan The Adoration of the Mystic Lamb’ın bir kopyasını barındırıyor.

gent stadsmuseum mystic lamb altari
gent stadsmuseum mystic lamb altari detay

Gent Şehir Müzesi, belirli tarihler arasında istediğiniz bilgilere ulaşmaya yardımcı oluyor. Gent tarihi hakkında gerçekten çok fazla veri var ve herbiri ziyaretçilere hem görüntülü hem de metinsel olarak aktarılıyor. Ancak sergilenen bazı objelerin İngilizce açıklamalarının olmadığı, sadece kendi dillerinde açıklamaların olduğunu da söylemek gerek. Müze turunuzun sonunda ise Gent şehrinin büyük yapılarının beyaz LEGO parçaları ile yapılmış hallerini görebilirsiniz. Vakit geçirmek için siz de bu parçaları kullanarak kendi binanızı yapabilirsiniz.

gent stadsmuseum lego oyuncak binalari
gent stadsmuseum odasi

STAM giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir?

STAM giriş ücreti yetişkinler için 8€. CityCard Gent şehir kartınız varsa bu müzeye ücretsiz girebilirsiniz. Çarşamba günleri kapalı olan Stadsmuseum Gent hafta içi 09:00 – 17:00 saatleri arasında, hafta sonları ise 10:00 – 18:00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

STAM nerede ve nasıl gidilir?

STAM’ın bulunduğu Bijloke Site sadece STAM’a ev sahipliği yapmakla kalmıyor, müzik, dans ve tiyatro topluluklarını da bu bölgede ağırlıyor. Burayı bir kültür ve sanat kampüsü olarak düşünebilirsiniz. Buraya ulaşım tram ile mümkün. 1, 4, 21 ve 22 no’lu tramlar ile Gent Veergrep adlı durakta inip Godshuizenlaan yolu ve köprüsünden karşıya geçin, yaklaşık 100 metre ileride sağ tarafta müzeyi görürsünüz.

Bu makaleyi beğendiniz mi?

Sorularınız varsa yorum kısmına sorabilir, gezilerimizi @rotasenin Instagram hesabından takip edebilirsiniz. Beğendiyseniz aşağıdaki sosyal mecralara tıklayın ve arkadaşlarınızın da bu makaleden haberdar olmasını sağlayarak bize destek olun. Teşekkürler!