Steen Kalesi

Steen Kalesi, Avrupa’nın, dolayısıyla da Belçika’nın en eski kalelerinden biri. Aynı zamanda Het Steen olarak da bilinen yapı, The Stone (Kaya) anlamına geliyor ve adı üzerinde kalenin tamamı taşlardan yapılmış halde.

Günümüzde gördüğümüz kaleden öncede koruma amaçlı bazı yapılar yapılmış olmasına karşın, gerek Vikingler, gerekse diğer düşmanlar tarafından tahrip edilmiş. Günümüzde bu yapılardan eser kalmamış. Ancak günümüzdeki kalenin tarihi ise 13. yüzyılın başlarına dayanıyor. Bu yüzyıllarda daha büyük bir yapının parçası olan kale, günümüze kadar ayakta kalabilmeyi başarmış.

Kale ziyaretinizde dıştan baktığınızda birbirinden farklı iki renk görürsünüz. 16. yüzyılda Charles V döneminde kalenin bir kısmı yenilenmiş ve bu yenileme aşamasında daha açık renkli ve hafif bir taş türü kullanılmış. Bu restorasyondan sonra kale, 19. yüzyıla kadar hapishane olarak kullanılmış. Kale, kereste fabrikası ve balık deposu olaral hizmet verdikten sonra, 1952 yılından 2008 yılına kadar yanındaki Ulusal Denizcilik Müzesi‘nin (National Maritime Museum) bir parçası olarak kullanılmış. Günümüzde, burada bulunan eserleri Museum aan de Stroom‘da (MAS) görebilirsiniz.

antwerp steen kalesi gezisi 400x266
antwerp steen kalesi gezi notlari 400x266

Kalenin girişinde 1963 yılında Albert Poels tarafından yapılan bir dev ve iki küçük insan heykeli vardır. Antwerplilerin efsanelerine göre Orta Çağ’da dev Lange Wapper’ın yerli halkı rahatsız etmesi tasvir ediliyor. Kalenin içinde ise II. Dünya Savaşı’nda çarpışan Kanadalı asker için yapılan bir anıt da görmeniz mümkün.

antwerp steen kalesi dev heykeli 400x266
antwerp steen kalesi kanadali askerler aniti 400x266

Steen Kalesi, dışarıdan çok güzel duruyor, ancak içinden çok bir şey beklemeyin. Steen Kalesi’ne ulaşım çok kolay. Cathedral of Our Lady ve Grote Markt‘ten yaklaşık 400 metre uzaklıkta, Scheldt Nehri‘nin tam kenarında. Kale ücretsiz olarak gezilebiliyor.