Alman Çeşmesi II. Abdülhamit'e Bir Alman Hediyesi

Alman Çeşmesi II. Abdülhamit'e Bir Alman Hediyesi

Alman Çeşmesi, II. Abdülhamit zamanında Alman İmparatoru II. Wilhellm’in padişaha bir hediye amacı ile inşa edilen bir çeşme. Önce Almanya’da yapılmış ve İstanbul’a gemiyle getirilip parçaları birleştirilerek Sultanahmet Camii‘nin yanındaki At Meydanı’nda yerini almış.

II. Wilhelm, İstanbul’a birkaç defa gelmiş. Osmanlı ordusuna Alman tüfeklerini satmış ve Bağdat Demiryolu’nun Alman firmalarına verilmesi vaadini almış. Alman hükümeti de bu güzelliklerin bir karşılığı olarak Alman Çeşmesi’ni yaptırmış. Çeşmenin kurulumu için Sultanahmet Meydanı seçilmiş ve alanın düzenlemesi, boru hatları ve çeşmenin montajı ile tüm işi Almanlar üstlenmiş.

Sultanahmet Alman Cesmesi Gezilecek Yerler

Standart Osmanlı çeşmelerinin aksine yüksek bir taban üzerine oturtulan çeşmenin kubbesinin altında yeşil renk üzerinde II. Abdülhamit tuğrasını ve lacivert renk üzerinde II. Wilhelm’in simgesi olan W harfi ile altına II sembolünü görebilirsiniz. Çeşme sekizgen planlı olduğundan her bir motif, altın renk üzerine dörder adet işlenmiş.

Sultanahmet Alman Cesmesi Suslemeleri

Çeşmenin tunç kitabesinde yine Almanca bir ifade bulunuyor. Çeşmenin ne zaman ve ne amaçla yaptırdığı hakkında bilgiler veren bu kitabenin Türkçe anlamı şu şekilde:

Alman Kaiser’i Wilhelm II 1898 yılı sonbaharında Osmanlıların hükümdarı haşmetlü Abdülhamid II nezdinde ziyaretinin şükran hatırası olarak bu çeşmeyi yaptırdı.

İşçilik olarak son derece özenle hazırlanmış ve ilk defa karşılaştığınızda mana vermekte zorlanabileceğiniz Alman Çeşmesi’nin tarihi hakkında birkaç şey okuyunca, neden orada olduğu daha iyi anlaşılıyor. Alman Çeşmesi, Bizans döneminde Hipodrom olarak bilinen yerin bitiminde, Sultan Ahmet Türbesi’nin yanında yer alıyor. Sultanahmet çevresinde çok sayıda gezilecek yer var, üstelik bu gezi ilgi alanınıza göre günlerinizi alabilir. Çevrede nerede ne olduğunu merak ediyorsanız Fatih Gezilecek Yerler sayfamıza bir göz atın.