Gozo'da Ta Kola Yel Değirmeni Müzesi

Malta’ya bağlı Gozo adasında bulunan Xaghra‘daki yel değirmeni Ta’ Kola Windmill, ziyaretçilerin uğramadan geçmediği, Gozo gezilecek yerler listesine eklediği bir yapıdır.

1725 yılında inşa edilen yel değirmeni yapıldığı malzemenin kötü kalitesinden dolayı 1780’lerde tekrar inşa edilmiş ve 1992 yılında müze olarak ziyarete açılmıştır. Ta’ Kola Değirmeni, adını bu yapıyı kontrol eden son değirmenciden alıyor. Değirmencinin adı Guzeppi Grech olmasına rağmen Zeppu ta’ kola olarak biliniyormuş. Yel değirmeninin giriş katında günlük yaşamı idame ettirmek için kullanılan bazı aletleri görebilirsiniz. Bu aletlerin çoğu değirmenci tarafından yapılmış.

ta kola yel degirmeni yemek aletleri 400x266
ta kola yel degirmeni geleneksel malzemeler 400x266

Yel değirmeninde çalışmak babadan oğula geçen bir meslek ve saygı duyulası bir unsur olduğundan, buranın sahipleri burada yatıp kalkarlarmış. Bu nedenle birince katta mutfak, yemek odası ve yatak odası bulunuyor. Mutfak eşyaları ve mobilyalar günümüzde kullanılan eşyalardan çok daha farklı, daha geleneksel. Yatak odalarında, değirmenin son sahibinin giysilerini görmek mümkün.

ta kola yel degirmeni yatak odasi 400x266
ta kola yel degirmeni mutfak 400x266

Yine aynı katta yel değirmeninin küçük bir maketi bulunuyor. Orijinal görünümünün nasıl olduğu tuvaletlere açılan bahçenin girişindeki maketten görebilirsiniz.

ta kola yel degirmeni maketi 400x266
ta kola yel degirmeni gezisi gorevli 400x266

Dar merdivenlerden çıkılan en üst kat ise yel değirmen yapraklarının girdiği nokta. Biz gittiğimizde bir önceki hafta gerçekleşen şiddetli rüzgar nedeniyle değirmenlerden biri hasar gördüğü için yaprakları çıkarılmış ve bakıma alınmış. Bunu bize anlatan müze görevlisi, oldukça ilgili ve büyük bir istekle anlatıyor değirmenin hikayesini.

ta kola yel degirmeni ust kat 400x266
ta kola yel degirmeni ust kat degirmen 400x266

Gozo’nun merkezi Victoria‘dan yel değirmenine saatte bir giden otobüsler var. 307 numaralı otobüsler ile Xaghra ya da Tigrija durağında inmeniz yeterli. Feribotun oradan gelecekseniz de saatte iki defa değirmen tarafına otobüs kalkmakta.