Tahtakuşlar Etnografya Müzesi Alibey Kudar Galerisi

Tahtakuşlar Etnografya Müzesi Alibey Kudar Galerisi

Edremit’in köylerinden biri olan Tahtakuşlar Köyü’nde Türkiye’nin sayılı özel etnografya müzelerinden biri bulunuyor. Tahtakuşlar Etnografya Müzesi, Türkiye’de açılan ilk köy müzesidir aynı zamanda. 1991 yılında açılan müzenin kurucusu Tahtakuşlar Köyü’nde doğan Alibey Kudar.

Moğol baskısı yüzünden Orta Asya’dan, Anadolu’nun Toros Dağları’na kadar ilerleyerek Türkiye’ye göç eden Konar – Göçer Türk boylarının kültürleri, kullandıkları eşyalar, çadırlar ve ortaya çıkardıkları sanat eserleri müzede sergilenen başlıca eserlerden.

Tahtakuslarkoyu Etnografya Muzesi Genel
Tahtakuslarkoyu Etnografya Muzesi Paralar

Türkmenler, tahta işlemedeki üst düzey yetenekleri göz önünde bulundurularak Tahtacılar adını almışlar. Fatih Sultan Mehmet’in emriyle fetih hareketlerine destek olmak için 67 gemi yapan Tahtacılar, 1860 yılında Vali Ahmet Vefik Paşa‘nın emriyle yerleşik düzene geçmişler. Yerleşik hayata geçtikten sonra kurdukları köye Kuşlar Bayırı adını vermişler. 1946 yılında ise yeteneklerine duydukları saygıdan ötürü köyün adını, Tahtakuşlar olarak değiştirmişler.

Tahtakuslarkoyu Etnografya Muzesi Kamera
Tahtakuslarkoyu Etnografya Muzesi Tilki

Tahtakuşlar Etnografya Müzesi’nde bulunan etnografik derlemeler ve koleksiyonlar, Tahtakuşlar Köyü doğumlu öğretmen olan ve Türkmen kültürünü unutturmamayı amaç edinen Alibey Kudar tarafından sergilenmeye başlanmış.

Dağdan dağa göçerdik, soğuk sular içerdik, tahta makas biçerdik, nerde kaldı o günler? – Alibey Kudar,1991

Müzeye girdiğinizde, müzenin orta yerinde tahta işleme tezgâhı karşılar sizi. Ağaç kütüklerinin istenildiği şekilde kesilip biçim verilmesine yarayan işleme tezgâhının yanlarında ise köye ait fotoğraflar, bakır ve tunç kaplar, ev aletleri sergileniyor. Müzenin içindeki odalardan birinde özel sanat eserlerinin sergilendiği bir sanat galerisi de bulunuyor.

Tahtakuslar Etnografya Muzesi Gezi Notlari
Tahtakuslar Etnografya Muzesi Kilimi

1950’li yıllara kadar Türkmenler tarafından kullanılan örnek bir çadır da yer alıyor sergilenen eserler arasında. Türkmen çadırların orijinalleri ardıç ağacından yapılırken, müzedeki çadır kavak ağacındanmış. Müzede eskiden kullanılan ev eşyaları, Türkmenlerin kıyafetleri, para keseleri, heybeler ve kilimler de sergileniyor.

Tahtakuslar Etnografya Muzesi Yoruk Cadiri
Tahtakuslar Etnografya Muzesi Yoruk Cadiri Ici

Müzenin en çok ilgi çeken eseri ise dünyada sergilenen içi doldurulmuş en büyük deri sırtlı deniz kaplumbağası. Güney Amerika sahillerinde yaşayan kaplumbağa, yolunu şaşırarak Ege sahillerine gelmiş ve 1997 tarihinde, balıkçıların ağına takılarak ölmüş. 360 kilo ağırlığında ve 197 cm uzunluğunda olan deniz kaplumbağası her yıl bozulmasın diye düzenli olarak özel bir maddeyle yenileniyormuş. Bir gemi pervanesine çarparak yaralanan 105 yaşındaki başka bir deniz kaplumbağası, büyük kaplumbağanın hemen yanında sergileniyor.

Tahtakuslarkoyu Etnografya Muzesi Deniz Kaplumbagasi
Tahtakuslarkoyu Etnografya Muzesi Caretta

Tahtakuşlar Etnografya Müzesi nerede ve nasıl gidilir?

Balıkesir’in Edremit ilçesinde Çamlıbel’e çok yakın olan Tahtakuşlar Köyü’nde yer alıyor müze. İzmir Çanakkale yolu üzerinden sapacağınız Tahtakuşlar Köyü, yoldan 2km içeride.