Taksiyarhis Anıt Müzesi

Yapı, Ayvalık’taki ilk kilise olma özelliğini taşıyor. Dışı bir o kadar sade ve taş görünüme sahip olan kilisenin içinin daha etkileyici olmadığını söylemek gerçekten çok zor.

Kiliselerin aksine Taksiyarhis Anıt Müzesi’ne girdiğinizdeki oldukça aydınlık bir hava var. Bunu çok sayıdaki pencerelere bağlayabiliriz. Altın renkteki oymalar ve işlemelerle göz dolduran bir iç yapıya sahip. Rengarenk freskleri ise Ege’nin rengi mavi zemin üzerine tamamlayıcı bir etkiye bürünmüş.

ayvalik taksiyarhis anit muzesi gezilecek yerler 400x266
ayvalik taksiyarhis anit muzesi kilisesi 400x266

Taksiyarhis Anıt Müze binası 1927 yılından sonra uzun yıllar Tekel Deposu olarak kullanılmış. 2012 yılında Kültür Bakanlığı tarafından restore ettirilen yapı, 2013 yılından itibaren Taksiyarhis Anıt Müzesi olarak ziyaretçilerini ağırlıyor.

ayvalik taksiyarhis anit muzesi kilise ici 400x266
ayvalik taksiyarhis anit muzesi gezi notlari 400x266

Taksiyarhis Anıt Müzesi’nde zaman zaman çeşitli etkinlikler yapılıyor. Sergilerin yanısıra genelde Temmuz aylarında AİMA Ayvalık Müzik Festivali kapsamında müzik dinletileri ve konserleri oluyor bu yapı içinde.

ayvalik taksiyarhis anit muzesi fresk 400x266
ayvalik taksiyarhis anit muzesi sutunlari 400x266

Taksiyarhis Anıt Müzesi giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir?

Taksiyarhis Anıt Müzesi giriş ücreti 5TL ve Müzekart ile ücretsiz giriş yapabiliyorsunuz. Müzenin ziyaret saatleri ise 08:30 – 17:30 arası.

Taksiyarhis Anıt Müzesi nerede ve nasıl gidilir?

Müze, denizden 300 metre içeride, Saatli Cami’nin 100 metre kuzeyinde bulunuyor. Tabelalar yol boyunca yapının yolunu gösteriyor.