Tallinn TV Tower

Mimarları David Baziladze ve Juri Sinis, mühendisleri Vladimir Obydov ve Yevgeny Ignatoc olan Tallinn TV Tower’ın temelleri 1975 yılında atılmış ve 1980 yılında inşası tamamlanmış. 2007 yılında kapanan kule, iç dekorasyonunun KOKO Arhitektid firması tarafından yenilenmesinden sonra 2012 yılında tekrar ziyarete açılmış.

Estonya’nın en uzun yapısı olan kulenin toplam yüksekliği 312 metre. Ziyaretçiler ise 170 metre yükseklikte görünen geniş alana kadar çıkabiliyorlar.

Hızlı asansörle 21 katı yaklaşık 50 saniyede çıktığınızda birçok bilgilendirme paneli ve uygulaması sizi karşılıyor olacak. Herbiri farklı bir amaca hizmet eden paneller sayesinde Tallinn’i kendiniz keşfedebilirsiniz. Donmuş Baltık denizinin nasıl kırıldığından tutun, Tallinn’in tarihçesine kadar birçok alanda interaktif belgeseller ile bilginize bilgi katıyorsunuz.

tallinn tv tower gezi rehberi 400x266
tallinn tv tower gezi yazisi 400x266

Kule, seyrine doyum olmayan manzaralar sunuyor ziyaretçilere. Şehri panoramik olarak 360 derece gezeceğiniz alanda, zeminde yazılı olan ülkelerin başkentleri ve Tallinn TV Tower’a olan uzaklıkları dikkatinizi çekecektir.

tallinn tv tower tasarimi 400x266
tallinn tv tower tasarimi ulke baskentleri 400x266

Katın en heyecanlı bölümü, zeminde duran ve düğmeye basıldığında kapanıp açılan paneller. 170 metre yüksekliğinde bir camın üzerinde durduğunuzu farkettiğinizde içinizi büyük heyecan kaplayabiliyor.

tallinn tv tower yukseklik

Tallinn TV Tower, tüm Tallinn’i hatta Estonya’yı dürbünlü panellerle inceleyebilmemize olanak tanıyor. Öyle ki; açık havalarda 75 kilometre uzaklıktaki Finlandiya’nın bile görüldüğünden bahsediliyor.

tallinn tv tower seyir 400x266
tallinn tv tower denizi 400x266

Yapının ikinci katında ise bir restoran bulunuyor. Restoranın yanındaki terasta şehri camsız izleyebilirsiniz.

Tallinn TV Tower, her gün 10:00 – 23:00 saatleri arasında açık. Yukarı çıkış için giriş ücreti yetişkinler için 8€, öğrenciler içinse 5€. Eğer Tallinn Card alırsnız, bu yüksek meblağı vermek zorunda değilsiniz, ücretsiz giriş yapabiliyorsunuz.

tallinn tv tower dis gorunum 400x266
tallinn tv tower uzunlugu 400x266

Tallinn TV Tower’a Ulaşım

Merkezden yaklaşık 10 kilometre mesafede olan TV Tower, Narva Maantee üzerinde, sol istikameti gösteren Teletorn tabelasını görene kadar ilerlemeniz gerekli. Kule, dönüş yaptıktan 1.5 kilometre sonra karşınıza çıkacak.