rotasenin.com

Tarihi Odunpazarı Evleri: Eskişehir

Eskişehir’in kent merkezinde bulunan ve dünya kültür mirasına eklediği önemli eserler arasında gösterilen Odunpazarı Evleri, Eskişehir’in en eski yerleşim yeridir.

19. yüzyılda inşa edilmesi nedeniyle kültürel değerleri yönünden yüksek olan Odunpazarı Evleri, restore edilerek ve 154 konut adına Odunpazarı Tarihi ve Kentsel Sit Alanı ilan edilerek seyahat severlerin ziyaretine açılmıştır.

Odunpazari Evleri 1
Odunpazari Evleri 2

Kıvrımlı yolları, bitişik evleri ile iki veya üç katlı inşa edilen Odunpazarı Evleri’nin alt katı daha çok mutfak, depo gibi kullanım amaçlarına sahiptir. Halkın yaşam alanı ise odaların bulunduğu üst katta.

Odunpazari Evleri Ust Kat
Eskisehir Odunpazari Evleri Gezi Notlari

Safranbolu, Göynük gibi yerleşim yerleriyle benzerlik gösteren Odunpazarı rengârenktir. Kapıları, pencereleri ve duvarları, fotoğraf için güzel kadraj almanızı sağlar.

Bazı Odunpazarı Evleri’nin içinde hala günlük yaşam devam etse de, bazıları müze olarak faaliyetini sürdürmekte. Eskişehir ziyaretinizde, Odunpazarı’nın çevresinde de ziyaret edilmesi gereken birçok önemli eser var.

Odunpazari Evleri 3
Eskisehir Odunpazari Evleri Gezilecek Yerler

Bölgedeki, 1525 yılında yapılan Kurşunlu Külliyesi‘ni ziyaret edebilirsiniz. Külliyenin içerisinde bulunan Lületaşı Müzesi ve külliyenin çıkışındaki Beylerbeyi Konağı görülmeye değer.

Atlıhan El Sanatları Çarşısı

Odunpazarı Evleri’nin bulunduğu Odunpazarı ilçesinde yer alan Atlıhan Çarşısı, Eskişehir’in ilk yerleşim yeri olarak bilinir. Kurşunlu Camii ve Külliyesi yolunun üzerinde bulunan Atlıhan Çarşısı, önceleri Odunpazarı’na gelen halkın atlarını bağladığı bir han görevi görürken bugün, birçok el sanatları ile ilgili ürünün hazırlanıp satışa çıkarıldığı butik dükkânlar olarak kullanılır.

Odunpazari Atlihan El Sanatlari Carsisi

İki katlı olan çarşının ortasında büyük bir avlu ve avlunun ortasında Osmanlı mimarisinin önemli bir unsuru olan havuz ve fıskiye bulunur.

Odunpazarı Evleri nerede ve nasıl gidilir?

Odunpazarı’na ulaşmak şehrin her yanından geçen tramvay sayesinde oldukça kolay. Atatürk Lisesi durağında indiğiniz takdirde Odunpazarı gezinize başlayabilirsiniz. Aracınızla geliyorsanız Odunpazarı Mahallesi’nin arka sokaklarında aracınız için yer bulmanız mümkün.