Çukurova bölgesinin en önemli kültür merkezi olan Tarsus‘un tarihi MÖ 7000’lere dayanmakta. Yapılan arkeolojik kazılar sonucu çıkarılan binlerce yıllık tarih, Tarsus Müzesi‘nde sergileniyor.

Önceleri çıkarılan eserler Adana Müzesi veya Hatay Arkeoloji Müzesi‘ne götürülürken, buluntuların çokluğu Tarsus’ta bir müze açma ihtiyacı doğurmuş. Eserler ilk olarak 1970’li yıllarda Ramazanoğlu beylerinden Kubad Paşa tarafından yaptırılan Kubad Paşa Medresesi‘nde toplanmaya başlanmış ve eserlerin sayısnın artmasıyla yeni bir müzeye geçme ihtiyacı doğmuş.

tarsus muzesi taki buluntulari 400x266
tarsus muzesi el mumyasi 400x266

Medeniyetlerin buluşma noktası Tarsus ve çevresinden çıkarılan Neolitik, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait kaliteli içeriyor. eserler 2000 yılında Tarsus Kültür Merkezi Binası‘na taşınmış.

tarsus muzesi mezar taslari 400x266
tarsus muzesi amforalar 400x266

10 adet arkeolojik sit ve 5 adet doğal sitin sorumluluk alanında olduğu müzede Gözlükule Höyüğü, Cumhuriyet Höyüğü, Donuktaş, St. Paulus Kuyusu ve Emniyet Sarayı kazılarında bulunan buluntular sergileniyor.

tarsus muzesi etnografya 400x266
tarsus muzesi etnografya gezisi 400x266

Arkeolojiye ilgiliyseniz içerisinde güzel eserler olan Tarsus Müzesi‘ni ziyaret edebilirsiniz. Vaktinizi çok alacak kadar büyük olmaması da Tarsus gezinizde vaktinizi çok almaması demektir. Biz Tarsus Müzesi’ni tavsiye ediyoruz. Hem Tarsus merkezde, Muvaffak Uygur Bulvarı üzerinde yer alıyor.