Tartu’da Old Town’da bulunan oyuncak müzesi Baltıklarda bulunan en büyük oyuncak müzesidir. Müze, yetişkinleri çocukluklarına döndürüyor, çocukların ise eğlenceli vakit geçirmelerini sağlıyor.

Çizgi film karakterlerinden kuklalara kadar 5000’in üzerinde oyuncağı görebileceğiniz Tartu Oyuncak Müzesi daha çok Estonya’ya özgü karakterlerin sergilendiği bir müze görevi görüyor.

tartu oyuncak muzesi
tartu oyuncak muzesi gezi rehberi

Oyun ve çeşitli etkinlik odaları ile ziyaretçilerin sıkılmamaları için birçok aktivite bulunduran, Meeri Säre, Mare Hunt ve Tiia Toomet tarafından kurulan Tartu Oyuncak Müzesi, ilk olarak 1994 yılında kurulmuş olsa da Lutsu Street üzerindeki 1770’lerden kalma ahşap bir yapıya taşınması 2004 senesinde gerçekleşmiş.

tartu oyuncak muzesi cuceler
tartu oyuncak muzesi gezisi

7’den 70’e hitap eden kuklalar, çizgi film karakterleri, çocuk hikâyelerinin başkahramanları geziniz boyunca karşılaşacağınız oyuncaklardan. Ama şüphesiz aralarında en çok ilgi çekeni, Estonya topraklarında bulunan Orta Çağ’a ait oyuncaklar. Orta Çağ oyuncakları daha çok doğal ahşaptan yapılmış.

tartu oyuncak muzesi ortacag oyuncaklari 1
tartu oyuncak muzesi ortacag oyuncaklari 2

Büyük tren istasyonlarının da yer aldığı Tartu Oyuncak Müzesi’nin maskotu, yakından tanıdığımız Teddy Bear. Müze, Pazartesi ve Salı günleri kapalı. Diğer günler 11-00 – 18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Giriş ücreti olarak yetişkinlerden 5€, çocuklardan 4€ alınıyor.

tartu oyuncak muzesi tren istasyonu

Bu makaleyi beğendiniz mi?

Sorularınız varsa yorum kısmına sorabilir, gezilerimizi @rotasenin Instagram hesabından takip edebilirsiniz. Beğendiyseniz aşağıdaki sosyal mecralara tıklayın ve arkadaşlarınızın da bu makaleden haberdar olmasını sağlayarak bize destek olun. Teşekkürler!