Tallinn’den sonra ikinci sırada yer alan Tartu’da, 1632 yılında şehrin en eski üniversitesi olan University of Tartu (Tartu Ülikool) inşa edilmiştir.

Ülikooli 18 adresinde yer alan Tartu Üniversitesi‘nin eski yapısı olan ve gezi güzergâhınızda yer alması gereken Tartu Üniversitesi Müzesi, yapı kalıntılarıyla, içinde bulunduğu Toome Hill‘e tarihi bir hava katıyor.

tartu universitesi 400x266
tartu universitesi kalintilari 400x266

Müzenin bahçesinde göreceğiniz, politikacı Johan Skytte‘ın mühür şeklindeki heykeli görülmeye değer. Üzerindeki yazıların lazer tekniği ile ortaya çıkarıldığı mührün 2.4 metre yüksekliği bulunuyor.

Birbirinden büyük duvar kalıntıları fotoğraf için harika kareler sunuyor fotoğrafseverlere. Bu yapının eskiden üniversite mi yoksa katedral olarak mı kullanıldığını bilmiyoruz, ancak bildiğimiz bir şey var ki, yapı hem dışından olsun hem içinden, çok büyüleyici görünüyor.

tartu ruins johan skytte 400x266
tartu universitesi kalintilari 2 400x266

Ziyaretimiz esnasında kapalı olduğundan giremediğimiz müze de eminim dışı kadar heyecan vericidir.

Bu makaleyi beğendiniz mi?

Sorularınız varsa aşağıdaki yorum bölümüne sorabilirsiniz. Bu tip gezilerimizi anlık takip etmek için bizi @rotasenin Instagram hesabından takip edin. Beğendiyseniz aşağıdaki sosyal mecralara tıklayın ve arkadaşlarınızı da bu makaleden haberdar edin.