TCG Hızırreis Müzesi

TCG Hızırreis Müzesi

Yüksek duruş ve vuruş gücüne sahip Hızırreis Denizaltısı, 21 yıl boyunca Türk Deniz Kuvvetleri’nde görev yapmıştır. 2004 yılına kadar görev yapan TCG Hızırreis, bu tarihten sonra müze gemi olarak İzmit’te sergilenmeye başlanır.

1950 yılında İngiltere’de inşa edilen ve USS Gudgeon adı verilen denizaltı, ilk olarak ABD için görev almış, 1983 yılından itibaren Türk Deniz Kuvvetleri’nde hizmetini sürdürmüştür. Türk Deniz Kuvvetleri’ne hizmet vermeye başlamasıyla TCG Hızırreis adını alan denizaltısı adını, takma adı Hızır Reis olan ünlü Türk denizcisi Barbaros Hayrettin Paşa‘dan almıştır.

Gayret Gemi Müzesi‘ni de kapsayan biletinizi sağ tarafta bulunan gişeden alıyorsunuz. Fotoğraf çekmek için 12 TL ücret ödemeniz halinde, hem Hızırreis Müzesi’nde, hem de Gayret Gemi Müzesi’nde rahatlıkla çekim yapabilirsiniz.

[postlink id=”2283″ title=”Gayret Gemi Müzesi”]

Gruplar halinde, rehber asker eşliğinde gerçekleştirilen geziye başlamadan önce, gişenin yan tarafında bulunan Hızırreis Denizaltısı’na ait 1,5 ton ağırlığındaki pervaneler göze çarpıyor.

Kolostrofobisi olanlar için daraltıcı gelebilecek denizaltı gezisinde ziyaretçiler, savaş dönemindeki şartları yakından gözetleme imkânı buluyor. 95 metre uzunluğundaki savaş denizaltısının 80 mürettebatı olduğunu ve haftalar boyunca bu kadar insanın deniz altında nasıl kalabildiğini öğrenince hayret etmemek elde değil. Üstelik 23 torpidosu bulunan denizaltı gemisinin ön tarafındaki 6 torpido yuvası bulunan bölümde askerlerin yattığı dar yatakları görünce şaşkınlığımız katlanıyor.

Hizirreis Denizaltisi Gezisi

Gezi sırasında öğrendiğimiz bazı ilginç bilgiler var. Denizaltındayken dışarısı görünmediği için ve sürekli denizaltında kalındığı için askerlerin gece gündüz ilişkileri tamamen yok oluyor. Zamanın gece veya gündüz olduğunu öğrenmek, içerideki önceden zamanlanmış ışıkların rengine bakarak mümkün olabiliyor. Denizcilerin içme suyu ihtiyaçları her ne kadar stoklanan sulardan giderilse de, suların bitmesi durumunda bu ihtiyaçlarını deniz suyunu tatlı suya çevirerek gideriyorlar.

Yaklaşık yarım saatlik bir denizaltı gezisinde daracık yerlerde bulunmak sizi sıkmayacaksa mutlaka deneyimlemeniz gerekir. Denizaltı gemisi gezisinden sonra, turun devamı olan Gayret Gemi Müzesi gezdirilir.