Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzesi

Hatay ilinin zengin bitki örtüsünü tanıtmak amacıyla açılan Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzesi, modern tıbba alternatif olan bitkileri sergilemek amacıyla kurulmuştur.

215 metrekarelik yapı müze olmadan evvel birçok farklı amaç için kullanılmış. Bir dönem İmam Hatip Lisesi olmuş, bir dönem ise düğün salonu. Şehitler Mahallesi’nde bulunan ve yaklaşık 100 yıllık bir yapı olan 12 odalı eski bir Antakya evinin restore edilmesiyle müzeye dönüştürülmüştür Antakya Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzesi. İlk olarak 2013 yılında hizmet vermeye başlamıştır. Merdivenlerden üst kata çıkarak ulaşabileceğiniz açık sergi salonundaki panolarda, Hatay il sınırları içinde yetişebilen 280 farklı bitki türünün yakından çekilmiş görselleri ve isimleri yer alıyor.

tibbi aromatik bitki muzesi gezisi 400x266
tibbi aromatik bitki muzesi hatay ili 400x266

Girişi ücretsiz olan müzenin alt katındaki odalarda ise Hatay yöresine özgü bitkiler, baharatlar ile bunlardan elde edilen esans ve yağlar, kullanıma hazır halde, özel sepetlerde, cam kavanozlarda ve raflarda sergileniyor.

tibbi aromatik bitki muzesi gezi rehberi 400x266
tibbi aromatik bitki muzesi cam 400x266

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzesi nerede ve nasıl gidilir?

Kurtuluş Caddesi üzerindeki Habib-i Neccar Camii’nin üç sokak yanında yer alır bitki müzesi. Ayyıldız Sokak’a girerken sol tarafta müzenin girişini görebilirsiniz.