Tire Kent Müzesi

Tire Kent Müzesi

İlçelerin geçmişini ve kültürel özelliklerini gözler önüne seren kent ve etnografya müzelerinden biri olan Tire Kent Müzesi, Tire’de gezilecek yerler arasında.

Müze genel olarak bağışçıların katkılarıyla büyüdüğü için sıradan kent müzelerinden daha büyük. Bir kent müzesi olmanın gerekliliği olan el sanatları ve Tire’nin yöresel kıyafetleri müzede görebileceğiniz eserlerden. Geçmişteki meslekler de unutulmuyor tabii. Berber, saat tamircisi, fotoğrafçı, eczane, ayakkabıcı, yorgancı, kalaycı gibi mesleklerin ustalarının dükkanlarını, eşyalarını görebiliyorsunuz.

Tire Kent Muzesi Saat Dukkani
Tire Kent Muzesi Saat Yemek

Müzenin içinde düzenli periyodlarla değişen bir sergi alanı var. Burada geçmişte kullanılan eşyalar sergileniyor ve ziyaretimizde Radyo ve Pikap Sergisi adı altında radyo, plak, pikap gibi müzik ile ilgili tarihi eşyaların sergilendiği bir döneme denk gelmiştik.

Tire Gezi Rehberi Gezilecek Yerler Kent Muzesi

Eski araba severlerin ilgisini çekebilecek 1937 yılı üretimli Ford marka bir aracı da görebilirsiniz burada. 1940’lı yıllarda Tire Belediyesi’nde makam aracı olarak kullanılmış.

Tire Belediyesi Makam Araci
Tire belediyesi makam aracı
Tire Kent Tarihi Muzesi Sergi Alani
Müzenin sürekli değişen geçici sergi alanı

Kent Müzesi giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir?

Tire Kent Müzesi girişi ücretsiz. 1 Ocak haricinde haftanın her günü 08:30 – 17:30 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

Tire Kent Müzesi nerede ve nasıl gidilir?

Müze, İzmir‘in ilçesi Tire’nin merkezinde, Cumhuriyet Meydanı’nın çok yakınında yer alıyor. Cumhuriyet Meydanı’nın güneyindeki açık alan müzenin bahçesi sayılabilir. Sağdaki kapıdan girip, içeride gezdikten sonra soldaki kapıdan çıkıyorsunuz ve her iki kapıda bu meydana bakıyor.