Roma'nın Simgesi Trevi Çeşmesi

İtalya’nın başkenti Roma‘da kentin simgesi olan dünyaca ünlü çeşmesi Fontana de Trevi, diğer adıyla Trevi Çeşmesi mutlaka uğramanız gereken noktaların başında geliyor.

Trevi Çeşmesi, ortada bir havuzu ve çeşitli heykellerden oluşan bir çeşme. Bu havuza para atmak adetten. Bu adet 1954 yapımı Three Coins in the Fountain filmi ile başlamış ve sonraları her turistin çeşmeyi para atmadan geçmediği bir hal almış. Havuza sırtınızı dönüp sağ el baş parmağınızla, sol omzunuz üzerinden geriye doğru parayı fırlatın. Bunu yaparak havuza para atabilenlerin Roma’ya tekrar geleceğine inanılır. Atılan paraların görevliler tarafından çeşitli aralıklarla toplanarak şehirde gerçekleşen sosyal sorumluluk projelerinde ve bir kısmının da fakirler için kullanıldığını söylemekte fayda var.

Trevi Çeşmesi, adını çevresindeki üç sokağın birleşimi olduğu ve aynı zamanda üç yeraltı su kaynağının bu noktada toplandığı düşünüldüğü için aldığı söyleniyor. İtalya’da papalık yapan XII. Clemens tarafından heykeltıraş Nicola Salvi‘ye yaptırılmış bu çeşme. 1732 yılında başlanan çeşmenin inşaatı 30 yılda, birçok sanatçının katkısı ile sonlandırılmış.

trevi cesmesi roma gezisi© Ademar Gomes

Çeşmeyi ünlü yapan sadece içi su dolu havuz değil elbette. Çeşmenin üzerinde, ortada bulunan okyanus tanrısı Neptün figürünü Triton adındaki deniz ulaklarının çevrelediğini görüyoruz. Neptün, bir deniz kabuğunun üzerinde denizatları tarafından çekiliyor. Soldaki şaha kalkmış at denizin hırçınlığını simgelerken, sağdaki sakin at ise denizin sakinliğini ifade etmekte. Neptün’ün sağında ve solunda iki kadın heykeli yer alıyor. Soldaki sepetli kadın bereketi, sağdaki yılanlı kadın ise sağlığı simgeliyor.

trevi cesmesi heykelleri© Allan Watt

Rivayete göre seferden dönen ve ölümüne susayan Roma askerlerinin karşısına güzel bir kız çıkar ve yeri işaret ederek aradıkları suya burayı kazdıktan sonra ulaşabileceklerini söyler. Romalı askerler, kızın gösterdiği yeri kazarlar ve Trevi Çeşmesi’nin kaynağını bulurlar. Trevi Çeşmesi’nin üst tarafında sağdaki heykelde bu hikaye anlatılır.

Gece ışıklandırmaları da gündüz göründüğü kadar muhteşem olan Trevi Çeşmesi, Türkler tarafından Aşk Çeşmesi olarak biliniyor. 1960 yılında La Dolce Vita filminin Türkçe’ye çevrilmesi Trevi Çeşmesi’nin Aşk Çeşmesi olarak hafızalara kazınmış olması neden olmuş, siz yine de Love Fountain olarak kullanmayın Trevi Çeşmesi’ni.

trevi cesmesi gece isiklandirmasi© Mike Beck

Çeşmenin bulunduğu alan çok küçük ve buraya rağbet oldukça fazla. Yani çeşmenin başı tıklım tıklım. Yanınızda bulundurduğunuz değerli eşyalara ekstra özen göstererek sahip çıkmanız gereken noktalardan biri.

Trevi Çeşmesi, 2015 yılı Roma seyahatimizde, çeşmenin bazı parçalarının kendiğinden sökülmesi sebebiyle tadilat aşamasındaydı. 2 milyon €’ya restore edildiği söylenen çeşme 2016 yılında açık ve Roma’da gezilecek yerler listenizde mutlaka olması gereken önemli bir yapı.