Turist Dolandırıcılığı ve Korunma Yöntemleri

Bilmediğiniz bir ülkeye gittiğinizde turistler, dolancırıcıların ilk kurbanı olur, çünkü çevresindekilere karşı herhangi bir bilgiye sahip değildirler. Yurt dışında olmanın verdiği rahatlık ve keyif yüzünden olsa gerek dikkat seviyemiz düşüyor ve turist dolandırıcılığına maruz kalma olanağımız artıyor.

1İnternet Dolandırıcılığı

Fırsat sitelerinde sıklıkla karşımıza çıkan indirimli yurt içi ve yurt dışı tatil paketleri zaman zaman dolandırıcılık hikayeleri ile gündeme geliyor. Tatil paketini satın alan müşteri, tatile çıkmadan önce bir sorun olduğunu söylüyor ve bu durumda mağdurlar, iletişime geçebilecek birini bulamıyor. Bayram dönemlerinde yapılan indirim hileleri de cabası. Hac turizminde de aynı şey var. 3 katı fiyat koyup yarı fiyatı ile tur satan yerlere dikkat etmek lazım. İnternet dolandırıcılığı yöntemlerinden biri de erken rezervasyon. Çok daha ucuz diye kimi siteler üzerinden erken rezervasyon yaptıran müşteriler mağdur oluyor.

Çözüm: Tanımadığınız bir firmaysa ismini Google’dan araştırıp, firma içn yapılmış şikayetlere bakın. Bir telefon numarası veya firma isminden bile dolandırıcı olup olmadığı internette çıkabiliyor. Eğer erken rezervasyon yaptırmak istiyor ve fırsatı kaçırmamak istiyorsanız, ismen bildiğiniz bir firmaysa firmayı bizzat arayarak kampanyanın doğruluğunu kontrol edin.

2Yankesicilik Yöntemleri

Yurt içi veya yurt dışı olsun hırsızlık genellikle kalabalık ortamlarda yapılıyor. Metro, otobüs gibi sıkışık toplu taşıma araçlarında çantanızdan veya cebinizden bir telefonun ya da cüzdanınızın çalınması tenha yerlerde yapılan hırsızlıktan çok daha kolay.

Çözüm: Çantanız varsa, kalabalık yerlerde vücudunuzun ön tarafına asın çantanızı. Pasaport, cüzdan, para, telefon gibi değerli malzemelerinizi çantanızın kolay ulaşabilir yan ceplerine koymayın, fermuarı açar açmaz da karşınıza çıkmasın. Daha zor bölgelere koyun, iç cebinize saklayın. Çantanızın fermuarına güvenlik kilidi koyun. Ayık olun, sarhoş olmayın. Hırsızlar sarhoşları en kolay hedef olarak görür.

3ATM Dolandırıcılığı

ATM dolandırıcılıkları Türkiye’de de^, yurt dışında da olan hırsızlık yöntemlerinden biri. ATM’ye gider para çekmek istersiniz, ama makine kartınızı vermez. Çünkü kartınız verilmesin diye kart okuyucunun arka tarafında bir yapışkan sürülmüştür. Hemen bir yardımsever gelir ve size verdiği banka numarasını aramanızı ister. Ararsınız şifrenizi söylersiniz, sonra kartı bloke ettiklerini söylerler. Yardımsever arkadaşımız siz oradan gittikten sonra kartı çıkartır ve şifreyi girer. Bankanızdaki tüm parayı çeker.

ATM dolandırıcılığı çok dikkat etmeniz gereken bir dolandırıcılık türü. ATM kartlarınızı kopyalamak için ATM’nin üzerine yerleştirilen kopyalayıcılar, kart bilgilerinizi çalmak ve girdiğiniz şifreyi kaydetmek için ATM çevresine yerleştirilmiş küçük ve gizli kameralar, paranızın yapışıp size ulaşmamasını sağlayan düzenekler

Çözüm: Kart parolanızı hiçbir zaman söylemeyin. Bu tip durumlarda hemen bankanızı arayın. Şehre yeni gelmiş turistlerin para ihtiyacını bilen yerliler ATM’ye yaklaşan size yardımcı olmak isterlerse, hemen oradan uzaklaşın ve kendinize başka bir ATM bulun. ATM’ye kartı sokarken kart haznesinin sonradan yapıştırılmış veya daha önce olmadığına emin olun. Çevrenizde kimse yoksa bile görüntülü kayıt ve kopyalama ihtimaline karşı şifrenizi girerken elinizi iyice kapatın. Türkiye’de bile kartınız sıkıştığında ATM üzerindeki numarayı arama ihtiyacı hissedersiniz ya, o numara bile dolandırıcıların koyduğu bir numara olabilir. Kart şifrenizi isterlerse kesinlikle vermeyin.

4Yardımsever Fotoğrafçı

Dolandırıcı burada fotoğraf çeken yardımsever görünümündedir. Grubu takip eden kişi isterseniz bir fotoğrafınızı çekeyim diyerek sizden makineyi alır, İş bu noktadan sonra kopuyor, makineyi alan adam hızlı bir şekilde oradan uzaklaşıyor.

Çözüm: Tanımadığınız insanlara makinenizi vermeyin. Eğer kendiniz çekim yapmak istiyorsanız küçük bir tripod bulundurun yanınızda ve tenha yerlerde kendi kendinizi çekin. Telefon ile çekim yapıyorsanız, yanınızda bir selfie çubuğu bulundurun.

5Sahte Biletçi

Sırası bir hayli fazla olan müzelerde kuyruklarda daha yüksek fiyata, daha hızlı geçiş imkanı sağlayan bilet sattığını söyleyen satıcılara denk gelirseniz bunlara itibar etmeyin. Sahte bilet satıcısı olabilirler.

Çözüm: Uzun kuyruklu müzelerde online bilet satın alarak, kuyruk beklemeden geçme şansına sahip olabiliyorsunuz. Uzun kuyruklu müzelere gidecekseniz, gitmeden önce web sitesindeki online bilet alınıp alınamadığını kontrol edin.

6Taksi Dolandırıcılığı

Taksi kullanmak yabancı ülkelerde, elimizde valizlerle otele ulaşmanın en kolay yolu. Siz sadece otel ismi verirseniz taksi şoförüne, yolu bilmediğinizi anladığı an yolunuzu uzatabilir. Daha çok para ödemiş olursunuz. İstanbul’da bile Kadıköy’den bir turisti alan ve Sabiha Gökçen Havalimanı‘na Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerinden götüren taksi şoförü haberini duymuştuk. Bir diğer popüler taksi dolandırıcılığı uygulaması da 50TL verdiğinizde taksi şoförlü ya bu sahte diyerek kendi sahte parasını size uzatır ya da hafif sarhoş kafada veya uykusuzsanız 5TL verdiniz diyerek sizi aptal yerine koymaya çalışır.

Çözüm: Gideceğiniz yerin yolunu önceden öğrenin, havalimanından otele olan güzergahın bir çıktısını yanınıza alın ya da telefonunuzda görsel olarak kaydedin. Eğer internetiniz varsa telefonunuzdaki navigasyon uygulamalarından rotayı takip edin, gerekirse taksi şoförünü yönlendirin.

Bazı ülkelerin taksicileri bozuk taksimetre olduğunu söyleyerek, taksimetreyi çalıştırmaz. Bu durumda sizden 2-3 katı daha yüksek ücret talep edebilir. Taksi şoförleri önceden rezervasyon yaptırdığınız otelin artık kapandığını, yandığını söylerse inanmayın. Niyetleri, kendilerine komisyon sağlayacak, tanıdık başka bir otele götürüp oraya yerleşmenizi sağlamak.

Çözüm: Bozuk taksimetre probleminin önüne geçmek için ya taksimetreyi açmasını isteyin, ya da taksimetresi olan başka bir taksi tercih edin. Taksi soförlerinin yalanlarına inanmayın. Popüler taksi şoförü tuzağına düşmeyin ve otele götürmesinde ısrarcı olun.

7Hoşgeldin Bilekliği

Büyük şehirlerde ülkeye girdiğiniz zaman bir bileklik satıcısı size hoşgeldin mahiyetinde bileklik vermek isteyebilir. Bilekliği bileğinize sarıp düğümledikten sonra sizden para isteyecektir. Siz de bilekliği, düğümlendiği için kolaylıkla çıkaramayacaksınız ve işler sarpa saracak.

Çözüm: Biri size böyle bir iyilik yapıyorsa kabul etmeyin ve onları görmezden gelerek oradan uzaklaşın.

Seyahat ederken çanta, kredi kartı, para güvenliği için yukarıdaki olasılıkları okuyun. Dolandırıcılığın başınıza ne zaman geleceğini bilemeyebilirsiniz, ancak ne tür yöntemlerle turistlerin dolandırıldığı önceden bilirseniz başınıza geldiğinde daha dikkatli ve soğukkanlı olabilirsiniz.