Türkiye’de En Çok Ziyaret Edilen Müze ve Ören Yerleri

Türkiye’de en çok ziyaret edilen müze ve ören yerlerinin istatistik bilgilerini tutan kurumlar her sene yeni istatistikleri ve oranları meraklılarıyla paylaşıyor. Bu sayısal verileri Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) paylaşıyor ve biz de ortalama olarak Türkiye’deki popüler müzeleri, çok sayısal detaylarda boğulmadan sizinle paylaşıyoruz.

Türkiye genelinde 400’ün üzerinde müze var ve bu müzelerin popüler olması onlar için yapılan reklama, turlara, ulaşım kolaylıklarına, müzelerde bulunan eserlerin kalitesi ve çokluğuna bağlı olması gibi birçok parametresi bulunuyor. Tüm bunların yanısıra giriş ücretleri de bence önemli bir yer tutuyor. Müzelerin giriş ücretleri özellikle 2018 yılında kaydadeğer bir artış gösterdi. Örneğin; 40TL’ye giriş yapılabilen Ayasofya Müzesi‘ne artık 60TL karşılığı giriş yapılabiliyor. 4 kişilik bir ailenin çocuklarına sadece bu müzeyi göstermesi için 240TL ödemesi ya da benzer fiyatlarla Müzekart alması gerekiyor. Bu ücretlerle umarım Türkiye’deki müzelerin ziyaretçi sayısında düşüş yaşanmaz.

En çok ziyaret edilen müzelerde ilk üçü çeken Konya Mevlana Müzesi, Topkapı Sarayı ve Ayasofya Müzesi bulunuyor. Şehir ve kale kalıntıları, antik kent gibi alanların bulunduğu örenyerlerinde en çok ziyaret edilenler ise Denizli Pamukkale’deki Hierapolis Örenyeri, Efes Antik Kenti ve Nevşehir’deki Göreme önplanda. Aşağıdaki listede, sitede henüz yazmadığımız yerler de var, onları da buraya yazıyorum. Yazıları yazdıkça aşağıyı da güncelleyeceğim. Müzelerde Topkapı Sarayı, Nevşehir Hacıbektaş Müzesi, Topkapı Sarayı’nın Harek Dairesi, İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi; örenyerlerinde Aksaray Ihlara Vadisi, Nevşehir Kaymaklı Yeraltı Şehri, henüz sitede yazısı olmadığından aşağıdaki listeye ekleyemediklerim.

Çanakkale’ye 32 km uzaklıktaki Truva harabeleri, yaşadıkları ve yaşattırdıklarıyla dünyaca bilinen, Tevfikiye Köyü’ndeki…

Meclis binası; Sirkeci’deki Büyük Postane, Haydarpaşa İskelesi, Ankara Palas gibi bilindik yapıların…