Uçak Korkusunu Yenmenin Yolları

Hergün yüzlerce uçak bir noktadan diğerine seyrediyor. Hal böyleyken uçuştan neden bu kadar korkuyoruz? Dünyada en güvenli seyahat yöntemi olan uçaklardan bu kadar korkmamız yerinde bir davranış mı? Bunun önüne geçebilir ve uçuş fobisini yenebilir miyiz? Uçak korkusu için ilaç kullanmalı mıyız?

Uçuş fobisinin en önemli faktörü havada durmanın güvenliği etkilemesi düşünüldüğü içindir. Boşlukta olmak, ayağın yere basmaması, kontrolün sizde olmaması, izlediğimiz filmlerin etkisi uçuşlardan korkmamıza neden olan sebeplerden. Düşündüğünüz her şey, sizin tarafından düşünülmüş şeylerdir ve sadece düşünceden ibarettir. Fobi dediğimiz şey de yalancı korkulardır. Gerçekte olmayan tehditleri hatalı algılamaktan kaynaklanır. Burada yapmanızı istediğimiz şey bu düşünceleri bertaraf edip, olumlu düşünmeyi sağlamak. Bunu başarırsanız uçak korkusunun üstesinden gelmiş olursunuz.

1Uçakları izleyin

Uçuş korkusunu yenmenin yollarından biri havalimanına önceden giderek her şeyin nasıl normal işlediğini gözlerinizle görmektir. Uçakların iniş ve kalkışlarının ne kadar normal seyrettiğini inceyeleyin. Uçakları kalkış esnasında, gözden kaybolana kadar gözlemleyin. Her şey kafanızda oluşan düşüncelerden ibaret.

2Korkunun üzerine gidin

Burada anlatmak istediğimiz şey korkunun üstesinden gelmeye çabalayın. Sık sık uçarak bu konuda tecrübe edinebilirsiniz. Hayatta bir şeyi ne kadar çok yaparsanız ona o kadar alışırsınız. Uçmak da öyledir. Ne kadar sık uçarsanız o kadar rahat eder ve alışırsınız. Korkunuz var diye uçmamayı tercih etmek pek iyi bir davranış değildir.

3Oyalanacak bir şeyler bulun

Uçuş süresince oyalanacağınız bir şeyler bulmak uçuşu çabuk atlatmanın bir yoludur. Film izlemek, kitap okumak, müzik dinlemek, bulmaca çözmek sizi oyalayacak faktörlerden olabilir. Ben genelde uçak havalandıktan sonra uçakta bulunan dergileri okumaya başlarım. Havalanmadan önce dergileri elime almam ki okunacak şey azalmasın. Bazen kendi dergimi de çantamda bulundurduğum olur. Kendi istediğim bir derginin varlığı uçaktaki herhangi bir dergiden daha ilgi çekici olabilir.

4Türbülanstan korkmayın

Herhangi bir türbülans anında hosteslerin ne kadar rahat olduklarını gözlemleyin. Özellikle servis anında hosteslerin türbülansı umursamadıklarını görebilirsiniz. Bu da sizi rahatlatır. Türbülansların doğal bir süreç olduklarını düşünün ve uçağa herhangi bir zararı olmadığına kendinizi ikna edin. Kafanızdaki senaryoları bertaraf edin, senaryo yazmak sizin işiniz değil.

5Uçaktan gelen seslere alışın

Uçarken bir anda değişik seslerle karşılaşabilirsiniz. Bu sesler kanatların kalkış ve inişini sağlayan flap hareketlerinin sesleri de olabilir, uçağın iniş takımlarının açılma kapanma sesleri de. Bunlar gayet normal seslerdir. Uçak motoru dahil bu sesleri duymak istemiyorsanız kulağınıza ses geçirmeyen kulaklıklar takarak çözüm bulabilirsiniz.

6Rahatlayın

Hızlı kalp atımlarında yapacağınız nefes egzersizi kendinizi kontrol altında tutmanızı sağlar. Kalp ritmini yavaşlatır. Nefes alıp verme süresini uzun tutmak vücudu rahatlatır. Bu da beynin düşünce bölümüne ulaşmamızı ve kontrolü ele geçirmemizi sağlar. Eğer sıcaklandığınızı hissederseniz üzerinizdekileri çıkartın, hatta havalandırmayı açıp kendinize doğru çevirin. Size gelen hava sıcaklanmanızı engeller ve kalp ritminizi daha düzenli tutmaya yardımcı olur. Yeterince su tüketin, kahve gibi uyarıcıları aşırıya kaçarak tüketmeyin.

7Koltuk seçimini doğru yapın

Eğer yükseklik korkunuz varsa cam kenarında oturmamayı tercih edin. Cam kenarında oturmak kapalı alanda kalma korkusu olanları da bir nebze etkileyebilir. Bunun yerine orta koltuğu veya koridor koltuğunu tercih edin. Eğer siz de benim gibi uzun boyluysanız dar uçaklarda daha rahat etmek için koridor tarafındaki koltuğu tercih edin. Böylece ayağınızı istediğiniz zaman uzatabilir, rahatlayabilirsiniz.

8Uçuş öncesi alkol alın

Bu öneri garip gelebilir, ancak uçuş öncesi alacağınız alkol ile kafayı hafif bulursanız uçuş korkusunu düşünme potansiyeliniz kayda değer miktarda azalacaktır. Vücudunuz gevşeyecek ve daha rahat yolculuk yapabileceksiniz. İçtiğiniz içeceğin miktarını ve ne kadar içmeniz gerektiğini en iyi siz bilirsiniz. Bazı kişiler, alkol oranının doğru ayarlanmadığı takdirde kaygıyı tetiklediklerinden bahsediyor. Ancak bu benim işime oldukça yaramıştı.

Şunu unutmayın, uçak fobisi sizi fiziksel olarak etkilemez. Yaşadığınız şey tamamen korkunuzun ortaya çıkardığı durumlardır. Siz korktukça vücudunuz da doğal olarak size uyum sağlamaya çalışıyor. İlk paragrafta da belirttiğimiz gibi hergün binlerce uçak uçuyor ve her şey normal. Bunu bilmemiz bile uçuş korkusunu yenmek için büyük bir sebep. Bu maddeleri uçuş korkusunu hemen hemen yenmiş biri olarak söylüyorum. Uçağa binince yaşadığım kalp çarpıntıları yerini normal seyrine bıraktı. Bunu, zihnimi kontrol etmeye çalışarak başardım diyebilirim. Ama bu noktaya gelene kadar kendi çapınızda çözümler üretmeniz gerekiyor. Eper bu yöntemler sizi ulaşmaya çalıştığınız noktaya getirmiyorsa başka bir çözüm üretmeniz gerekiyor demektir.