Hangi Ülkenin Vize Ücreti Ne Kadar?

Ülkeler arasında yapılan diplomatik antlaşmalar sonucu vize istemeyen ülkelerin sayısı günden güne artıyor olsa da, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere birçok ülke için halen vize stresi yaşıyoruz.

Avrupa topluluğu ülkelerinin kendi aralarında yapmış oldukları antlaşmanın ürünü olan Schengen vizesi kapsamında tek vizeyle girebileceğimiz ülkeleri şu şekilde sıralayabiliriz: Almanya, Avusturya, Belçika, Çekya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İtalya, İspanya, İsveç, İzlanda, Letonya, Litvanya, Lüksenburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya ve Yunanistan.

ab bagli schengen vizesi isteyen ulkelerAvrupa Birliği'ne bağlı, Schengen vizesi isteyen ülkeler haritası

Avrupa Birliği’ne bağlı tüm bu ülkelerin yanısıra AB’ye bağlı olmayan ama Türk vatandaşlarının tabi olduğu Schengen vizesi uygulaması ile giriş yapılabilen ülkeler de bulunuyor. Bunlar İsviçre, İzlanda, Norveç ve Lichtenstein.

Schengen ülkeleri vize ücretleri ne kadar?

Schengen vizesi, ülkelerin yetkili başvuru merkezlerine ya da ülke konsolosluklarına başvurarak kolaylıkla alınabiliyor. Çalışan, şirket sahibi, öğrenci, ev hanımı ve emekli başvuru sahipleri için farklı belgeler talep edilmekle birlikte Schengen vize ücreti, kısa süreli başvurular için genel olarak 60 Euro olarak belirlenmiş.

Amerika vize ücreti ne kadar

Amerika vize ücreti ve başvuru süreci biraz daha farklı işliyor, öncelikle gerekli evraklarınızı toplayıp, internet üzerinden konsolosluk sistemine yüklüyorsunuz, göçmen olmayan vize başvuruları (turistik, eğitim amaçlı, basın mensupları, iş amaçlı ziyaretler) için 160 Amerikan Doları ve çalışma amaçlı vize başvuruları için 270 Amerikan Doları harç yatırarak verilen tarihte konsolosluğa bizzat giderek görüşmenizi yapıyor ve pasaportunuzu teslim ediyorsunuz. Birkaç gün içerisinde süreç sonuçlanıyor ve pasaportunuz adresinize gönderiliyor.

İngiltere vize ücreti ne kadar?

İngiltere vize ücreti de kısa süreli seyehatler için 170 Türk Lirası. Vize türüne göre vize ücretleri İngiltere için oldukça değişiklik gösteriyor. Uzun süreli vize başvuruları için 2 yıla kadar 590 Türk Lirası ve 5 yıla kadar 1080 Türk Lirası ödemek gerekiyor.  Başvurular doğrudan İngiltere Konsolosluklarına yapılmakta.

Kanada vize ücreti ne kadar?

Kanada vize başvurusu da konsolosluk ve büyükelçiliklerde yapılabiliyor. Kanada vize ücreti olan tek girişli vize için 75 Kanada Doları ve çoklu girişli vize için 150 Kanada Doları ödeyerek başvuru yapabiliyorsunuz.

Vize İstemeyen Ülkeler

Son olarak, vize başvurusu ile uğraşmadan seyehat edebileceğiniz, gidip görebileceğiniz vize istemeyen ülkeler de az sayılamayacak kadar çok :) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istemeyen ülkeler: Antigu-Barbuda, Arjantin, Arnavutluk, Bahamalar, Barbados, Belize, Bolivya, Bosna-Hersek, Brezilya, Ekvador, El Salvador, Fas, Fiji, Filipinler, Guatemala, Güney Afrika Cumhuriyeti, Gürcistan, Haiti, Hırvatistan, Honduras, Hong Kong, İran, Jamaika, Japonya, Karadağ, Kazakistan, Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kolombiya, Kore Cumhuriyeti (Güney Kore), Kosova, Kosta Rika, Karayip, Libya, Lübnan, Makau Özel İdare Bölgesi, Makedonya, Maldivler, Malezya, Mauritus, Moldova, Nikaragua, Pakistan, Palau Cumhuriyeti, Paraguay, St. Vincent-Grenadines, Singapur, Solomon Adaları, Sri Lanka, Suriye, Svaziland, Şili, Tanzanya, Tayland, Trinidad-Tobago, Tunus, Tuvalu, Uruguay, Ürdün, Venezuela, Vatikan, Katar, Kamerun, Yemen, Ukrayna.

Biz yeter ki fırsatlar üretip gidelim, gezelim, görelim. Bol rotalı bir yıl diliyoruz :)