Uludağ Bakacak Seyir Terası

Uludağ Bakacak Seyir Terası

Uludağ’ın zirvesinde nefes kesici bir yer. Bakacak Seyir Terası, 1720 metre yükseklikten inanılmaz bir manzara sunuyor. Bursa’nın Yıldırım ilçesi başta olmak üzere, açık havalarda Marmara Denizi’ne kadar geniş bir görüş imkanı sağlayan teras Uludağ’ın kuzey yamacına doğru bakıyor.

Çevreyi izlediğinizde, karşınıza çıkan manzara karşısında hafif bir baş dönmesi yaşayabilirsiniz, bu baş dönmesinin yükseklik korkusu ile bir ilgisi olabilir, ama alıştıktan sonra vücudunuzu ince bir heyecan kaplıyor. Manzaranın izlendiği demir platform ise bir yükselti üzerine yapılmadığı için korkulacak ya da endişelenecek bir durum da yok.

Bakacak Tepesi’ndeki seyir terasından eşsiz manzarayı kuş bakışı izlemek isteyen turistler Uludağ ziyaretlerinde mutlaka buraya da uğruyor. Oteller bölgesine yakın olan terasa kadar arabayla, asfalt bir yoldan ulaşılabiliyor. Bakacak Tepesi, bu istikametteki son nokta, ondan sonra yol yok.

Uludag Bakacak Seyir Terasi Gezilecek Yerler
Uludağ'da gezilecek yerlerden biri Bakacak Seyir Terası

Uludağ Bakacak Seyir Terası nerede ve nasıl gidilir?

Bölgenin zirvelerinden sayabileceğimiz Bakacak Seyir Terası’na özel araçla ulaşım için önce 2. Oteller Bölgesi denilen yere ulaşmalısınız. Otellerin bulunduğu tepeden Çobankaya Kamp Alanı‘na doğru ilerleyin ve burayı da geçerek devam edin. Terasın bulunduğu yer aynı zamanda Jandarma Karakolu’nun ve Uludağ iletişimini sağlayan radyolink istasyonlarının da bulunduğu yer. Oteller bölgesine 3,5 km uzaklıkta ve Ağaoğlu My Mountain otelinin önünden geçerek ulaşabiliyorsunuz.

Bursada Gezilecek Yerler Bakacak Seyir Terasi
Uludağ Bakacak manzarasını görebileceğiniz platform
Uludag Bakacak Seyir Terasi Gezilecek Yerler
Bursa manzaralı Uludağ fotoğrafları çekebileceğiniz yerlerden biri Bakacak Tepesi.

Özel aracınız yoksa 2. Oteller Bölgesi’ne teleferik ile ulaşıp tepeye yürüyebilirsiniz de. Uludağ teleferikleri arasında Çobankaya Teleferik İstasyonu, Bakacak’a en yakın teleferik istasyonu. Bu teleferik, direkt olarak 2. Oteller Bölgesi’ne varmanızı sağlıyor.

Bakacak Tepesi’ne gittiğinizde bu bölgede kamp yapmak için Çobankaya Kamp Alanı, tercih edilen alanlardan biri ve çevresinde Uludağ’ın soğuk sularının aktığı yerlerden biri olan Softaboğan Şelalesi’ni görmeye de gidebilirsiniz. Şelale büyük bir şelale olmasa da, yolu güzeldir.