Uludağ’da ziyaret edilebilecek yerlerden biri olan Sarıalan, Uludağ’daki teleferik hattının istasyonlarından biri. Bursa‘ya yakın, rakımı düşük olması ve piknik alanlarının varlığı nedeniyle yakın çevrede tercih edilen yerlerden.

Sarıalan’da konaklama için en çok tercih edilen konaklama şekli Uludağ Orman Evleri‘ni kullanmak. Evler, oda ve mutfaktan oluşuyor, dayalı döşeli iki katlı eşyalı bir ahşaptan dağ evi gibi düşünebilirsiniz. Milli Parklar 2. Bölge sorumluluğundaki bu evlerde konaklamak için sezon açılmadan rezervasyon yaptırmanız gerekli. Evler pahalı belki ama şöyle birkaç kişi toplanarak kalırsanız daha da ucuza getirebilirsiniz.

AwdLT1NXW19jZ2tvc3d7f0NHi4+Tl5ufo6err7O3u7+rlkAADs=Uludağ Orman Köşkleri
AwdLT1NXW19jZ2tvc3d7f0NHi4+Tl5ufo6err7O3u7+rlkAADs=

1635 rakımlı Sarıalan Kamp Alanı denilen bu yer daha çok günübirlik piknik için kullanılan bir yer. 15 TL’ye çadır da kurulabiliyormuş. Biz konaklama için gitmemiştik, ancak çevreyi gezdiğimizde hiç çadır da görmedik. İlla ki burada çadır kurmak istiyorsanız müdürlük binasına bir danışın. Müdürlük binası istasyonun yakınında. Çadır kurulan yer, daha doğrusu bizim ve birçok kişinin çadır kurmak için tercih ettiği yer Çobankaya Kamp Alanı. Sarıalan’da çadır kurarsanız yorumlar aracılığıyla bizi bilgilendirirseniz seviniriz.

Sarıalan’da piknik yapmak için evlerin doğu tarafında piknik masalarının da bulunduğu orman içi dinlenme alanı bulunuyor. Burada mangal da yapılabiliyor, mangal için ayrılmış özel alanlar var. Yoğun dönemlerde mangal dumanından geçilmeyecek gibi duran bir yer. Ama tenha zamanı oldukça tatlı.

AwdLT1NXW19jZ2tvc3d7f0NHi4+Tl5ufo6err7O3u7+rlkAADs=
AwdLT1NXW19jZ2tvc3d7f0NHi4+Tl5ufo6err7O3u7+rlkAADs=Uludağ'da Piknik ve Mangal Yapılacak Yerler

Sarıalan’ın bir teleferik istasyonu olduğundan bahsetmiştim. Bu istasyonun yolunda, teleferiklerin yakınında çok sayıda dükkan var, tabii ki satıcıların hedefi Arap turistler. Ürünlerde, menülerde, tabelalarda Arapça yazılara çokça rastlıyorsunuz. Satıcıların haricinde ATV ve bisiklet tarzı elektrikli araçlar da şöyle bir tur atmak için kiralanıyor.

AwdLT1NXW19jZ2tvc3d7f0NHi4+Tl5ufo6err7O3u7+rlkAADs=Uludağ Sarıalan Teleferik İstasyonu
AwdLT1NXW19jZ2tvc3d7f0NHi4+Tl5ufo6err7O3u7+rlkAADs=

Uludağ Sarıalan nerede ve nasıl gidilir?

Sarıalan, Uludağ Milli Parkı içinde, araçla gidilebilen bir yer. Aracınız yoksa teleferik ile ulaşım da sağlayabilirsiniz. Sarıalan teleferik ile gelinen son nokta. Aracınızla geliyorsanız Uludağ Milli Parkı‘nın girişinden 8,7 km uzaklıkta. Yol ikiye ayrıldığında siz oteller bölgesine değil, soldan devam etmelisiniz. Eğer Çobankaya ve oteller bölgesinden geliyorsanız milli parkın girişine doğru inerken Sarıalan tarafına, sağa doğru keskin bir viraj dönmelisiniz. Uludağ içinde tabelaları takip ederek rahatlıkla bulabilirsiniz.

Sarıalan’dan Çobankaya’ya da çıkabilirsiniz. Teleferik, Sarıalan’da son, ama telesiyej ile 2. Oteller Bölgesi’ne ulaşabilirsiniz. Oradan da Çobankaya Kamp Alanı, Softaboğan Şelalesi ya da Bakacak Seyir Terası‘na ulaşmanız mümkün. Yürüyüş yapmak isteyenler için de Çobankaya Kamp Alanı’na çıkan bir yaklaşık 3 km’lik bir trekking parkuru mevcut. Uludağ’ın eteklerinde bir yürüyüş isterseniz 3,5 km’lik orta zor parkur Kadıyayla ve 7,5 km’lik zor parkur (teleferiğin başladığı mahalle) Teferrüç ile başka bir yönde yer alan 3,5 km uzunluğa sahip Kirazlıyayla ve 4,5 km uzunluktaki Karabelen yürüyüş parkurlarını da kullanabilirsiniz.