Uluslararası Ehliyet Nereden ve Nasıl Alınır?

Uluslararası Ehliyet Nereden ve Nasıl Alınır?

Uluslararası ehliyetler yurtdışına çıkarken ya da yurtdışı araç kiralamalarında bizi masraflardan kurtaran bir ehliyet türü. Uluslararası ehliyet yenileme işlemlerini sıkıntısız bir şekilde geçmek için yaptıklarımızı sizinle paylaşmak istedik. Ehliyet yenileme başvurusu nasıl yapılır? Ücretleri nelerdir? Kaç günde çıkar?

Yeni ehliyetlerin özellikleri nelerdir?

Yenilenen uluslarlarası ehliyetlerimiz çipli olacak ve birçok ülkede geçerli olacak. Özellikle araçla yurtdışına çıkmak istediğimizde Turing’e verdiğimiz yüzlerce liralık ücretten yeni ehliyet ile muaf oluyoruz. Başka ülkelerde kiraladığımız araçlarda da zahmetsizce, başka belgelere ihtiyaç duymadan araç kiralayabileceğiz.

[postlink id=”15327″ title=”Çipli Kimlik Kartı Nasıl Alınır?”]

Uluslararası sürücü belgelerini almak demek aracınızı ömür boyu kullanabileceğiniz anlamına gelmiyor. Tıpkı pasaportlar gibi süresi ehliyetlerin de süresi oluyor. Otomobil, motorsiklet gibi hafif araçlar için uluslararası ehliyet 10 yıl sonunda, ağır araçlar için 5 yıl sonunda değiştirilmesi gerekiyor. Ehliyetin süresi dolduğunda sağlık raporunu yeniden almamız gerekecek.

Ehliyet Yenileme Siniflari
Güncel Ehliyet Sınıfları

Ehliyet yenilemek için randevu nasıl alınır?

Yeni sürücü belgelerinizi almak için öncelikle randevu.nvi.gov.tr adresine girin ve Randevu Al linkine tıklayın. Ardından Sürücü Belgesi butonuna tıklayın. Bulunduğunuz şehri ve size en yakın müdürlüğü seçtikten sonra sizden istenen tüm form bilgilerini eksiksiz olarak doldurun. Sonrasında size en yakın nüfus müdürlüğünden boş kontentanlara göre randevu alabileceğiniz bir takvimle karşılaşırsınız. Burada, beyaz renkteki saat dilimleri radnevu alabileceğiniz aralıklar. Tarihi ve saati seçip onayladığınızda ehliyet yenileme işlemi için randevu almış oluyorsunuz.

Nufus Mudurlugu Kimlik Basvuru Formu
Nüfus Müdürlüğü Uluslararası Ehliyet Randevu ve Başvuru Formu

Önce randevu alıp belgeleri sonra toplamaya başlayabilirsiniz. Randevu aldıktan sonra size verilen referans kodunu bir yere not edin, sonraki süreçte ihtiyacınız olabilir. Randevu saatinde de, yukarıdaki belgelerle birlikte orada olun. Ehliyet yenileme için son tarih 2020 yılının son günü olduğunu hatırlatalım.

Ehliyet yenileme için gerekli belgeler nelerdir?

Nüfus müdürlüğüne gitmeden önce toplamanız gereken ehliyet yenileme evraklarını aşağıda sıraladık.

  1. Eski sürücü belgesi: Artık yenilemenin vaktidir.
  2. Sürücü sağlık raporu: Bağlı buluntuğunuz semtteki sağlık ocağına giderek sürücü olabileceğinize dair bir sağlık raporu almanız gerekiyor. Sizden, rahatsızlığınızın olup olmadığıyla ilgili 25 maddeden oluşan bir form doldurmanız isteniyor. Hekim size rahatsızlığınızın olup olmadığını, gözlük kullanıp kullanmadğınızı soruyor ve en sonunda Sürücüler İçin Sağlık Raporu’nu alıyorsunuz. Kuruluşa gitmeden önce yanınızda kimlik, ehliyet ve bir adet fotoğraf almayı unutmayın. Aile hekiminde işlemler ücretsiz yapılıyor. Aile hekiminizi öğrenmek için: turkiye.gov.tr
    Aile hekimi bir rahatsızlığınızı görür ya da bir şeylerden şüphelenirse sizi devlet hastanesine yönlendirebilir. Hekimler burada 50TL alıyor, üniversite ve eğitim araştırma hastanesi hekim ücreti ise 75TL.
  3. Nüfus cüzdanı: İşlem yapabilmeleri için nüfuz cüzdanınız şart.
  4. Biyometrik fotoğraf: 2 adet biyometrik fotoğraf götürmeniz gerekiyor. Biyometrik fotoğraflar vesikalıklardan farklı olduğu için fotoğrafçınıza biyometrik fotoğraf istediğinizi özellikle belirtmeniz gerekyor. Biyometrik fotoğraflar 5x6cm boyutlarında, fonu beyaz olacak şekilde ayarlanıyor. Biyometrik fotoğraf çekimi ücretleri 4 tanesi 20TL. Biz bu fiyata çektirmiştik, oturduğunuz yere göre farklılık gösterebilir.
  5. Sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ve hizmet bedelinin dekontu: Bankaya ücret yatırmak adına bilmeniz gereken detaylar için okumaya devam edin.
  6. Kan grubu belgesi: Eski sürücü belgenizde kan grubunuz yazıyorsa başka bir belge götürmenize gerek yok. Yazmıyorsa sağlık ocaklarından, aile sağlık merkezlerinden, hastanelerden kan grubu kartı alabilirsiniz.
  7. Öğrenim belgesi: Yine e-devlet üzerinden alabilirsiniz bu belgeyi de.

2018 yılı ehliyet yenileme ücreti nedir?

2018 yılı ehliyet yenileme ve harç bedeli 15TL’dir. (13TL kağıt bedeli, 2TL ise hizmet bedeli, ödeme yaptığınızda her iki ödeme için iki farklı kağıt alıyorsunuz.) Bu ücretlendirme 2016 yılı öncesine ait ehliyetler için geçerli. 2016 sonrasında alınan ehliyetlerin yenileme işlemleri için 134TL kart bedeli ve ek olarak 25TL hizmet bedeli ödemeniz gerekiyor.

Ehliyet yenileme ücreti hangi bankalara yatırılır?

Akbank, Aktif Yatırım Bankası, Albaraka Türk Katılım Bankası, Alternatifbank, Anadolubank, Arap Türk Bankası, Citibank, Denizbank, Burgan Bank, Fibabanka, Finansbank, HSBC Bank, ICBC Turkey Bank, ING Bank, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Odea Bank, Şekerbank, Ziraat Bankası, Turkishbank, Turkland Bank, Türk Ekonomi Bankası, Finans Katılım Bankası, Garanti Bankası, Halk Bankası, İş Bankası, Vakıflar Bankası, Vakıf Katılım Bankası, Yapı Kredi Bankası ve Ziraat Katılım Bankası., sürücü belgesi harcı, değerli kağıt bedeli ve hizmet bedeli yatırabileceğiniz bankalar. Ödemeyi yaptığınızda aldığınız kağıtlarda “Tahsil Edilmiştir” ibaresnin bulunduğunu da kontrol edin.

Ehliyet Yenileme Tahsil Damgasi

Randevu günü neler oldu?

Randevu zamanımda ilgiyi binaya gittim ve ehliyet yenileme için birkaç görevli işlem yapıyordu. Sıraya girdim ve sıra bana gelince evraklarımı verdim. Evraklarda sorun olmadığından evrakları aldılar ve birkaç dakika sonra beni tekrar çağırdılar. Ehliyetin teslimat adresini sordular. Ehliyeti illa ehliyet sahibinin alması gerekmiyor, ama bir başkası alacaksa memura bu bilgiyi vermelisiniz. Ardından parmak izi alınan bölüme geçtim ve parmak izimi okutmaya başladım. Daha önceden pasaport işlemlerinde parmak izi verdiğim için kaydı göründü ve burada parmak izine ihtiyaç olmamış oldu. Geçici ehliyet kağıdımı aldım ve oradan ayrıldım.

Ehliyet Yenileme Islemleri
Ehliyet Yenileme İşlemleri

Yeni ehliyet kaç günde çıkar?

İşlemleriniz tamamlandıktan sonra ehliyetiniz hazırlanıyor ve maksimum 15 gün içinde, muhtemelen 3-4 gün içinde yeni sürücü belgeniz, PTT kargo ile adresinize postalanıyor. Bunun için herhangi bir ücret ödemiyorsunuz ve sürücü belgesini ehliyet sahibinin alması şart değil, verilen adrese gönderiyorlar. Bu süre zarfında size ehliyet yerine geçen 15 günlük geçici bir belge veriyor ve araç kullanırken tıpkı ehliyet gibi geçici belgenizi yanınızda bulundurmanız gerekiyor

Uluslarası ehliyet yenileme masrafının ne kadar tuttuğunu bir hesaplayalım. 20TL biyometrik fotoğraflar için harcadım, 15TL de bankaya yatırdığım ücret oldu. Toplamda 35TL harcamış oldum.