Universal Orlando Seyahati Öncesi Bilmeniz Gereken 15 Şey

Universal Orlando Resort’taki Universal’s Islands Of Adventure ve Universal Studios Florida tema ve eğlence parklarına gitmeden önce bilmeniz gereken ve gezinizin daha planlı, daha rahat geçmesini sağlayan birkaç önerim var.

İlk defa Universal’a gidiyorsanız dikkat etmeniz gereken çok şey olduğundan kafalar biraz karışabilir. Ama dert edilecek bir şey değil, birkaç küçük bilgi ile avantajı elinize alabilirsiniz. Bu tip tema parklarında amaç, tema parkın açık olduğu süre boyunca olabildiğince az kuyruk bekleyerek eğlenceye katılmak. Her etkinlikte sıra oluyor, ama sıranın daha az olduğu zamanları kovalamak gerekiyor. Bunun yanında birkaç küçük ipucu da gidince sürpriz olmaması açısından önemli.

Bu içerik ilginizi çekebilir
 • Ziyaretçiler 09:00 – 10:00 gibi akmaya başlıyor. Siz bu sürede tüm potansiyel kuyruklu yerlere girerek büyük vakit kazanımı sağlayabilirsiniz. Bu nedenle eğlence parkının açılış saatlerini önceden kontrol etmeli ve açılıştan yarım saat önce kapısında bulunmalısınız. Harry Potter’ın ise Universal’da ayrı bir yeri var. Bu dünyaya girmeden önce önemli şeyleri kaçırmamak için Harry Potter Hakkında Bilmeniz Gerekenler sayfasını ziyaret edin.
  harry potter ejderhasi 400x266
  harry potter bankasi memurlari 400x266
 • Eğer tek başına tema parka gittiyseniz bazı ride’ların Single Riders‘a özel sıraları oluyor. Tek başınıza seyahat etmeseniz de, ride’lara tek binmek sizin için sorun olmayacaksa bu sıraları kullanabilirsiniz. Bu tek geçiş meselesi de aslında şöyle. Normalde tema parklarda ride’lara alınmadan önce size kaç kişi olduğunuz soruluyor. Çift olarak gidiyorsanız 3 kişilik koltuğa 2 kişi oturtup, diğer koltuğa da işte bu bahsettiğimiz tek gelenleri oturtuyorlar ve üçlemiş oluyorlar. Sürüş başlamadan önce boşlukları bu şekilde doldururlar. Single Riders sıralarının olduğu ride’ları aşağıda görebilirsiniz.
  • Universal Studios Florida: Harry Potter and the Escape from Gringotts, Hollywood Rip Ride Rockit, Men in Black, Revenge of the Mummy ve Transformers single ride seçeneği olan hatlar.
  • Universal Islands of Adventure: The Amazing Adventure of Spider-Man, Dr. Doom’s Fearfall, Harry Potter and the Forbidden Journey, The Incredible Hulk Coaster hatlarında Single Riders hattı bulunuyor.
 • Express Pass bileti: Sıralarda, onlarca insanı beklemeden hızlı geçiş hakkı tanıyan başka bir yol daha var. Ama bu yol biraz daha masraflı. Universal FastPass (Orlando’da kullanılan ismiyle Express Pass), hızlı geçiş imkanına sahip bilet türü. Express Pass bilet fiyatı da döneme göre değişiyor. Ekonomik düşünenler için Express Pass’in ne kadar gerekli olduğu tartışılır. Biz de Express geçiş hakkı tanıyan bu bileti satın almadık ve istediğimiz tüm ride’lara binebildik. Zamanlama, dönem, iyi araştırmaya bağlı olarak ihtiyacınız olup olmadığına sizin karar vermeniz gerekiyor. Eğlence parklarının yoğun olduğu zamanlar için yapmadıysanız tatil planınızı o kadar para vermeye değmez. Ama gidince kalabalık olduğunu görüp keşke Express Pass alsaydım derseniz içeride de alabiliyorsunuz.
 • Yiyecek içecek ihtiyacınızı ekonomik durumunuza göre düzenleyebilirsiniz. İçeride deneyebileceğiniz şeyler var. Tasarruf etmek isterseniz dışarıda kendi hazırladığınız ya da daha ucuza aldığınız sandviç türü yiyecekler de getirebilirsiniz. Ama ride’lar sarsıntısından dolayı aç karnına devam etmek mide bulantısına neden olacağından, içeride bir şeyler yeme ihtiyacınız oluyor. Genellikle insanların öğle yemeği vakti olan 12:00 – 14:00 saatleri dışında yiyerek yemek sıralarını da beklememiş olursunuz. 10$ – 15$ arası bir ücrete tema parklara ait bardakları alıp gün boyunca sınırsız içki seçeneğini de kullanabilirsiniz. Ziyaretçilerin çoğunda görürsünüz bu bardağı.
 • Gitmeden önce kesinlikle Android ve IOS sistemlerini destekleyen ücretsiz Universal Orlando mobil uygulamasını indirin. Bekleme süreleri, restoran saatleri, gösteri saatleri, tema park haritası gibi gününüzü kurtaracak kadar öneme sahip özellikler barındırır tema park uygulamaları. Böylece sıranın fazlalığına göre plan yapabiliyorsunuz. Hatta bekleme süresi şu sürenin altına düştüğünde bana haber ver gibi bir özellik bile mevcut.
  universal florida mobil uygulamasiUniversal Studios Mobil Uygulaması
 • Oyunların bir kısmında boy sınırlaması bulunuyor. Belli bir uzunluğun altındaki çocuklar ride’a alınmıyor. Çocukla geziyorsanız dikkat etmeniz gereken bir husus. Çocuklarla tema park gezisinde, çocuklara yönelik olan ve daha sakin alanları tercih etmeniz gerekiyor.
  universal orlando tema parklari gezi noktalari 400x266
  universal orlando tema parklari tarihi binalar 400x266
 • Tematik parklara giriş yaptığınızda mutlaka tema park haritası olan broşürlerden edinin. Görevliler veriyor ama siz almayı unutmayın. Haritayı alır almaz da neyin nerede olduğunu öğrenmeye başlayın, haritayı okumaya çalışın. Hatta ride sıralarında beklerken haritayı anlamaya çalışabilir ve sonraki planlarınızı yapabilirsiniz.
  universal orlando tema parklari plan nasil yapilirUniversal Eğlence Parkı Haritası
 • Tema parklarda alışveriş de tam bir çılgınlık. Her bölümün sonunda o bölümle ilgili, tişört, oyuncak, bardak gibi onlarca hediyelik eşyanın olduğu dükkanlara açılıyor kapılar. En basit obje 10$ olacak şekilde yukarı doğru bir fiyat skalası var.
 • Parkın birçok yerinde, çoğunlukla tuvaletlerin yakınlarında içilebilen çeşmeler var. Yanınızda getireceğiniz bir pet şişe ile sürekli olarak bunlardan doldurup içebilirsiniz. Aslında pet şişeye de gerek yok, dilediğiniz zaman bu çeşmelerden içebiliyorsunuz zaten.
 • Tema parklara giderken yanınızda küçük bir çanta götürmeniz sıkıntı yaratmayacaktır, ama büyük çantalar başınıza dert olur. Kimi ride’larda çantanızın kilitli dolaplara konulması isteniyor ve çantanız sığmazsa problem çıkabilir. İhtiyaçlarını koyabileceğiniz küçük bir bel ya da yine küçük boyutlu bir sırt çantası iş görür.
 • Sulu sürüşlerde ıslanmamak için İstanbul Decathlon’dan 25TL’ye su geçirmez, beyaz renkte birer panço almıştık. Gayet işimize yaradı. Tema parklarda da panço satılıyor ama fiyatları buraya göre daha pahalıya geliyor Türk Lirası’na çevirdiğimizde. Bir de sulu sürüşlerdeki kilitli dolaplar diğerleri gibi ücretsiz değil. Eğer çantanız ıslanmasın diye dolaplara koymak isterseniz 4$’dan başlayan fiyatlarla koyabiliyorsunuz. Biz çantamızı yanımıza aldık, bir de poşet götürmüştük. Sürüş esnasında çantayı poşete, sürüşten sonra ıslanan pançoları da yine poşete koyarak hiç ıslanmadan sürüşleri tamamladık.
  universal orlando tema parklari su gecirmez panco 400x266Sulu sürüşlerde ıslanmaktan korunma yöntemleri
  universal orlando tema parklari sudan korunma yontemleri 400x266
 • Islanmak sizin için önemli değilse tavsiyemiz tüm sulu sürüşleri tek seferde aradan çıkarmak. Güneşli günlerde üzerinizin kuruması daha hızlı gerçekleşse de, güneşsiz havalarda ya da güneşin etkili olmadığı geç saatlerde yapılan sulu ride’lar sonrası, çevredeki ücretle birkaç dakika çalıştırabildiğiniz sıcak üfleyen havalandırmaları kullanarak da oranızı buranızı kurulayabiliyorsunuz. İnsanlar donuna kadar ıslandıkları için, donuna kadar soyunanı da görmüştük.
 • Sadece kalabalığı değil, tema parkında hava durumu da çok önemli. Havanın güzel olması sizin unutulmaz bir gün yaşamanız için çok önemli. Yaz ayları Orlando’nun en sıcak ayları. Yaz aylarında gitmek gibi bir niyetiniz varsa sıcağa ve neme karşı hazırlıklı olun. Şapka, güneş kremi vazgeçilmez ikili olsun. Biz sonbaharda gittik ve şans eseri kasırga bizden bir hafta önce oradaydı.
 • Telefonunuzu götürmenizde herhangi bir sakınca yok, hatta fotoğraf makinenizi bile götürebilirsiniz. Ama şarjına dikkat edin, böyle bir ortamda telefonun şarjının bitmesini kimse istemez. Tema parklarda çok iyi çeken ücretsiz wifi internet hizmeti bulunuyor.
 • Universal gezinizde aracınızı park edeceğiniz otoparktan, tema parkların giriş ücretlerine, hangi tarihlerde ziyaret etmenizin daha uygun olacağına kadar birçok bilgi için Universal Studios Gezi Rehberi sayfasını ziyaret edin.