Uyku Tulumunda Nasıl Sıcak Kalınır?

Uyku tulumları gece boyunca bizi uyutacak ve enerji depolamamızı sağlayacak en önemli malzemelerden biri. Vücudunuzun ürettiği ısıyı yakalamak ve dışarı kaçmasını önlemek için tasarlanmışlardır. Dolayısıyla içeri soğuk hava alımını da engellerler. Ancak yine de uyku tulumunu kullanma koşullarına hakim değilseniz, soğuk havalarda gece boyunca üşümekten uyuyamayabilirsiniz.

Gündüz gördüğünüz güneşe aldanmamalı, gece ve ayaz soğuklarına hazırlıklı olmalısınız. Gece titreyerek uyanmaktan daha kötü ne olabilir ki? Size sonbahar mevsiminde veya soğuk kış gecelerinde daha rahat uyku çekmenizi sağlayacak bazı ipuçlarından bahsedeceğiz. Aralarında mutlaka işinize yarayacak yöntemler olacaktır.

Uyku tulumunda ısınmak için bilmeniz gereken üç ana unsur vardır:

  1. Temel malzemelerin yeterliliği: Uyku tulumu derecesi, yalıtım özelliğie sahip bir yastık ve çadır için seçilmiş iyi bir kamp alanı, sıcak olmanız için önem vermeniz ilk maddelerden.
  2. Sıcaklığı etkileyen faktörlerden uzak durmak: Yattığınız kıyafetlerin kuru olması önemli.Uyumadan önce tuvaletinizi yapmak da sıcaklığı korumak için önemli ipuçlarından.
  3. Isıyı arttırma: Yüksek bargonhidratlı yiyecekler ve hafif egzersizlerle vücudunuzun ısı yaymasına  yardımcı olmak da oldukça önemli.

Başlıca Iyı Kaybı Nedenleri

Uyku tulumu sıcaklık derecesi: Önemli olan ilk madde, sonbahar veya kış şartlarına uygun bir uyku tulumunuzun olması. +15 derece alacağınız bir uyku tulumunun size kış şartlarında faydası olmayacaktır. Uyku tulumlarının dereceleri var. Konfor derecesi, o sıcaklık değerinde rahat edeceğinizi ifade eden derecedir. Konfor derecesinden daha düşük olan alt limit derecesi vardır bir de. Ama sizin bakmanız gereken konfor değeridir.

Mat kullanımı: Vücudunuz sürekli ısı üretir, ama onu korumayı bilmezseniz ürettiği ısının da bir anlamı olmaz. Geceleri zemin oldukça soğuk olur. Uyku matları soğuk şartlarda ısı yalıtımı sağlar ve zeminden gelen soğuk havayı engelleyerek daha rahat bir uyku çekmenizi sağlar. Karda kışta uyku tulumu kullanmak isterseniz tek başına uyku tulumu veya bir mat yeterli olmayabilir. İmkanınız varsa iki mat veya biri şişme mat olacak şekilde kullanabilirsiniz.

Kuru kıyafetler: Uyku tulumlarının, vücudunuzun ürettiği ısıyı yakalamak ve kaçmasını önlemek için tasarlandığından bahsetmiştik. Üzerinizdeki giysiler, cildinizle dışarıdaki soğuk havanın arasındaki yalıtım miktarını artırabilirler. Uyku tulumunu yalıtımlı bir ev gibi düşünürseniz, kışın üşümemek için yine üzerinizde kıyafetlerinizle durursunuz. Bu sizi çıplak durmaktan daha sıcak hissettirir. Giysi konusunda da dikkat etmeniz gereken şeyler var.

  • İçerideki sıcak havanın miktarını azaltacak kadar ekstra malzemelerle doldurursanız ve çok fazla kıyafet giyerseniz sıcaklığınızı düşürebilir.
  • Üzerinizi sıkıca saran iç çamaşırları, çorap ve kıyafetler kan dolaşımınızı düşürür ve bu sizin soğuk hissetmenizi sağlar.
  • Uyku tulumundaki havayı tehlikeye atacak nemli ve ıslak kıyafetler giyerseniz ya da tulumda bulundurursanız nemi almasına alır, ancak uyku tulumunun sıcaklık etkisi azalır.
  • Uyku tulumundayken çok giysi giyerseniz terlersiniz, bu da üşümenize neden olur. Terlediğinizi farkettiğiniz anda fazla kıyafetlerinizi çıkarmanız gerekir.

Kampta Isıyı Azaltan Etkenler

Temiz çoraplar: Uyku tulumundayken ayaklarımızı bir türlü ısıtamadığımız zamanlar olur. Uyku tulumuna girerken çoraplarınızın ve ayaklarınızın kuru olduğuna emin olun. Çünkü nemli ya da terlemiş bir ayakla tuluma girerseniz sürekli olarak ısı kaybedersiniz. Mümkünse temiz bir çift çorapla tuluma girin.

Örtülmemiş kafa: Kafamız da ısı kaybına neden olarak bölgelerimizden biridir. Çünkü nefes almak için yüzümüzü açıkta bırakmamız gerekir. Tulumun kafaları örten mekanizması varsa kullanın, yoksa bere gibi bir kafa örtücüyle ısının kaçmasını engelleyin.

Tuvaletiniz mi var? Uyumadan önce tuvalet ihtiyacınızı giderin, hatta gece uyandınız ve tuvaletiniz var, kalkın tuvalete gidin. Çünkü vücudunuz, sizde bulunan her sıvıyı sıcak tutmak için yine vücudunuzdaki ısıyı kullanır. Enerjinizi dışarı atılmak istenen şeyler için boşa gitmesini istemezsiniz.

Daha Çok Isı İçin Ne Yapmalı?

Yatmadan önce yemek: Üşüdüğünüzü hissettiğinizde bir şeyler atıştırmak iyi gelebilir. Çadırınızda çikolata gibi malzemeler bulundurun, üşüyerek uyanmanız durumunda yiyeceğiniz şeyler metabolizmanızın çalışmasını sağlar ve vücudunuzun ısısını sağlayacak kaloriyi almış olursunuz.

Sıvı tüketimi: Yatmadan önce sıvı alımınızı yeterli düzeyde gerçekleştirin. Su, sıcak çay, sıcak çikolata gibi sıvılar sizi sıcak tutmak için gereken vücut enerjinizi sağlar.

Yatmadan önce kısa bir yürüyüş: Uyku tulumuna girmeden önce küçük bir yürüyüşe çıkarak vücudunuzu ısıtın. Tulum içerisinde sizin ısınızı sağlayacak en önemli faktör vücut ısınızdır. Terlemeyeceğiniz seviyede bir yürüyüş, şınav, mekik ya da zıplama hareketleri iyi gelir.

Tulum içine nefes vermek: Vücudunuzdaki ısının çoğunu kafanızdan kaybedersiniz. Kafanıza takacağınız bir şapka ısının dağılmasını engelleyecek, sizin de yüksek ısıda kalmanızı sağlayacaktır. Kafanızı uyku tulumunun içine sokarak ısıtmayı deneyebilirsiniz, ancak bu durum içeri vereceğiniz hava nedeniyle tulum sıcaklığının düşmesine neden olur, bu da tüm vücudunuzu etkiler. Sadece burnunuzun üşümesi, tüm vücudunuzun üşümesinden iyidir.

Uyku tulumunun içine koyacağınız bir miktar sıcak su şişesi, tulumun saatlerce sıcak kalmasını sağlayabilir. Evet, bildiğimiz su şişesine sıcak su koyun, hatta dokunamayacak kadar çok sıcaksa bir havluya sarmalayabilirsiniz de ve onu öylece bacaklarınızın arasına yerleştirin.

sicak uyku tulumu icin oneriler

Mangal yaptığınızda, mangalın içinde ya da mangal telinin üzerinde ısıtacağınız hafif taş parçalarını mangaldan sonra birkaç dakika soğumaya bırakarak havlu gibi bir şeye sarın. Bu doğal ısıtıcı görevi görür ve sizi bir süre idare edebilir. Örneğin ayak tarafına koyup ayağınızın ısınmasını sağlayabilirsiniz. Ama bunları terlemeye neden olmayacak düzeyde ayarlamanız lazım. Terleme, içeride buharlaşmaya ve tekrar soğukluğa neden olur. Ne çok sıcak, ne çok soğuk.

Sıcak uyumak bir yetenek gerektirir ve tüm bunları bilerek davranmalısınız. Sadece yatıp uyumak değildir mesele. Kuru giysiler giymek, sıcak olduğunda uyku tulumunuzu havalandırmak, soğuk olduğunda bir şeyler yiyerek metabolizmayı hızlandırmak, uyumak için bilmeniz gereken önemli adımlardır. Bunları bilmeden kamp yapmak, üşümek için sebep aramak gibidir. Eğer bu yöntemleri yaparak hala ısınızı artıramıyorsanız uyku tulumunu değiştirmenizin zamanı gelmiş demektir.