Van Loon Müzesi

Van Loon Müzesi

Van Loon Müzesi, Amsterdam’ın merkezinde yer alan özel bir müze. Şehrin en ikonik binalarından birinde yer alıyor ve geçmişi Hollanda Altın Çağı tarihine kadar uzanıyor.

Müze koleksiyonunda tablolar, mobilyalar, gümüş eşyalar ve Hollanda Altın Çağı’na ait pek çok obje yer alıyor. Müzede ayrıca Hollanda tarihi ve kültürü hakkında 25.000’den fazla kitap ve el yazması içeren bir kütüphane bulunuyor. Müze ayrıca Hollanda tarihi ve kültürüyle ilgili çeşitli konularda geçici sergilere de ev sahipliği yapıyor.

Museum Van Loon Garden

Van Loon Müzesi’nin koleksiyonunda öne çıkan bazı eserler arasında Rembrandt, Vermeer ve Jan Steen’in tabloları; Delftware çömlekleri ve Hollanda Altın Çağı mobilyaları yer alıyor. Müzenin kanal manzaralı bir bahçesi de var ve bu bahçe özellikle bahar aylarında çok güzel görünüyor.

Museum Van Loon Rooms
Museum Van Loon Trip

Müze 3 katlı bir müze ve giriş yaptığınızda karşınıza çıkan merdiven süslemeleri oldukça dikkat çekicidir. Müzenin ayrıca kanal manzaralı bir bahçesi var ve bu bahçe özellikle bahar aylarında çok güzel oluyor. Çok sayıda Van Loon aile portresinin bulunduğu Kırmızı Çizim Odası, evin erkeklerinin akşam yemeğinden sonra dinlendikleri bir yerdi.

Museum Van Loon Kitchen
Museum Van Loon Kitchen Back Garden

Mavi Çizim Odası çoğunlukla Amsterdam’da eski Hollanda Kraliçesi Wilhelmina’nın nedimesi olan Thora van Loon tarafından kullanılmış. Etkileyici 18. yüzyıl tarzındaki Yemek Odası, uzun masa düzeniyle 24 kişiye kadar misafir ağırlayabiliyor.

Museum Van Loon Bedroom
Museum Van Loon Amsterdam Room

Üst kattaki odalar yatak odası olarak kullanılmış. Drakensteyn Odası, odanın etrafında sürekli bir sahne oluşturan boyalı duvar asmalarına sahip. Tablolar 1960’larda Drakenseyn Kalesi’nden (Prenses Beatrix’in ikametgahı) satın alınmış. Üst katta ayrıca egzotik kuşlarla süslenen Kırmızı Yatak Odası da yer alıyor. Bodrum katında ise ailenin 10’un üzerindeki hizmetlisinin bulunduğu, görülmeye değer bir mutfak yer alıyor.

Van Loon Müzesi nerede ve nasıl gidilir?

Van Loon Müzesi Amsterdam’ın kalbinde, Keizersgracht 672 üzerinde yer alıyor. Toplu taşıma ile ulaşmak için Amsterdam Centraal’de 52, 4 ya da 24 numaralı tramvaylarla Museum Van LoonKeizersgracht’a giden 16 veya 24 numaralı tramvaylara veya Leidsestraat’a giden 21 numaralı otobüse binin. En yakın tren istasyonu Amsterdam Central’dır ve buradan da 16 veya 24 numaralı tramvaylara binebilirsiniz. I Amsterdam şehir kartınız varsa müze ücretsiz.

Amsterdam’a yolunuz düşerse Van Loon Müzesi’ne uğramak gerekiyor. İlginç bir geçmişe sahip güzel bir bina ve gerçekten harika sanat eserlerine ev sahipliği yapıyor.