Vienna Pass Kartı Kullanım Rehberi

Vienna Pass Kartı Kullanım Rehberi

Vienna Pass şehir kartını, sanatın kalbi diyebileceğimiz Viyana’daki tüm müzelere ücretsiz girmek, üstelik ulaşımdan da ücretsiz olarak faydalanmak istiyorsanız mutlaka alın. Viyana’da gezilecek yerler arasında yer alan birçok müzeye kolay ve hızlı giriş imkanı tanıyor bu kart. Vienna Pass nedir, ne işe  yarar, bakalım.

Vienna Pass almak avantajlı mı?

Viyana’da müzelere girmenin ücreti 10€ – 15€ arasında değişiyor. Siz de bizim gibi müzelere meraklıysanız Vienna Pass almak tabii ki mantıklı. Kartın en büyük avantajı, neredeyse tüm müzelere ücretsiz giriş imkanı tanıyor olması. En büyük ikinci artısı ise bu müzelerda sıra beklemeden, fast track ile hızlı geçiş imkanından yararlanıyor olmanız. Kalabalık müzelerde hızlı geçiş olanağı çok işe yarıyor ve zaten kısıtlı olan sürenizi boşa harcamamış oluyorsunuz böylelikle.

Avusturya Vienna Pass Sehir Karti Nasil Satin Alinir
Avusturya Vienna Pass Sehir Karti Kitapcigi

Müze ve saray müptelaları için fiyat bilgilerinden bahsedelim. Normalde Schönbrunn Sarayı giriş ücreti 17,50€, Schönbrunn Hayvanat Bahçesi ise 18,50€. Egon Schiele ve Gustav Klimt‘in eserlerinin sergilendiği Leopold Müzesi giriş ücreti 13€. Viyana Madame Tussauds Müzesi 23€. Neue Burg 15€, Viyana Doğa Tarihi Müzesi 10€, Sigmund Freud Müzesi 10€, Mozart Evi 11€ giriş ücretlerine sahip. Fiyatlar böyle olunca şehir kartı almak tabii ki sonuç odaklı düşündüğümüzde gerekli oluyor. Tüm bunlara ek olarak 25€ değerindeki Hop On Hop Off tur otobüslerinden de ücretsiz faydalanabiliyorsunuz.

Vienna Pass ücreti ne kadar?

Vienna Pass ücretlerin de çok ucuz olduğunu söyleyemeyiz. Sadece kıyaslama yapınca kartı almanın avantajlı olduğundan bahsetmeye çalıştım. 1 günlük Vienna Pass ücreti 59€, bizim de tercih ettiğimiz 2 günlük ücret 87€, 3 günlük ücreti 109€ ve 6 günlük kart ücreti 136€. Satın aldığınızda Hop on Hop Off tur haritası ve Viyana gezi haritası ile birlikte çok işe yarar bir rehber kitapçık da veriliyor.

Avusturya Vienna Pass Sehir Karti Kullanimi

Vienna Pass kartını Vienna City Card ile karıştırmamak gerekiyor. Vienna City Card, şehirdeki müzelere girişlerde indirim sağlayan bir kart. Yetişkin fiyatları üzerinden 2€, 3€, bazen 4€ gibi indirim sağlayarak giriş yapıyorsunuz. Fiyatları Vienna Pass’e göre çok daha ucuz. Hangisini almanız gerektiği, gideceğiniz yere, yaptığınız plana göre kendiniz karar vermelisiniz. Vienna Card 24h, 48h ve 72h şeklinde üç türü bulunuyor. Ama bunlar da iki farklı kart opsiyonuna sahip. Her iki kart da indirimleri alıyor, ama farklı birinde Public Transport seçeneği var, diğerinde ise 24h Hop On Hop Off seçeneği bulunuyor.

Avusturya Vienna Pass Metro Ulasim Haritasi
Viyana Şehir İçi Ulaşım Haritası
Avusturya Vienna Pass Hoponhopoff Ulasim Haritasi
Viyana Hop on Hop off Haritası

Vienna Pass ile şehir içi ulaşım: Vienna Pass almanız demek, ulaşımı da ücretsiz sağlamanız anlamına gelmiyor. Ulaşım için TravelCard adında ekstra bir ödeme yapmanız gerekiyor.

24 saatlik sınırsız ulaşım
48 saatlik sınırsız ulaşım
72 saatlik sınırsız ulaşım
24h 7,60€
48h 13,30€
72h 16,50€

Bu kartlarla ekstra herhangi bir ücret ödemeden tram, otobüs ve metroları kullanabiliyorsunuz. İmparatorluk sarayı ve çevresinde gezilecek yerler yaya olarak halledilebiliyor, ama Schönbrunn, Belvedere Sarayı gibi daha uzaktaki yerler için yürümek kısıtlı zamanda vakit kaybı anlamına geliyor.

Vienna Pass nereden satın alınır?

Viyana Pass şehir kartımızı biz internet üzerinden almıştık, çünkü internet üzerinde satın alımlarda birkaç euro daha ucuz oluyor. İnternet üzerinden satın aldıktan sonra elinize ulaşmıyor tabii, Viyana’ya indikten sonra havalimanında kartı teslim alabileceğiniz bir yer var. Dilerseniz şehir merkezinde opera binasının yanındaki müşteri hizmetlerinden de kartınızı teslim alabilirsiniz.

Kart ile birlikte Hop on Hop off otobüs turları güzergahının bulunduğu bir harita veriliyor. Bu haritada otobüs saatlerini, hangi turistik noktalardan geçtiğini güzel bir harita üzerinden görebiliyorsunuz. Bu haritanın yanında, Vienna Pass indirimlerini görebileceğiniz ayrı bir kitapçık ve asıl kitapçık olan Vienna Pass kitapçığı veriliyor. Asıl kitapçıkta da Vienna Pass’in geçerli olduğu tüm müzeler, açılış saatleri, müze hakkında bilgi ve hem şehir içi otobüsleri hem de Hop on Hop off otobüsleri ile ulaşım yolları detaylı bir şekilde belirlenmiş.