Leonardo'nun Memleketi Vinci Kasabası

İtalya’nın Toscana bölgesinde Floransa’ya bağlı bir kasaba olan Vinci, Leonardo da Vinci’nin doğduğu kasabadır. Tarihe ve bilime ilgili insanlar Leonardo da Vinci’nin doğduğu evi ve yaşadığı, büyüdüğü kasabayı görmek isterler. Günümüze kadar çok da değişmeyen, Leonardo’nun yaşadığı zamandaki üzüm bağları, zeytin bahçeleri hala aynıdır.

Leonardo da Vinci, 15 Nisan 1452 yılında Vinci kasabasına 3 kilometrelik mesafede yer alan Anchiano adındaki köyde bulunan bir çiftlik evinde dünyaya gelmiştir. Tam adı Leonardo di ser Piero da Vinci olan sanatçının kuzey Toskana’daki evini görmek için birçok gezgin, Vinci kasabasını ziyaret eder.

vinci koyu haritasi map

Biz de bu insanlardan biriyiz ve Vinci’nin büyüdüğü kasabayı görmek için Pisa gezimizin dönüşünde birkaç saatimizi buraya ayırdık. Pisa gibi küçük bir kenti öğleden önce gezebildiğimiz için kalan süreyi en yakındaki Empoli‘de değerlendirmek bence oldukça mantıklı bir fikir.

Empoli durağı, Floransa yolu üzerinde olduğu için Floransa’dan direkt olarak Empoli’ye gelebilir ya da bizim gibi günün erken saatlerinde Pisa’yı gezer, dönüşte Vinci Kasabası’na gitmek için Empoli bileti ayarlayabilirsiniz. Tüm biletleri Trenitali Tren Bilet Satışı Web Sitesi’nden alabilirsiniz.

Empoli tren istasyonunda inerek Vinci kasabasına doğru hareket etmeye başladık. Vinci Kasabası’na gitmek için otobüse binmeniz gerekli. Çünkü arada 11 km’lik bir yol var. Empoli tren istasyonunda indikten sonra, hemen önünde bulunan otobüs duraklarından biri sizi Vinci’ye götürecek olandır. Duraklarının önündeki panolardan kalkış saatini öğrenin, hatta o bilgilerin bir fotoğrafını çekin ki elinizde bulunsun. Dönüşte işinize yarayabilir. Vinci’den geçen otobüs hatları 49 ve 52 numaralı hatlardır. Bu hatlara binerek Grossa1fr durağından sonraki durak olan Grossa-Bvmalbano durağında inmelisiniz. Otobüs şoförleri ingilizce bilmiyorlar fakat Vinci derseniz, hangi otobüsün uygun olduğunu söylemekle kalmaz, sizi Vinci durağında da indirirler. Zaten Vinci’de kaybolmak mümkün değil. En uzak noktaları arasında 1 kilometrelik bir mesafe var. Eğer otobüsün kalkmasına çok vakit varsa, istasyonda gayet modern bir kafe bulunuyor. Buradan kahve içebilir, küçük pastalar yiyebilirsiniz.

Otobüs bileti şoförlerde muhakkak vardır ama siz Floransa’dan geliyorsanız yanınızda mutlaka otobüs bileti bulundurun. Otobüs biletleri, otobüs şoförlerinden alındığı takdirde kişi başı 2€. Dışarıda, bilet satan herhangi bir dükkandan aldığınızda ise bilet fiyatı 1,20€ oluyor.

Vinci Kasabası’nda ilgili durakta indikten sonra solunuzda kalan parktaki banklardan birine oturun ve biraz soluklanarak nerede olduğunuzun farkına varın. Burası Leonardo da Vinci’nin yürüdüğü, koştuğu sokaklar, zihninin ilham kaynağı ve daha nicesi.

leonardo da vinci orman manzarasi 400x266
vinci sehir rehberi 400x266

Parkı geçince sol taraftaki yukarı doğru ayrılan yoldan devam edin. Yolun sonunda, sol tarafta Leonardo da Vinci’nin ideal oranlarda bir adamı tasvir ettiği ve ismine Vitruvian Man denilen çizimin ahşap versiyonu bulunuyor. Çevredeki tepelerin manzaralarının keyfini çıkarabileceğiniz bir noktada yer alan Vitruvian Man heykeli, İtalyan heykeltıraş Mario Ceroli tarafından 1987 yılında yapılıp bağışlanmış.

leonardo da vinci ahsap vitruvius man

Heykelin yan tarafındaki bina müzenin kendisi. Buraya giriş yaptığınızda kombine bir bilet alınıyor. 2 farklı binada bulunan Leonardo Müzesi, kilise içinde bulunan Leonardo Una Mostra Impossibile sergisi ve Vinci’yi panoramik olarak izlemenize olanak tanıyan Conti Guidi Kalesi için alınan biletler ile bunların tamamı gezilebiliyor. Hepsinin fiyatı kişi başı toplam 10€. Biraz pahalı, ama buna değiyor. Leonardo da Vinci’nin doğduğu eve gitmek isterseniz de toplamda 11€ ödemeniz gerekiyor. Ayrıca saatinizi iyi ayarlayamazsanız 3 km uzaklıktaki eve gitmek için kalkan servisleri kaçırabilirsiniz. Kombine biletimiz ile müzeleri gezdiğimiz yazıyı daha detaylı olması açısından ayrıca ele alıyorum.

Bu içerik ilginizi çekebilir

Müzeleri ve Vinci Kasabası’nı gezdikten sonra otobüs saatlerini de gözönünde bulundurarak, aşağı doğru yürüyerek uygun bir otobüs durağında otobüsü beklemeye başlayabiliriz. Birkaç saat önce kalktığımız otobüs durağına bırakıldıktan sonra, tren ile ilgili istikamete giderek günü sonlandırabiliriz.