Aziz Stephan Katedrali

Aziz Stephan Katedrali

Viyana’nın merkezinde, Viyana’nın önemli meydanlarından biri olan Stephansplatz adındaki meydanda inşa edilen Aziz Stephan Katedrali, Osmanlı Devleti’nin Kanuni Sultan Süleyman zamanında, Viyana’yı kuşatmaya çalıştığı dönemlerde Viyana halkı için bir sığınak görevi görmüş.

12. yüzyılda inşa edilen katedral tabii ki birçok savaş görmüş geçirmiş. 2. Dünya Savaşı’nda büyük yara alan katedral, Osmanlı Devleti’nden kalan top, tüfek, kılıç gibi demir malzemeler kullanılarak yapılan, Türk Çanı olarak bilinen 20 bin tonluk Pummerin Çan adındaki büyük bir çana sahipmiş. Savaş sırasında yere düşüp parçalanmış. Bu çan yeniden yapılmış, ama şu an Türk Çanı’nın bulunduğu kulede başka bir çan olduğu söyleniyor. Kilisenin kulesine kadar ücret karşılığı çıkılabiliyor, ama sizi 343 basamaklı zorlu bir yürüyüşün beklediğini belirtelim. Kondisyon gerekiyor yukarı kadar çıkabilmek için.

Viyana Aziz Stephan Katedrali Catisi
Viyana Aziz Stephan Katedrali Saati

Osmanlıların Viyana ile olan ilişkilerini duymayanınız yoktur. Osmanlı saldırılarına karşı hazırlıklı olmak isteyen Viyanalılar, bu çanın başına bir görevli dikip, istila halinde çalmasını sağlıyormuş. Buraya kadar her şey normal, ama Osmanlı’nın yenilgisinden sonra burada görevli bulundurma zorunluluğu sona ermiş derler.

Viyana Aziz Stephan Katedrali Meydan Faytonlari
Viyana Aziz Stephan Katedrali Meydani

Aziz Stephan Katedrali, Viyana’nın kalbi konumunda. Mesela Viyana Başpiskoposu’nun ikametgahı burası. Dini açıdan oldukça önemli bir yeri var bu katedralin. Sıradışı şartlara sahip değilse katedrallere girişler ücretsiz. Buraya giriş ücretsiz. İçeri girip renkli iç yüzünü de görün mutlaka. Biz girdiğimizde dini bir etklinlik vardı içeride.

Viyana Aziz Stephan Katedrali Ici
Viyana Aziz Stephen Katedrali

En yüksek noktası 107 metre olan katedral, yüzyıllar boyunca hava kirlilikleri ve kuraklık sonucunda siyaha yakın bir katmana sahip olmuş. Yapılan restorasyonlarla birlikte yapının bir kısmı orijinal rengine geri döndürülmüş. Gördüğümüz Gotik tarza inşa edilmiş katedrallerin çoğu ile benzerlik göstermesine rağmen, diğerlerinden sıyrılan bir çatısı bulunuyor. Çatısı oldukça renkli ve değişik motiflerle süslenmiş. Binanın güney tarafındaki cephede yer alan motif Habsburg hanedanının Viyana’dan yönetilen imparatorluğu simgeleyen çift başlı kartal. Kuzey tarafındaki cephede ise Viyana şehrini ve Avusturya’yı temsil eden armalar yer alıyor. Çatı aşağıdan da görülebiliyor, ama en iyi kuleden görünüyor. Kuleden, Viyana manzarası ile birlikte güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Viyana Aziz Stephan Katedrali Gezilecek Yerler
Viyana Aziz Stephan Katedrali Osmanli Yenilgi Heykeli

Katedralin önünde mermerden yapılmış bir heykel görürsünüz. Osmanlı İmparatorluğu’nun 2 kuşatma denemesinde de başarısız olması sonucunda Viyana Osmanlı’nın bu yenilişini resmettiği bir heykeldir bu. Viyanalı askerlerin, Osmanlı askerleri ayaklar altına alması betimlenir. Viyana ziyaretinizde es geçmemeniz gereken ve Osmanlı açısından önem arzeden bir gözetleme kulesi niteliğindeki Aziz Stephen Katedrali’ni görmeden geçmeyin.