Belvedere Sarayı

Belvedere Sarayı

Viyana ihtişamlı birçok saray ile biliniyor. Bu saraylardan biri barok bir yapı olan Belvedere Sarayı. Belvedere, aslında bir yapılar kompleksi. Gezi sırasında hem Yukarı Belvedere (Oberes), hem de Aşağı Belvedere (Unteres) olarak ikiye ayrılan yapıları gezebiliyorsunuz. Bu iki yapıya Belvedere Sarayları ya da Belvedere Saray Kompleksi deniyor.

17. ve 18. yüzyıllarda yaptırılan bu saray, Savoy Prensi Eugen tarafından yazlık olarak kullanılan bir yapıymış. Eugen, 17. yüzyılda Macaristan’daki Avusturya ordusnun kumandanlığını yapan kişi. Sultan II. Mustafa komutasındaki Osmanlı ordusunu yenmiş ve bunun sonucunda, Osmanlı için gerileme döneminin başlangıcı olan Karlofça Antlaşması imzalanmış. Osmanlı İmparatorluğu’nun batıda büyük toprak kaybı olan ilk antlaşma bu olmuş.

Belvedere Sarayi Viyana Dis Mimarisi
Belvedere Sarayi Viyana Mimarisi Gezilecek Yerler

Yukarı saray gösterişli eşyaların tutulduğu bir yer haline gelmiş zamanla, daha doğrusu bir galeri olarak kullanılmaya başlanmış, asıl yaşam alanı aşağıdaki saraymış. Yapılar, görkemli heykellerle, dekoratif basamaklarla, kapılarla, barok mimarisiyle Viyana’nın en dikkat çekici yapılarının başında geliyor. Yukarı Belvedere, 1955 yılında Avusturya’nın II. Dünya Savaşı’ndan sonra özgürlüğüne kavuşması, Avusturya Devleti bağımsızlığı için yapılan anlaşmanın imzalandığı yer olması nedeniyle Avusturyalılar tarafından önemli bir yere sahip.

Belverede Saray Bahcesi Gezi Notlari
Belvedere Sarayı, Viyana'da gezilecek yerler listesinde yer almalı. Sarayın dış mimarisi ile saray bahçesi uyumu görülmeye değer.

Yukarı Belverede, Belvedere Müzesi‘nin olduğu yer. Belvedere Müzesi, birçok tablonun, fresk eserlerinin, tarihi dekoratif mobilyaların sergilendiği bir yer. İçeride Van Gogh‘dan Gustav Klimt‘e kadar birçok ustanın eserini yakından görebiliyoruz.

Viyana Belvedere Sarayi Girisi Barok Mimari
Viyana Belvedere Sarayi Duvar Freskleri Sanati

Tabloların büyük bir kısmı bu yapıda sergileniyor. Tabloların olduğu yerde fotoğraf çekimine izin verilmiyor, ancak sarayın içindeki diğer yerlerde fotoğraf çekebilirsiniz. Mimari açıdan çok güzel yerler var. Beyaz, parlak görüntüsü, büyük basamakları, duvar kabartmaları ve heykelleriyle sarayın giriş kısmı akılda kalıcı nitelikte. Sarayın diğer yerleri de bu güzellikte.

Viyana Belvedere Sarayi Tablolari
Viyana Belvedere Sarayi Sanat Eserleri Tablolari

Yukarı ve aşağı Belvedere, 520 metre uzunluğunda bir bahçe ile ayrılıyor. Düzenlemesi yapılmış bahçelerle, süs havuzları ve tuhaf yaratık heykellerle, yürüyüş yollarıyla zenginleştirilen bahçe, Schönbrunn Sarayı’nın bahçesi ile biraz benzerlik gösteriyor.

[postlink id=’14553′ title=”Schönbrunn Sarayı ve Bahçesi”]

Belvedere Sarayı giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir?

Yukarı saraya giriş ücreti yetişkinler için 15€, her iki sarayı da görmek isterseniz 20€, diğer yapılarla birlikte her şeyi görmek isterseniz 23€ ödemeniz gerekiyor. Hergün 09:00 – 18:00, Cuma günleri 09:00 – 20:00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor, aşağıdaki saray ise 10:00’da açılıyor. Bahçeyi gezmek isterseniz de herhangi bir ücret ödemeden bahçeyi gezip, sarayların dışını görebilirsiniz. Viyana Pass kartınız varsa hepsi ücretsiz.

Belvedere Sarayı nerede ve nasıl gidilir?

Belvedere Sarayı’na metro ile ulaşmak için U1 hattını kullanarak Stüdtirolerplatz durağında inmeniz gerekiyor. D ve 71 numaralı tramvaylar ile de saraya kadar ulaşabilirsiniz.