Carnuntum Arkeolojik Parkı Tarihi Roma Mahallesi

Carnuntum Arkeoloji Parkı, Viyana ve Bratislava şehirlerinin tam ortasındaki Bad Deutsch-Altenburg yakınlarında yer alan bir arkeoloji parkı.

Tuna Nehri’nin hemen kıyısında ziyaret edilebilen bu yapılar topluluğu, antik dünyayı günümüze taşıyan sıradan bir arkeoloji müzesinden biraz farklı. Antik dünyanın halkının dolaştığı sokaklar bir açık hava müzesi niteliğinde. 1. yüzyılda bu bölgedeki görkemli şehirlerden biri olan ve günümüzde Carnuntum Kazı Alanı olarak geçen bu tarihi yer, Roma İmparatorluğu’nu merak edenler için özel bir gezi noktası.

viyana roma carnuntum harita plani

Carnuntum’da ziyaret edebileceğiniz üç farklı önemli yer bulunuyor. Antik Roma döneminin gizli sırlarını keşfedebileceğiniz Carniantinum Müzesi, şehrin biraz dışındaki 13bin seyirci kapasiteli amfitiyatro ve yeniden inşa edilen anti Roma şehri mahallesi. Roma mahallesindeki binalar antik dönemin izlerini taşıyor. Mobilyalar, duvar resimleri, mutfaklar, alttan ısıtmalı Roma banyoları ile Roma‘yı daha iyi anlayabiliyorsunuz. Müzenin gelecekteki asıl amacı, Roma halkının yaşadığı sokakların sayısını artırıp ziyaretçilerin tarihte yolculuk yapmalarını sağlamak. Antik Roma döneminde bu civarda olan binaların sayısı şu an ayakta olandan çok daha fazla. Geleneksel Roma tekniği kullanılarak inşa edilen evlerle dünyada eşi benzeri olmayan bir şehir yaratma eğilimindeler. Günümüzde arkeolojik alanın asıl gezilecek yeri yukarıdaki haritada Roman City Quarter olarak işaretlenen Roma hamamı ve çevresindeki yapılar.

viyana carnuntum muzesi 400x266
viyana carnuntum arkeoloji parki gezisi 400x266

Roma hamamı, halk tarafından kullanılan bir kamusal bir hizmetmiş aslında. Hamamın alttan ısıtması ve havuzlara getirilen su tamamen antik dönemde kullanılan su ve ısıtma tesisatı sistemiyle hazırlanmış. Yanındaki Villa Urbana adındaki yapının ise daha çok zengin insanların gelip konaklayabileceği otel niteliğinde bir yapı olduğu düşünülüyor. Güneyindeki, Domus Quarta adındaki yapı ise ayağa kaldırılan ve duvar süsleri ile yer mozaikleri ile süslenmiş evlerden biri. Bu iki ev de kendine özel banyosu, yani hamamı olan evlerden. Batısındaki Lucius’un Evi (Lucius’ House) ise ismini muhtemelen evin sahibine ait olan bir yazıtın bulunmasından almış. Bahsettiğimiz ilk ev üst sınıfa, ikinci ev orta ve üst sınıflara hitap ederken, Lucius’ House ise orta düzeydeki insanlara hitap eden bir evin nasıl göründüğünü gösteriyor ziyaretçilere.

viyana carnuntum arkeoloji parki gezilecek yerler 400x266
viyana carnuntum arkeoloji parki tarihi roma evleri 400x266

Bahsettiğimiz gibi Carnuntum bir Roma şehri ve geniş bir alana yayılmış. Bu şehirdeki başka bir amfitiyatro sahası ise Roma hamamı ve diğer yapıların bulunduğu Roma mahallesinden 2,5km Bratislava tarafında. Burada da birkaç tiyatro yapısı görebilirsiniz. Arabasız gezilecek yerler değil. Bu istikamette Bad Deutsch-Altenburg kasabasına kadar devam ettiğinizde yol sizi Carnuntum Müzesi‘ne çıkarır, büyük sarı taşlarla inşa edilmiş tarihi bir bina. Ağırlıklı olarak Antik Roma döneminde yapılan heykellerin sergilendiği müzede Carnuntum ile ilgili geniş çapta bilgiye erişirsiniz. Müzeden çıkınca karşısındaki yeşilliğin içinde vakit geçirmeyi ihmal etmeyin. Özellikle sonbaharda güzel renklere bürünüyor. Hatta müzeden 250 metre kadar yürürseniz Tuna Nehri’na çıkarsınız.

viyana carnuntum muzesi binasi 400x266
viyana carnuntum muzesi karsisindaki park 400x266

Carnuntum Arkeoloji Parkı’ndaki tarihi yapıları gezmek için vermeniz gereken ücret 11€. Ama Viyana gelip ViennaPass kartı aldıysanız aklınızda bulunsun, burası ViennaPass şehir kartlılarına ücretsiz giriş imkanı tanıyor. Viyana Carnuntum arası 42km ve yaklaşık 40dk’da ulaşabilirsiniz. Sanki Bratislava’ya gider gibi Tuna Nehri’nin güney tarafından hareket etmelisiniz. Bu arkeoloji parkına Viyana’daki Hop on Hop off otobüsleri de uğruyormuş. Grey Line dedikleri Gri çizgi rotasında yer alıyormuş. Biz Bratislava’dan dönerken karşılaştık Carnuntum ile ve ziyaret saatini geçirdiğimizden dolayı giremedik, sadece dışarıdan fotoğraflarını çekebildik. Ama böylesi önemli bir projeyi tanıtmadan da geçemedik.