Viyana Doğa Tarihi Müzesi

Viyana Doğa Tarihi Müzesi

Viyana Doğa Tarihi Müzesi (Viyana Ulusal Tarih Müzesi), Avrupa’nın en kapsamlı doğa tarihi müzelerinden biri. Onlarca galeri, her galeride binlerce obje görmeniz mümkün. Sergi kategorisi daha çok geçmişte yaşamış ve fosilleri bulunan hayvanlardan oluşuyor. Ama aralarında değerli madenler de var. Çok önemli ve mükemmel bir müze, yetişkinlere olduğu kadar çocuklara da çok fayda sağlayabilecek nitelikte bir müze.

Viyana Doga Tarihi Muzesi Kat Plani

Müzede 39 farklı sergi salonu bulunuyor ve bahsettiğim gibi herbiri, dünyada bir arada çok az yerde rastlayacağınız yüzlerce tarihi eserden oluşuyor. Arkeoloji alanında eserlere de rastlarsınız, zooloji, jeoloji, mineraloji ve hatta antropoloji alanında da birçok şeyle karşılaşırsınız. 1750’li yıllarda Floransalı bir bilim adamı olan Jean de Baillou, o dönem dünyanın en büyük doğa tarihi koleksiyonunu dönemin imparatoru ve aynı zamanda Maria Theresa’nın kocası I. Franz Stephan‘a satmış.

[postlink id=’11219’ title=”Brüksel Doğal Bilimler Müzesi”]

Günümüzdeki müzenin temelleri fosillerin, salyangoz, midye, değerli taş ve minerallerin oluşturduğu bu koleksiyonun satın alınmasıyla atılmış. Sonrasında Schönbrunn Hayvanat Bahçesi‘ni ve botanik bahçeyi açan I. Franz’ın bilime olan bu merakı, müzeyi günümüzdeki seviyeye taşımasında önemli bir etken olmuş.

Viyana Doga Tarihi Muzesi Dis Cephesi
Viyana Doga Tarihi Muzesi Meydan Bahcesi

Müzenin giriş salonu büyük beyaz heykellerle, süslü duvarlarla, duvarlara boyanmış resimlerle, süsleme ve kabartmalarla bir hayli büyüleyici görünüyor. Müzenin mimari açıdan en beğendiğimiz yeri burası oldu.

Viyana Doga Tarihi Muzesi Giris Salonu

Giriş salonundan sonra sağ taraftaki ilk beş salon mineral ve taşların sergilendiği salonlardır. Yeryüzünün evrimi sırasında oluşan taşlar birçok taşı burada görebilirsiniz. Taşlar belli bir sıralamaya göre sergileniyor.

Viyana Doga Tarihi Muzesi Mineral Salonu
Viyana Doga Tarihi Muzesi Mineral Tas Salonu

Diğer salonlarda da taş ve minerallere yer verilmiş. Oksitler, hidroksitler, sülfürler, karbonhidrat ve dahası burada. Beşinci salon ise biraz farklı, burada dünyanın en büyük göktaşı sergisi bulunuyor. Bu salonda aydan ve marstan taş ve toprak örneklerini görebiliyorsunuz. Bir daha ay ve mars parçasını nerede görürsünüz?

Viyana Doga Tarihi Muzesi Meteor Sergisi
Viyana Doga Tarihi Muzesi Ozel Taslar

Onuncu salondaki dinozorların bulunduğu bölgeye giderken, geçmişte yaşamış farklı farklı birçok hayvanın fosilleriyle, iskeletleriyle karşılaşıyoruz. Dünyanın en büyük örümceği de burada. 320 milyon yıl önce yaşamış olan bu örümceğin vücut uzunluğu 35cm. Bugünün Arjantina dolaylarında bulunmuş. İnanılmaz.

Viyana Doga Tarihi Muzesi Dunyanin En Buyuk Orumcegi
Viyana Doga Tarihi Muzesi Gezilecek Muzeler

Onuncu salon palontoloji konulu bir salon, yani fosilbilim salonu. Burası müzenin en popüler yeri, çünkü burada dinozorlar inceleniyor. Yeryüzünün en büyük canlılarından olan dinozorlardan,Diplodocus Allosaurus ve İguanodon türü dinozorların replika iskeletlerini görebilirsiniz. Dinozorların dişleri, kuyrukları, tırnakları, boynuzları gibi yakından bakıldığında insanı ürkütecek seviyede büyüklüklere sahip. Dinozorların yanısıra bebeğiyle birlikte tesli tükenmiş, kocaman bir mamutu da tüyleriyle birlikte inceleyebiliyorsunuz.

Viyana Doga Tarihi Muzesi Dinozor Salonu
Viyana Doga Tarihi Muzesi Dinozor Kalintilari

Onuncu salonu geçtikten sonraki beş salon, tarih öncesi yaşam ve insanlığın evrimi kategorisine ayrılmış. Tarih öncesi insanların yaşam tarzları, avlanma şekilleri, kafatası ve diş yapıları üzerinde durulmuş burada.

Viyana Doga Tarihi Muzesi Tarih Oncesi Kafataslari
Viyana Doga Tarihi Muzesi Tarih Oncesi Insanlar

Üst kat ise birinci kata nazaran daha hızlı tamamlayabileceğiniz bir yer, çünkü bu kat tamamen doldurulmuş hayvanlara ayrılmış. Yırtıcı hayvanlar, kuşlar, sürüngenler, deniz canlıları, kelebekler, böcekler ve salyangoz gibi kabuklu hayvanlar üst katta sergileniyor. Hayvanların bazıları ne yazık ki nesli tükenmiş olmalarına rağmen, bazıları da tesli tükenmesin diye koruma altına tutulan türlerden.

Viyana Doga Tarihi Muzesi Zooloji Salonlari Fil Zurafa
Viyana Doga Tarihi Muzesi Zooloji Salonlari

Viyana Doğa Tarihi Müzesi giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir?

Müzeye giriş ücreti yetişkinler için 10€, Vienna Pass şehir kartına ücretsiz. Salı günleri kapalı olan müze, diğer günler 09:00 – 18:00 saatleri arasında açık, sadece Çarşamba günü kapanış saati 21:00.

Viyana Doğa Tarihi Müzesi nerede ve nasıl gidilir?

Viyana Doğa Tarihi Müzesi, Viyana’da çok merkezi bir konumda, müzeler meydanının olduğu yerde yer alıyor. İçinde Mumok ve Leopold Müzesi‘nin bulunduğu MuseumsQuartier ile arasını Museumsplatz yolu ayırıyor. Viyana Sanat Tarihi Müzesi ile genişçe bir meydanın kenarlarından bakışıyorlar, hani şu ortasında Maria Theresien heykelinin olduğu geniş meydan. Eski Parlamento binasına da 130 metre uzaklıkta. Müzeye, U2 ve U3 numaralı metro hattını, 1, 2, D, 46 ve 49 numaralı tram ve 2A, 48A numaralı otobüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz.