Viyana Gezi Rehberi 2. Gün

Viyana Gezi Rehberi 2. Gün

Viyana gezi rehberinin ikinci gününde, biraz çevre gezisi yapacağız, ama merkezden çok da uzaklaşmadan. Rotamız bu ikinci günde, Schönbrunn Sarayı’ndan başlayacak. Schönbrunn, Viyana’da gezeceğimiz yerler arasında merkeze en uzaktaki tarihi yapısı.

[postlink id=”14952″ title=”Viyana Gezi Rehberi 1. Gün”]

Schönbrunn ve Belvedere Sarayları

Schönbrunn Sarayı Viyana’nın en büyük saraylarından biri ve buraya birkaç saatini ayırmak gerekiyor aslında. Çünkü bir saraydan öte, burada Schönbrunn Hayvanat Bahçesi, sarayın meşhur süslü bahçeleri ve saraya 750 metre uzaklıkta Gloriette adında bir yapı bulunuyor. Hem tarih gezisi, hem doğa gezisi bir arada yaşanıyor burada.

Schonbrunn Sarayi Ve Bahceleri Viyana Gezilecek Yerler
Schönbrunn Sarayı
Belverede Saray Bahcesi Gezi Notlari
Belvedere Sarayı

Schönbrunn Sarayı’ndan sonra istikamet, başka büyük bir saray olan Belvedere Sarayı. Osmanlı’nın Karlofça Antlaşması‘nı imzaladığı yer bu saray. Bu sarayın da güzel bahçeleri var. Saray, Aşağı Belvedere ve Yukarı Belvedere olarak iki kısıma ayrılıyor. Saray objeleri, önemli sanatçıların tabloları sarayın en önemli eserleri, tabii sarayın muhteşem mimarisini de görmezden gelemeyiz.

Belvedere Sarayı’ndan, Viyana gezisinin birinci gününde gezdiğimiz tarihi yapıların yakınına gidiyoruz. Viyana’da öne çıkan, popülerleşmiş bazı objeler vardır. Bunlardan biri de Mozart. Her hediyelik eşya dükkanında mutlaka Mozart’ı temsilen oyuncaklar görürsünüz. Çünkü Viyana, birkaç yıl Mozart’ı ağırlamış. Mozart’ın yaşadığı ev bugün müze olarak ziyarete açık. Birkaç belge ve eşya dışında Mozart’a dair görebileceğiniz tek şey Mozart’ın yaşadığı apartman. Beklentinizi düşürmeniz gerekiyor Mozart Evi Müzesi konusunda.

Votiv Kilisesi

Viyana Üniversitesi’nin arkasındaki Votiv Kilisesi’ne uğrayalım, çünkü hoş bir mimarisi var. Dönemin imparatoru Franz Joseph’in, sağ salim kurtulduğu bir suikast sonrası kardeşi Arşidük Ferdinand tarafından tanrıya şükür için yaptırılan bir kilise. Kilisenin 100 metreye yakın uzunluktaki ince ve naif kuleleri en çok dikkat çeken yapıları. Gotik tarzdaki bu kiliseyi Viyana seyahatinizde görün mutlaka. Rooseveltplatz 8 adresindeki yer alan kiliseye girmek isterseniz 4€ ücret ödemeniz gerekiyor. Kilise, Sigmund Freud Parkı’nın yanıbaşında.

Patolojik Anatomi Enstitüsü Müzesi

Kilisenin arka taraflarına doğru ilerlediğimizde, eskiden Viyana Hastanesi olarak kullanılan, fakat günümüzde üniversite kampüsü olan binanın hemen yanında, yuvarlak cephesiyle dikkat çene bir bina görüyoruz. Bina Narrenturm olarak geçiyor ve günümüzde Patolojik Anatomi Enstitüsü Müzesi (Federal Pathologic-Anatomical Museum) olarak kullanılıyor. İmparator II. Franz döneminde inşa edilen binanın yapılış amacı akıl hastası insanların tutulduğu bir hastane veya hapishane olmasıydı. Müze, adı üzerinde daha çok hastalıklar üzerine yoğunlaşmış bir müze. Hastalıkların gelebileceği boyutları detaylarıyla görmeniz mümkün olabiliyor. Müze, yalnızca Çarşamba ve Cumartesi günleri ziyaret edilebiliyor. Almanya bilmiyorsanız neyin ne olduğunu anlamakta zorluk çekebilirsiniz.

Konu Sigmund Freud’dan açılmışken; Mozart gibi Sigmund Freud da aynı popülerliğe sahip. Sigmund Freud’un Innere Stadt bölgesindeki Berggasse üzerinde yer alan evi ve aynı zamanda ofisi ziyarete açık. Sigmund Freud Müzesi‘nde Freud’un kitapları, eşyaları ve kullandığı bazı mobilyalarını görebilirsiniz.

Innere Stadt bölgesinden Leopoldstadt bölgesine doğru gidiyoruz. Burada, yakın dönemde bir şubesi İstanbul’da da açılan Madame Tussauds Müzesi Viyana bulunuyor. Müzenin bulunduğu bölge kraliyet parkıymış çok önceleri. Sonra halka açılmış, lunapark kurulmuş, oralara geleceğiz. Madame Tussauds Müzesi, 20€’nun üzerinde giriş ücretine sahip. Vienna Pass kartınız yoksa o kadar para harcamaya gerek yok. İçinde ünlülerin oldukça gerçekçi balmumu heykelleri yer alıyor. Madame Tussauds konseptine uygun olarak dünyaca ünlü kişilerin yanısıra, Viyanalı sanatçılara, sporculara veya bilim adamlarına da yer verilmiş.

Müzeden çıkınca kentinizi büyük bir coşkunun içinde bulabilirsiniz. Prater Eğlence Parkı gece ışıklandırması muhteşem olan bir lunapark diyebiliriz. Dönmedolabından su kaydırağına, yüksek salıncaktan roller coaster’a kadar birçok çeşit var, Prater’e giriş ücretsiz, ama içindeki aletleri kullanmak isterseniz herbiri için ayrı bilet almanız gerekiyor. Biz Prater Eğlence Parkı’nın başındaki tarihi dönmedolaba binmiştik. 65 metre yüksekliğe çıkıyor ki iyi bir yükseklik. Viyana manzarasını izleyebileceğinizi söyleyemeyeceğim, çünkü zirveye çıktığınızda gördüğünüz binalardan ibaret, lunapark yukarıdan çok daha eğlenceli görünüyor. Ha bir de su kayağı da oldukça keyifliydi.

Prater’de eğlence keyfimiz bitince Weissgerber tarafında şehrin mimarisinden farklı mimariye sahip iki binadan da bahsetmek isterim. Bunlar KunstHausWien ve HundertwasserHaus. İki binayı da Hundertwasser isimli Avusturyalı bir sanatçı tasarlamış. Sıradışı dekoratif unsurlar ve yamuk dış cephe ile günümüzde turistlerin Viyana ziyaretlerinde mutlaka uğradığı yerlerden biri haline gelmiş. Pencerelerden ağaç çıkan bir bina düşünün, öyle bir yer. Burayı dışarıdan görebildiğiniz için saat ve yetişme derdiniz yok.

Vienna Pass sahibi iseniz Viyana’daki birçok müze ve etkinlikten ücretsiz faydalanabiliyorsunuz. Bunlardan biri de City Cruises Vienna. Normal ücreti yetişkinler için 22€ civarında. Tuna Nehri’nin bir kanalında bir vapur gezisine çıkıyorsunuz. Vienna Pass şehir kartımız var diye bir bakalım dedik ama biz bu geziden pek keyif almadık, yaklaşık iki saatimizin boşa gittiğini söyleyebilirim. Kesinlikle tavsiye etmiyorum. Geminin kalktığı yere ulaşmak için Schwedenplatz’a ulaşmanız gerekiyor.

Tekrar tekrar belirtmek isterim ki bu şekilde iki günlük bir plan yapacaksanız, bazı müzelere, saraylara girmemeniz gerekir. İlginize göre saray objelerinin sergilendiği saraylara ya da sanat müzelerinin bir kısmını eleyebilirsiniz. Kıvamında gezmek için en az 3 gününüzü ayırmanız ve bu iki günlük planı 3 güne bölüştürmeniz gerekiyor.