Viyana'ya Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Viyana'ya Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Viyana’ya bir gezi planlıyorsanız, Viyana hakkında bilmeniz gerekenlere şöyle bir göz atmakta fayda var. Viyana, Avusturya’nın başkenti. Avusturya’nın en küçük, ama en kalabalık şehri. Ama bahar mevsimlerinde giderseniz rahat rahat gezebilirsiniz. Sokaklarının çoğu tarihi yapılarla çevrelenmiş durumda. Süslü apartmanları, Viyana tarihinde yer bulmuş önemli kişilerin heykelleri ve dünyaca ünlü müzeleriyle sevebileceğiniz bir yer olabilir.

16. ve 17. yüzyılda Osmanlılar tarafından başarısız bir kuşatma girişimi yaşanmış. Bunun üzerine Osmanlı İmparatorluğu’nun geri çekilişini bir yenilgi olarak kabul eden Viyana’nın, bu yenilgiyi ölümsüzleştirmek için yaptığı Osmanlı askerini ayaklar altına aldığı betimlenen heykeli Aziz stephan Katedrali’nin yanında görebilirsiniz. II. Viyana Kuşatması’nın ardından Osmanlı Devleti gerileme dönemine girmiş.

Viyana’nın tarihi kent merkezi, UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak kabul gören Innere Stadt bölgesidir. Bu bölge tarihi yaşatan yer. Çevredeki birkaç saray haricinde tarihi sokakları düşünürsek, kraliyet dönemi namına ne varsa bu bölgede var. Viyana’nın ilk ilçesi, Hofburg İmparatorluk Sarayı ve çevresinin olduğu Innere Stadt bölgesi 1850 yılından sonra genişletilmeye başlamış. Prater Parkı ve eğlence parkının olduğu Leopoldstadt, Belvedere Sarayı’nın bulunduğu Landstrasse ve Karl Kilisesi’nin bulunduğu Wieden’e doğru şehir uzamış. Böyle böyle günümüzde 23 bölgelik bir şehir haline gelmiş.

Türkler Viyana’da gerçekten çok sayıdalar. Kafelerde, taksilerde, sokakta hem yerli Türklere, hem de bizim gibi gezmeye gitmiş Türklere rastlamanız çok olası. Resmi dilleri ise Almanca. Sanat dolu bu şehir operaya da tutkuyla bağlı. Opera etkinlikleri her daim dolu oluyor, eğer siz de Viyana’da operayı takip etmek ve bilet satın almak isterseniz Vienna Concerts ve Wiener Staatsoper adreslerindeki opera gösterilerini takip edebilirsiniz. Ama fiyatlar euro olduğundan cep yakar nitelikte. Oturmak yerine ayakta izleme seçeneği de bulunuyor, en ucuz seçenek bu, aklınızda bulunsun. Ama gidecekseniz rezervasyonunuzu önceden yaptırın. Viyana halkı operaya çok ilgi gösteriyor. Opera binasının önünde, parası olmayanlar, yer bulamayanlar ve bir şekilde içeri giremeyenler için büyük televizyonlarda gösteri anlık olarak yayınlanıyor. İnsanlar da kaldırıma oturup bu oyunları izleyebiliyorlar. Sanatın değerlendirilmesini görüyor musunuz? Belki de sanat tutkusundan olacak, Viyana, dünyanın en büyük IK danışmanlığı şirketinden Mercer tarafından 19 yılda 8 defa Yaşam Standardı Sıralaması’nda birinci seçilerek dünyanın en yaşanılası şehirleri sıralamasında zirveye oturdu.

Viyana bir sanat şehri diye her yerde söyleyip duruyoruz. Bu sebeple Viyana’ya gitmeden önce bilmeniz ve araştırmanız gereken bazı isimler bulunuyor. Psikoanalizin babası Sigmund Freud, klasik müziğin üstadları Beethoven ve Mozart, sanatın krallarından Gustav Klimt ve Egon Schiele… Bunlar kimi Viyana’da doğmuş, kimi sonradan Viyana’ya taşınarak hayatının önemli bir bölümünü burada geçirmiş, sanat tarihine katkı sağlamış insanlar.

Viyana’da ulaşım nasıl?

Viyana, Avrupa’nın en gelişmiş şehirlerinden biri olduğundan dolayı olacak ki ulaşım konusunda herhangi bir sıkıntı yaşatmıyor. Viyana’da gezilecek ve görülecek her yere toplu taşıma ile ulaşım kolaylığı var. Ana hatlar Viyana’da U-bahn denilen U1’den U5’e kadar 5 hatta sahip metro ile hızlı bir şekilde, daha az popüler noktalara ve yolların durumuna göre tram veya otobüs ile ulaşmak mümkün. Ama Viyana’da toplu taşımaya çok nadir ihtiyacınız oluyor. Çoğu yer birbirine yürüme mesafesi uzaklığında. Viyana şehir için ulaşımda ister 2,20€ değerindeki tek bilet, isterseniz de 24h, 48h ya da 72h kartlar bulunuyor. Bu biletleri metro istasyonlarında bulunan bilet makinelerinden veya bizdeki Tekel gibi Tabacco yazılı tütün ürünleri satan dükkanlardan satın alabilirsiniz.

Viyana Sehir Ici Ulasim Bilet Otomatlari
Austria Viyana Sehir Ici Ulasim

Aldığınız biletleri toplu taşıma araçlarına bindikten sonra, araçlardaki aletlere okutmanız ve biletlerin üzerine tarih ve saatin basılmasını sağlamanız gerekiyor. Viyana seyahatimiz boyunca bizi kontrol eden olmadı, ama eğer basılmamış biletle ya da biletsiz yakalanırsanız görevlilere, ceza yiyebilirsiniz. Bu nedenle biletinizi atmayın da. Her bindiğinizde de bileti basmayın, yoksa yazıların üst üste binmesinden dolayı üzerindeki tarih ve saat okunmaz, bir kere bastırın. Geçerlilik süresi kadar kullanma hakkınız var zaten. Vienna City Card ve Vienna Pass adındaki şehir kartlarını satın alarak müzelere ücretsiz veya indirimli giriş hakkı sağlayabilir, ulaşımı kartın geçerli olduğu süresi boyunca sınırsız kullanabilirsiniz.

[postlink id=”14960″ title=”Vienna Pass Kullanım Rehberi”]

Viyana Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım:

Viyana Uluslararası Havalimanı, Schwechat’taki Flughafen Wien olarak geçiyor. Viyana’ya İstanbul’dan uçak ile geliyorsanız ineceğiniz yer burasıdır. Viyana Havaalanı şehir merkezi ulaşım ihtiyacınız için S-Bahn‘ı (metro) kullanabilirsiniz. 4€ ücret karşılığında yaklaşık yarım saatlik bir yolculukla merkeze ulaşabilirsiniz. CAT (City Airport Train) adındaki hızlı trenlerle daha çabuk ulaşırsınız, ama hızlı trenin bilet fiyatı yaklaşık 3 kat daha pahalı. Tek yön 11€, çift yön 19€ gibi bir fiyatı var. Otobüs ile ulaşım da mümkün. Havaalanından çıktıktan sonra bizdeki Havabüs mantığındaki otobüslere binerek 8€ karşılığında şehir merkezine ulaşabiliyorsunuz.

Viyana Havalimani Sehir Merkezi Ulasim Bileti
Viyana Havalimani Tren Ulasimi

Viyana’ya ne zaman gidilir ve kaç gün kalınır?

Avrupa’nın her büyük şehri gibi Viyana’yı da christmas ve yılbaşı yaklaşırken ziyaret etmek, yıl boyunca göremeyeceğiniz rengi ve güzelliği bir arada görmenizi sağlayacaktır. Christmas Market’lerin şenlendirdiği Viyana sokaklarına bir de kar yağdı mı tatından yenmez. Bahar mevsimleri Viyana’nın en rahat olduğu zamanlar. Dünya genelinde insanlar tatil için genelde yazı tercih ettiklerinden, yaz aylarındaki insan kalabalığı diğer aylarda görülmez.

Avrupa’da şnitzelin merkezi Viyana, gezeceğiniz müzelerle orantılı olarak kalma süreniz değişiklik gösterebilir. Ama iyi bir müze gezicisiyseniz ya da sarayları içine girmeden de gezmeyi seviyor olsanız dahi 1 gün yetmez. En az iki gün ayırmanız gerekiyor. 2 günlük bir tur planlıyorsanız bazı müzeleri hızlıca aradan çıkarmanız gerekiyor. Sindire sindire gezmeyi planlıyorsanız 4 gün ancak yeter diyebilirim. Viyana’da ne yapılır, nereler gezilir derseniz Viyana gezilecek yerler sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Viyana’da nerede kalınır?

Viyana, pahalı bir şehir ve Viyana’da kalacaksanız bir miktar parayı gözden çıkarmanız gerekiyor. Şehir merkezi daha yüksekken, şehirden uzaklaştıkta fiyatlarda düşüş yaşanıyor. Ama öyle süper bir düşüş beklemeyin. Konaklamanızı ucuza getirmek için çadır kamp veya karavan alanlarını kullanabilirsiniz. Çadırınızla ya da karavanınızla giderseniz Camping Wien kamp alanına bir gözatın.

Viyana nerede?

Aslında Avrupa turu yapanlar Viyana ideal bir konumda. Hemen doğusunda Bratislava bulunuyor. Budapeşte’ye, Prag‘a, Cesky Krumlov‘a, Avusturya içindeki Salzburg, Linz, Graz ve Hallsstatt‘a birkaç saatlik otobüs mesafesinde. Bu nedenle Viyana’ya gidiyorsanız kapsamlı bir tur programı hazırlayabilirsiniz. Biz, araç kiralayarak 9 günlük bir Avusturya turu yapmıştık. Avusturya’nın birçok yerini ve Brasitlava’yı görme şansımız olmuştu.