Hundertwasser Evi Viyana

Hundertwasser Evi Viyana

Hundertwasser Evi, Viyana’nın mimari açıdan en ilginç yapıların başında gelen bir bina. Viyana’ya gelen birçok turistik uğradığı noktalardan biri olan Hundertwasser Evi’nin en büyük özelliği rengarenk bir yapıda olması ve diğer düz binalara benzememesi.

1983 – 1985 yılları arasında yapılan bina ismini, binayı yapan Avusturyalı sanatçı Friedensreich Hundertwasser‘in soyadından almış. Sanatçı binayı öyle bir hale getirmiş ki, yamuk pencereler, sıradışı dekoratif unsurlar, rengarenk bir dış cephe ile gerçekten sıradışı bir görünüm kazandırmayı başarmış.

Viyana Hundertwasser Evi House Rengarenk Bina
Viyana Hundertwasser Evi House Bina Alti

Avusturya’nın kültürel mirasının bir parçası olan gökkuşağı kıvamında rengarenk evin çatısı da büyük bir bahçe gibi yemyeşil ve bitkilerle çevrelenmiş. Binada ikamet edilen 53 daire, işletilen 4 ofis bulunuyor. Binanın alt katı ise kafe olarak hizmet veriyor. Sokak üzerinde bulunan çeşme de bir hayli ilginç, gözden kaçırmayın.

Viyana Hundertwasser Evi Gezilecek Yerler

Hundertwasser Evi’ni ziyaret etmeyi planlıyorsanız mümkünse güneşin yukarıda olduğu saatleri tercih edin. Binanın bulunduğu geniş bir alan olmadığından, çevresi de aynı boyda binalara sahip olduğundan güneşin dik düşmediği saatlerde binanın rengini karanlık olarak almanız muhtemel.

Viyana Hundertwasser House Gorulecek Yerler
Viyana Hundertwasser House Cesmesi

Hundertwasser Evi nerede ve nasıl gidilir?

Hundertwasser Evi’ne ulaşmak için Landstrasse bölgesindeki Kegelgasse Sokağı’na gitmeniz gerekiyor. En yakın ulaşım noktası Hetzgasse veya Löwengasse tramvay durağı, 1 nolu hat buralardan geçiyor.

Her pencere, kendi kendine var olma hakkına sahiptir. İnsanların bazıları, evlerin duvarlardan oluştuğunu söyler. Ben, evlerin pencerelerden oluştuğunu söylüyorum. – Friedrich Hundertwasser

KunstHausWien

Bu bina ile birlikte Hundertwasser’un mimari eserleri ilginizi çekmeye başladıysa, dört sokak ötede KunstHausWien adındaki benzer bir yapıyı da görmek isteyebilirsiniz. Binanın cephesi bu sefer rengarenk değil, daha çok siyah beyaz desenlerle boyanmış.

KunstHaus‘un içini bir müze olarak tanımlayabiliriz. Altta bir kafesi ve alışveriş alanı bulunuyor, üstteki kat ise Hundertwasser’in resimleri, modelleri, fotoğrafları ve çeşitli dokümanların yer aldığı bir müze olarak kullanılıyor. En üst kat uluslararası sergilerin yapıldığı bir yer. KunstHausWien giriş ücreti normalde 12€. Vienna Pass şehir kartınız varsa ücretsiz olarak girebiliyorsunuz. KunstHausWien, haftanın her günü 10:00 – 18:00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.