Schönbrunn Hayvanat Bahçesi

Schönbrunn Hayvanat Bahçesi

Schönbrunn Hayvanat Bahçesi balıklar, omurgasızlar, örümcekler dahil yaklaşık 8,500 hayvana ev sahipliği yapıyor. 700 farklı hayvan türüne sahip hayvanat bahçesi için dünyanın en eski hayvanat bahçesi olduğu söyleniyor. Schönbrunn Hayvanat Bahçesi, 1752’de Maria Theresia’nın kocası İmparator Franz I tarafından başlatılan bir oluşum. Türüne az rastlanan hayvanlardan oluşan bir canlı hayvan koleksiyonuymuş bu ve yalnızca soylu aileler ile kraliyet ailesi üyeleri ziyaret edebiliyormuş burayı. 1778 yılından itibaren bir nebze halka açılmış, ancak sadece Pazar günleri giyimi kuşamı iyi olan insanların ziyaret hakkı varmış.

Schönbrunn Hayvanat Bahçesi’nde hayvanları inceleyip bulundukları yerleri gezmek dışında, hayvanların beslenme saatlerindeki etkinlikleri de takip edebilirsiniz. Her saat aralığında personel hayvanları besliyor ve izleyicilere hayvanların özellikleri, türleri, yaşam şekilleri gibi bilgiler veriyor. Mesela fillerin beslenme saati 10:00’da, dev kaplumbağaların 10:30’da, sibirya kaplanlarının 14:00’te.

Schonbrunn Hayvanat Bahcesi Kelebek Kozalari
Schonbrunn Hayvanat Bahcesi Gergedan

Hayvanat bahçesinin akvaryum bölümünün çok güzel olduğundan bahsetmeliyim. Gerçekten dinlendirici bir havası var. Tankların karşısına geçip bilgisayarınızda ekran koruyucu izlermiş gibi dakikalarca baksanız da sıkılmazsınız. Deniz analarının olduğu tanklar ise göz yanıltıcı cinsten, hareketleri adeta büyüleyici.

Schonbrunn Hayvanat Bahcesi Deniz Anasi
Schonbrunn Hayvanat Bahcesi Akvaryumu

Bir hipototamın banyosuna denk gelmiştik mesela. Fotoğrafta görebileceğiniz gibi personel, hipototamı tazyikli suyla yıkıyor, dişlerini temizliyor. Ayrıca dev kaplumbağaları da gözden kaçırmayın.

Schonbrunn Hayvanat Bahcesi Hipototam Banyosu
Schonbrunn Hayvanat Bahcesi Dev Kaplumbagalar

Penguenlere ayrılan su tankı ise oldukça büyük. Penguenler geniş bir alanda yüzebiliyorlar, bulunduğunuz alanın altından girip başka yerden çıkabiliyorlar. Penguenlerin, fok balıklarının, hatta beyaz ayının bile su altı davranışlarını inceleyebiliyorsunuz.

Schonbrunn Hayvanat Bahcesi Kral Penguenleri
Schonbrunn Hayvanat Bahcesi Deniz Kaplumbagasi

Schönbrunn Hayvanat Bahçesi giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir?

Schönbrunn Hayvanat Bahçesi giriş ücretleri yetişkinler için 18,50€. Viyana Card’lılar ücretsiz olarak giriş yapabilirler. Eğer ailecek giiyorsanız ya da Schönbrunn Sarayı‘nın diğer yapılarını da ziyaret etmeyi planlıyorsanız Family Pass adındaki aile boyu giriş bileti ile kombine biletlerden de faydalanabilirsiniz. Hayvanat bahçesi, haftanın hergünü açık. 09:00’da açılıyor ve sezonuna göre 16:30’da ve 18:30 arasında kapanıyor.

Schönbrunn Hayvanat Bahçesi nerede ve nasıl gidilir?

Viyana’nın merkezine yakın bir konumda olan hayvanat bahçesi, Schönbrunn Sarayı ve bahçelerinin bulunduğu alan içinde yer alıyor. Metro ile U4, tram ile 10, 58, 60, otobüs ile 10A, 51A, 56A, 56B, 58A hatlarını kullanıp Schönbrunn durağında veya Hietzing istasyonunda inerseniz hayvanat bahçesine kısa bir yürüyüşle ulaşabilirsiniz. Hayvanat bahçesinin üç girişi var. Neptün Çeşmesi’nin yanında, Palm House’un yanında ve Gloriette’nin çaprazında.