Schönbrunn Sarayı ve Bahçeleri

Schönbrunn Sarayı ve Bahçeleri

Viyana’nın en büyük saraylarından biri olan Schönbrunn Sarayı, Habsburg Hanedanı’nın yazlık olarak kullandığı bir yapıydı. Büyük bahçeler, süslü çeşmeler, geniş yeşil çimler ve yürüyüş yollarıyla tamamlanan UNESCO listesindeki bu güzel alan, doğa tutkunları ve tarih meraklıları için hoş bir yer. Sarayına girmeseniz bile bahçesinde mutlaka dolaşmanız gerekli.

Habsburg Hanedanı Avrupa’nın birçok yerine toprakları yönetmiş bir hanedan. Şahin Kalesi anlamına gelen Habsburg Hanedanı üyelerinden biri de 16. yüzyılda yaşamış olan Viyana doğumlu Roma İmparatoru II. Maximilian‘dı. II. Maximilian, bu topraklarda dolaşırken kaynayan bir su görüp içmiş. Tadını beğenmiş ve suyun bulunduğu yere bir çeşme yapılmasını istemiş. Çeşmeye de güzel çeşme veya güzel bahar anlamına gelen Schönbrunn ismini vermiş. İşte bu yazıda geçen Schönbrunn isminin asıl kaynağı bu çeşmeymiş.

Schönbrunn Sarayı sınırları boyunca inanılmaz güzellikte bir peyzaj tasarımı görürsünüz. II. Maximilian, bu bölgeye sülünler, karacalar, ördekler yerleştirmiş ve bölgenin bir avlanma bölgesi olarak ayarlanmasını istemiş.

Schonbrunn Sarayi Ve Bahceleri Viyana Gorulecek Yerler
Schonbrunn Sarayi Ve Bahceleri Viyana Gezisi

Bahçenin tamamlanması için bir kadın eli değmesi gerekiyormuş ve 18. yüzyılda Habsburg Hanedanı’nı yöneten tek kraliçe Maria Theresia olaya el atmış, Schönbrunn Botanik Bahçesi’nin yapımının sona ermesini sağlamış.

Schonbrunn Sarayi Ve Bahceleri Viyana Gezilecek Yerler

Schönbrunn Sarayı ise 17. yüzyılda inşa edilmiş. 1500’e yakın odalı Schönbrunn Sarayı’nı gezmek turlarla mümkün olabiliyor. Kraliyet Turu (Imperial Tour), saraydaki en önemli 20 odanın gezdirildiği 40 dakikalık küçük tur bunlardan biri. Kırk odanın gezdirildiği Büyük Tur (Grand Tour) ise tabii ki daha uzun bir süre alıyor. Dönemin ihtişamını apaçık görebiliyorsunuz bu turlarla. Koltuklar, halılar, pencereler, avizeler devasa odalarda tarihe ışık tutuyor. Bazı odaların duvarları ve tavanları resimlerle kaplanmış. 10×43 metre genişlikteki odası görülmeye değer. Tek sorun sarayın içinde fotoğraf çekmenin yasak olması.

Neptün Çeşmesi

Schönbrunn Sarayı ile Gloriette arasında bulunan çeşme, Neptün Çeşmesi. Geniş havuzuyla Schönbrunn’e bakan ve elinde üçlü mızrağını tutan deniz tanrısı Neptün, yani Poseidon’dur kendisi. Sarayın bulunduğu geniş bölgenin merkezinde yer aldığı için gezi esnasında tam bir dinlenme noktasıdır.

Schonbrunn Neptun Cesmesi Gezi
Schonbrunn Neptun Cesmesi Heykelleri

Schönbrunn Sarayı Hayvanat Bahçesi

Schönbrunn sınırlarına kadar gitmişken dünyanın en eski hayvanat bahçesi olan Schönbrunn Hayvanata Bahçesi’ni de mutlaka görün. Neptün Çeşmesi’nin hemen yanında girişlerinden bir tanesi var. Birçok hayvan türünü yakından incelemeniz mümkün.

[postlink id=’14578′ title=”Schönbrunn Hayvanat Bahçesi”]

Maze (Labirent)

Neptün Çeşmesi’nin bulunduğu alana yakın bir yerde birkaç dakikalığına sinirinizin bozulması için labirent bulunuyor. Ardını görmeyeceğiniz yüksekçe çalılıkların arasına girip çıkış yolunu bulmaya çalışmanız üzerine kurulu bir alan. Burada yetişkinler eğlenebildiği gibi çocuklar için de, daha kısa çalılıklara sahip alanlar da var. Labirente giriş ücreti 5,50€.

Schonbrunn Sarayi Maze Labirent Aynalari
Schonbrunn Sarayi Maze Labirent Yolu

Gloriette

Gloriette, sırtınızı saraya verdiğinizde gördüğünüz zafer takı gibi olan yapı. Gloriette yüksekçe yerdeki binalara verilen, bazen tapınaklara benzeyen ismiymiş bu yapıların. Saraydan 750 metre uzaklıkta olan bu yapıya ulaşmak yokuş yukarı yürüdüğünüz için ve Neptün Çeşmesi’nden sonraki eğimli alan zigzaglı bir yol olduğu için biraz yorucudur. Hele de güneşli bir havada. Gloriette’in terasına da ücretli olarak çıkılabiliyor, ücreti 3,80€. Bizce çok gerekli değil, çünkü saray ve bahçeleri aşağıdan da görülebiliyor. Yukarı kadar çıkmışken, yapının arkasındaki havuzu görmeden inmeyin.

Schonbrunn Sarayi Gloriette Yapisi
Schonbrunn Sarayi Gloriette Zafer Taki

Schönbrunn Palmiye Evi

Schönbrunn bahçelerinin belki de en önemli yapısı Schönbrunn Palmiye Evi (Palm House). 19. yüzyılda inşa edilen bu yapı aslında bir sera. Yüzlerce bitkinin ve birçok kelebeğin yaşadığı bu yapı, komple çelik ve camdan oluşuyor. İçinde 4500’e yakın bitki türünün yer aldığı Palm House ilk defa, 1883 yılında Avusturya Macaristan İmparatoru Franz Joseph döneminde açılmış. Yapının en eski bitkisi 350 yıllık bir zeytin ağacı, bitkiler ilginizi çekmiyorsa girmeseniz de olur.

Schonbrunn Palm House Botanik Bahcesi

Schönbrunn Sarayı ve bahçeleri oldukça geniş bir alana yayılmış olduğundan yürümek istemeyenler için tren hizmeti de bulunuyor. Aralarında Schönbrunn Sarayı, Palm House, Gloriette Tepesi gibi önemli yapıların bulunduğu 9 farklı noktada hop on hop off otobüsleri in bin yaparak bölgeyi gezebilmeniz mümkün. Tren ücreti gün boyu 10:00 – 18:00 saatleri arasında geçerli olmak üzere 7€.

Schönbrunn giriş ücreti ve ziyaret saatleri nedir?

Öncelikle Schönbrunn Sarayı’na ait tüm bahçeleri gezmek ücretsiz. Dilediğinizce yatıp uzanabilir, oturabilir, gezebilirsiniz. Schönbrunn’un renkli desenli, halı kıvamındaki bahçesi tepeden görülmeye değer. Saray turlarına katılmak isterseniz Imperial Tour 14,20€, Grand Tour 17,50€. Viyana Pass kartı aldıysanız Grand Tour’dan ücretsiz faydalanabilirsiniz. Tur olduğu için kafanıza göre giremiyorsunuz, tur saatlerini mutlaka web sitelerinden kontrol edin. Çoğu yere gireyim derseniz 24€ değerindeki Classic Pass ile hem Grand Tour yapıp, labirente girebilir, Gloriette’nin terasına çıkabilirsiniz. Eş ve çocuklu gidiyorsanız Family Pass‘i de bir araştırın.

Biletleri internet üzerinden almanız da mümkün. Böylelikle özellikle yoğun dönemlerde sıra beklemeden, bilet alma kuyruğundan kurtulmuş olursunuz. İnternetten aldığınız biletin bir çıktısını almayı unutmayın. Schönbrunn Saray’nın ziyaret saatleri de şu şekilde. Saray sabah 08:00’de açılıyor ve yaz sezonunda 18:30, kış sezonunda 17:30’da kapanıyor. Tatil günleri dahil haftanın her günü açık.

Schönbrunn Sarayı nerede ve nasıl gidilir?

Viyana’nın merkezinde yer alan saraya en kolay yol metro ile ulaşım. U4 metro hattını kullanarak, saray ile aynı isimdeki Schönbrunn durağında inerek kolayca ulaşabilirsiniz. Tram ile ulaşım 10 ve 58 numaralı hat ile, otobüs ile ulaşım 10A hattı ile yine aynı durak isimlerinde inmeniz şartıyla mümkün.